10:34 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Kultuur
lühendatud link
9020

Kas Vene armee A. V. Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel saab lõpuks oma austajate ees Eestis esineda, peab otsustama peaminister Jüri Ratas.

TALLINN, 14. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Vene kollektiivi kontserdikorraldaja ootab Eesti peaministrilt lojaalsuse ilmutamist Eesti venekeelse rahvastikuosa vastu, lubades ansamblil riiki siseneda.

Ettevõtja Juri Sahharov üritab juba mitmendat aastat korraldada legendaarse kollektiivi kontserti Eestis. Esmaspäeval, 12. novembril saatis ta peaministrile Jüri Ratasele kirja palvega lubada Aleksandr Aleksandrovi nimelisel laulu- ja tantsuansamblil siia tulla, et oma arvuka austajaskonna ees esineda.

Предприниматель Юрий Сахаров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ettevõtja Juri Sahharov.

Kirjas on öeldud, et kõigil aegadel on muusika ja tants jäänud universaalseteks keelteks, mis on mõistetavad kõigile maailma rahvastele. Aleksandrovi-nimeline ansambel on professionaalide kollektiiv, kes demonstreerib akadeemilisi kontserdinumbreid. Ta on esinenud enam kui 70 maailma kontserdilaval, sealhulgas, nagu Juri Sahharov oma kirjas Ratasele rõhutas, NATO-sse kuuluvates riikides.

Tšehhi rahvasaadik rünnakutest Aleksandrovi ansambli vastu>>

"Käesoleval aastal käis ansambel kontsertidega Kreekas ja Türgis," kirjutas Sahharov.

Ettevõtja märkis intervjuus Sputnik Eestile, et ta saatis kirja just nimelt Jüri Ratasele – peaminister peab langetama otsuse oma väljaütlemiste vaimus. Ta tuletas meelde Ratase hiljutist avaldust, et "Eestimaa rahvas on ühtne rahvas ja me ei hakka teda jagama venelasteks ja eestlasteks."

"Ma tahan, et ta kinnitaks oma sõnu ka tegudega. Kui Eestimaa rahvas on ühtne, tähendab see, et venelastel on õigus vaadata ja kuulata lemmikansamblit elavas esituses, kodulinnas, oma emakeeles," leiab Juri Sahharov.

Tema sõnul on aeg teha lõpp ettekujutusele, et Aleksandrovi-nimeline ansambel kätkeb Eestile mingisugust ohtu.

Sissesõidukeeld Aleksandrovi nimelisele ansamblile õõnestab demokraatia aluseid>>

"Ansambel ei tule siia relvadega, ei tule tankidega. Kollektiivi liikmed on rahumeelsed inimesed," märkis ettevõtja ja lisas, et Eesti poliitikutel oleks aeg tähele panna, et isegi nende Euroopa kolleegid – Angela Merkel, Emmanuel Macron – näitavad viimasel ajal üles aina enamat lähenemist Venemaaga.

"Eestil on aeg oma poliitiline positsioon ümber mõtestada. 2019. aasta märtsis toimuvate valimiste eel saab otsuse põhjal Aleksandrovi-nimelise ansambli kontserdi kohta Eestis mulle isiklikult selgeks, kelle poolt me hääletame ja keda valime," rõhutas Juri Sahharov.

Ettevõtja sõnul ei välista ta seda, et peaminister võib otsustada, et Aleksandrovi-nimelisele ansamblile Eestisse sisenemise lubamine ei kuulu tema pädevusse ja delegeerida sedavõrd ebamugav küsimus, nagu see juba on toimunud, Eesti kaitseministeeriumile. See aga tõmbab möödunud aastate kogemusi arvestades paljude lemmikartistide siiasõidule kriipsu peale.

Aleksandrovi-nimelise laulu- ja tantsuansambel.
© Sputnik / Евгения Новоженина

Aga kui Eesti siiski toetab Euroopa liidreid nende suhete soojendamise poliitikas Venemaa suhtes, siis saabub Aleksandrovi-nimeline ansambel Eestisse juba 2019. aasta märtsi algul. Sahharov kavatseb korraldada Tallinnas naistepäeva puhul 8. märtsil kaks legendaarse ansambli kontserti. Üks kontsert plaanitakse korraldada pealinna elanikele, teine aga piirkondade elanikele, kes saavad spetsiaalselt selleks valmisseatud bussidega tasuta Tallinna sõita.

Eelnenud aastatel on Eesti kaitseministeerium juba keeldunud loomingulist kollektiivi Eestisse lubamast. Sedasi juhtus nii 2015. kui ka 2016. aastal.

2017. aasta veebruaris nimetas tollane kaitseminister Margus Tsahkna Aleksandrovi-nimelist laulu- ja tantsuansamblit "tüüpiliseks Venemaa propagandarelvaks" ja teatas: "Võin kohe öelda, et ma ei anna Venemaa Föderatsiooni relvajõudude koosseisu kuuluvale Aleksandrovi-nimelisele laulu- ja tantsuansamblile luba Eestisse tulla. Vene sõdurid ei ole Eestisse oodatud."

Venemaa hümn ameeriklaste esituses — USA-s mälestati Tu-154 lennuõnnetuse ohvreid>>

Väärib tähelepanu, et sama aasta juunis osalesid Tartus toimunud orienteerumise maailmameistrivõistlustel ka Venemaa sõjaväelased – Venemaa rahvuskoondisse kuulus siis üheksa sõdurit ja ohvitseri, kes esindasid Vene Föderatsiooni relvajõudude spordiühinguid.

Samal teemal

Kaitseminister ei lubanud Aleksandrovi koori Eestisse
Sissesõidukeeld Aleksandrovi nimelisele ansamblile õõnestab demokraatia aluseid
Tšehhi aktivistid tahavad keelata Aleksandrovi ansambli esinemised
Tšehhi rahvasaadik rünnakutest Aleksandrovi ansambli vastu
Tagid:
A. V. Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel, armee, Juri Sahharov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad