19:15 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Kultuur
lühendatud link
3310

Taotluste eest üleriigilisel konkursil osalemiseks tuli raha maksta, võitja esindab Eestit 2019. aasta Eurovisioonil Tel Avivis. Oma õnne otsustas taas katsuda ka lauljatar Nika Marula.

TALLINN, 8. november — Sputnik, Angelina Mandrõka. Eestis lõppes palade vastuvõtt lauluvõistlusele Eesti Laul 2019, mille käigus Eurovisiooni rahvusriiklik eelvoor. Tänavu osaleb mõlemas poolfinaalis kaks laulu enam kui tavaliselt.

Valikuvoorust osavõtmiseks pidi iga soovija laadima oma heliteose enne 6. novembri südaööd selleks määratud veebilehele. Üks musikaansambel või solist võis žüriile vaagimiseks välja pakkuda kuni viis laulu. Ühe eestikeelse laulu üleslaadimine maksis 25 eurot ning võõrkeelse laadimine 50 eurot.

Kogutud raha läheb saatesarja võitja Eurovisiooni etteaste ettevalmistuseks.

Tänavu on rohkem väljavaateid poolfinaali jõudmiseks

Tuntud eesti laulatar, lauluvõistluse Baltikumi Hääl (The Voice of Baltic) võitja, festivalist Slaavi Laat Vitebskis ja Ukraina X-Factorist osavõtja Nika Marula otsustas pärast pikki kaalutlusi siiski tänavugi esitada oma taotlus Eesti Laulul 2019 osalemiseks. Ta lauaus portaalile Sputnik Eesti, et siin riigis toimub vähe lauluvõistlusi ning sellepärast on tarvis iga võimalust ära kasutada.

"Möödunud aastal saatsime oma meeskonnaga lauluvõistlusele kaks helitööd, tänavu otsustasime piirduda ainult ühega. Ennustama ei hakka midagi. Läheb just nii nagu läheb," ütleb lauljatar.

Kuid Nika Marula loodab siiski Eesti Laul 2019 valikuvoorust läbi pääseda, kuna peab esinemist poolfinaalis ja finaalis heaks võimaluseks enesest kui lauljast veel kord teada anda. Sel aastal, jätkab ta, jõuab kummassegi poolfinaali kaks laulu rohkem ning seega osutuvad väljavaated igal konkursist osavõtjal suuremaks.

Выступает певица Ника Марула
© Sputnik / Вадим Анцупов
Nika Marula

Möödunud aastal seadis lauljatar endale eesmärgiks jõuda nimelt Eesti Laulu finaali. Ta tahtis oma jõudu proovile panna, esineda suurel laval kümnetuhandelise kuulajaskonna ees. Lauljatari sõnul on niisuguse inimhulga puhul väga raske iga kuulaja tähelepanu köita.

Nika Marula tunnistas, et pärast sellist kogemust on tal palju kergem mitte ainult väikestel lavadel esineda, vaid ta on õppinud end ka suurematel lavadel vabamalt ja enesekindlamalt tundma.

Elina Nechayeva võlus ajakirjanikke >>

Sel aastal saatis lauljatar konkursile Eesti Laul 2019 ingliskeelse laulu pealkirjaga "Stay Wild".

Laulu sõnad ja meloodia kirjutas lauljanna tavapäraselt ise.

Eurovisiooni lauluvõistlus pole enam see

Tuntud helilooja. Arranžerija ja laulusõnade autor Andrei Pokutnõi väitis portaalile Sputnik Eesti, et tema ei vaata juba aastaid Eurovisiooni, kuna leiab, et see lauluvõistlus on end ammendanud.

Член жюри, лауреат премии ″Золотой граммофон″ композитор Андрей Покутный
© Sputnik / Вадим Анцупов
Arranžerija ja laulusõnade autor Andrei Pokutnõi

"Lauluvõistlus on muutunud igavaks ja vanamoodsaks. Isegi neil aegadel, mil me tegime ansamblile "Tatoo" laulu "Ära usu, ära karda, ära küsi!", oli osavõtjate etteastetes ja konkursi lavalaudadel palju rohkem tarmukat hoogu," ütleb Pokutnõi.

Tema sõnul on lauljate jaoks nüüdsel ajal palju teisi telekonkursse, kus nad ennast näidata saavad, ning sellistes projektides osalemine toob märksa suuremat tulu. Helilooja tõi näiteks niisuguse šõu nagu "Hääl" või X-Factor ja nentis ühtlasi, et õige varsti stardib laste lauluvõistluse BRAVO! uus hooaeg,kus Andrei Pokutnõi on üheks žüriiliikmeks.

Ta ütles, et neile tulevad telešõus esinema 10–17-aastased lapsed, kes laulavad nii, et Eurovisioonil võivad paljud kadedust tunda. Viimase viie kuni seitsme aasta vältel on Eurobisioon oma arengus toppama jäänud, lisab helilooja, ning seetõttu on lauludki samasugused. Kuid kõigest hoolimata soovib Andrei Pokutõi kõigile lauluvõistlusest osavõtjatele kena esinemist ning Eestile – võitu!

Kõik poolfinaali pääsenud helitööd tehakse teatavaks 15. novembril, laule endid saab kuulda alles detsembri esimestel päevadel. Eesti Laulu poolfinaalid toimvad 31. jaanuaril ja 2. veebruaril Tartus. Lauluvõistluse finaal leiab aset 16. veebruaril Tallinnas Saku Suurhallis. Eesti Laulu võitja esindab Eestit 2019. aasta Eurovisioonil.

Eurovisiooni lõppvõistluseni on jäänud vaid pool aastat

2019. aastal toimub järjekorras 64. rahvusvaheline Eurovisiooni lauluvõistlus iisraeli ühes suurimas linnas – Tel Avivis. Ürituse ametlikuks deviisiks on "Julge unistada!" Lauluvõistlusest võtab osa 42 riiki. Nõnda teatatakse Eurovisiooni lauluvõistluse ametlikul kodulehel.

Lauluvõistluse poolfinaalides võistleb 36 riiki. Konkurssi võõrustava riigi ning asutajariikide – Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia esindajad pääsevad lõppvõistlusele automaatselt.

2019. aasta Eurovisiooni poolfinallid toimuvad 14. ja 16. mail ning finaal 18. mail Iisraelis Tel Avivi messikeskuses.

Tagid:
laul, laulukonkurss, võistlus, vastuvõtt, Eesti laul, Eurovision, Nika Marula, Eesti

Peamised teemad