14:58 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Kultuur
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
6110

Tatarstani asepeaminister ja Ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees Vasil Šaihrazijev tuli tutvuma, kuidas lähevad ettevalmistused neljandaks üleeuroopaliseks sabantuiks Eestis.

TALLINN, 21. november — Sputnik, Angelina Mandrõka. Järgmist üleeuroopalist sabantuid tähistatakse järgmisel suvel Eesti pealinnas ja ettevalmistused selleks juba käivad. Sellega seoses saabus kolmapäeval, 21. novembril Tallinna Tatarstani asepeaminister ja Ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees Vasil Šaihrazijev.

Tallinna lennujaamas oli Kaasanist saabunud külalisel vastas Fljur Šaripov (EL riikide tatarlaste assotsiatsiooni esimees) ja Gulzalina Žehtunova (Ülemaailmse tararalste kongressi rahvusnõukogu liige), samuti Venemaa saatkonna töötajad ja kohaliku tatarlaste diasporaa esindajad.

Встреча в Таллиннском аэропорту Василя Шайхразиева
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vasil Šaihrazijev saabus Eestisse

Töövisiidi käigus on plaanis kohtuda Venemaa suursaadiku Aleksandr Petrovi, Tallinna linnavolikogu esimehe Mihhail Kõlvarti ja linnapea Taavi Aasaga ning Eestis elavate kaasmaalastega.

Tallinn mattub tatarlaste pidustuse atmosfääri

Tatarlaste ühingu "Idel" esimees Gülbistan Nugumanova teatas, et 2018. aastal toimus Euroopa sabantui Pariisis Marsi väljakul ja suvel leiab sama grandioosne üritus aset Tallinnas.

Член правления Татарского общества Идель Гульбистан Нугуманова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarlaste ühingu "Idel" esimees Gülbistan Nugumanova

"Meile tulevad küll tatarlaste kogukondade esindajad kogu Euroopast ja Baltimaadest," ütles ta. Praegu peetakse üle-euroopalise sabantui läbiviimiseks Tallinnas läbirääkimisi linnavõimudega.

Tatari adrapüha tähistatakse kogu maailmas

Sabantui on üks armastatumaid tatarlaste pühasid ja tähendab tõlkes "adrapüha". Täpset tähistamispäeva sellel pole, kuid seda peetakse alati suve alguses, pärast kevadiste põllutööde lõppu.

Pidustused seisnevad massilistes rahvakogunemistes looduses, kus korraldatakse spordivõistlusi ja muid kultuuriüritusi. Varahommikul kogunevad inimesed suurel väljal. Sabantui algab laste võistlustega, millele järgnevad täiskasvanute omad.

"Kuldne sügis" Lüüras >>

Hilisõhtu jätkatakse rahvatantsudeja lauludega. Tatarstanis on sabantui riigipüha. 2014. aastal muutus see üleeuroopaliseks. Tol aastal tähistati seda Riias, 2015. aastal Berliinis ja 2016. aastal Ühendkuningriigis.

Tatari keele ja kombestiku alalhoidmine

Mais 2018 tähistati sabantuid esmakordselt ka Eestis — Kohtla-Järvel ja mujal Kirde-Eestis ning see oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

Играет виртуоз-баянист из Казани Айдар Валиев
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Tatari adrapüha tähistatakse kogu maailmas

Üritusel osalesid Tatarstani tuntud kunstnikud ning Ida-Virumaa ja Tallinna kunstikollektiivid. Toimusid spordi- ja meelelahutusüritused nii täiskasvanutele kui ka lastele. Iga soovija võis maitsta rahvusköögi toite.

Tookord ütles Narva tatarlaste kogukonna juht Marjam Malõševa Sputnik Eesti ajakirjanikule, et tatarlaste kogukonna peamised ülesanded piirilinnas on tatari keele ja kombestiku säilitamine.

Ta usub, et Euroopa Liidus elavate kaasmaalaste peamine probleem on samuti just tatari keele õpetamine lastele.

Kui palju elab Eestis tatarlasi

Maailmas on täna seitse miljonit tatarlast, nendest Venemaal elab üle viie miljoni. Euroopa riikides elab umbes 50 000 tatarlast, kellest Eestis elab üle kahe tuhande selle türgi rahvaste hulka kuuluva rahvuse esindajat, millest omakorda Ida-Virumaal elab umbes viissada tatarlast.

Детский ансамбль Загадка из Кохтла-Ярве исполняет татарские танцы
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Maailmas on täna seitse miljonit tatarlast

Tatarlaste Ülemaailmne kongress, mille peakorter asub Kaasanis, ühendab 147 rahvuskultuuri organisatsiooni 43 riigist, sealhulgas 4 Eesti linna — Tallinna, Maardu, Kohtla-Järvea ja Narva tatarlaste kogukonda.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
tatarlased, kultuur, sabantui, Ülemaailmne tatarlaste kongress, Vasil Šaihrazijev, Tatarstan, Eesti, Tallinn

Peamised teemad