20:07 28. Märts 2020
Kuula otse
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
Kultuur
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
9610

Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev ja Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kinnitasid eksklusiivintervjuus Sputnik Eestile kohavalikut üleeuroopalise sabantui korraldamiseks.

TALLINN, 22. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Kohtumisel Venemaa suursaadiku Aleksandr Petroviga märkis Tatarstani Vabariigi asepeaminister ning ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees, et 2019. aasta ülemaailmse sabantui toimumispaik Tallinnas on lõplikult kindlaks määratud – Tammsaare park keset Eesti pealinna.

Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев встречается с  Послом РФ в Эстонской Республике Александром Петровым
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev ja Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

Korralduslike küsimuste lahendamiseks kohtus Vasil Šaihrazijev kolmapäeval, 21. novembril Tallinna linnavolikogu esimehe Mihhail Kõlvartiga ja Eesti pealinna linnapea Taavi Aasaga, samuti külastas ta võimalikke kohti kõigile tatarlastele tähendusliku iga-aastase pidupäeva korraldamiseks.

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti rääkis Vasil Šaihrazijev 2019. aasta 16. juunil Tallinnas toimuva üleeuroopalise sabantui ettevalmistustest ning muljetest oma esimesest külaskäigust Eesti Vabariigi pealinna.

Teie Tallinna-visiit on seotud tatari rahva jaoks kõige suuremaks püha – üleeuroopalise sabantui ettevalmistustega. Kas õnnestus Tallinna juhtkonnaga selle ürituse suhtes kokkulepetele jõuda?

Muidugi, siia tulles olin selle küsimuse eelnevalt läbi töötanud. Kõigis Euroopa riikides on tatarlased koondunud oma keskustesse ja diasporaadesse. Et me üheskoos paremini tegutseda ja oma rahvast Euroopa Liidus esindada saaksime, oleme ühinenud Euroopa tatarlaste liiduks ja alates 2014. aastast hakkasime korraldama üleeuroopalist sabantuid.

Tatarstani asepeaminister ja Ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees Vasil Šaihrazijev
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tatari rahva jaoks on sabantuo iidne traditsioon, Pärast kevadiste põllutööde lõpulejõudmist tulid tatarlased kõigis tatari asundustes, rajoonikeskustes, väikelinnades kokku ja pidasid pidu – lõbutsesid, laulsid palju laule, tantsisid, pidasid maha spordivõistlusi. Samal ajal arutati ka tulevikuplaane.

Meie tatari keskus Eestis tegi ettepaneku korraldada järgmine üleeuroopaline sabatui 6. juunil 2019. aastal Tallinnas. Linna juhtkonnaga saavutatud eelkokkulepete kohaselt sai ette pandud, et nad võivad seda küsimust kaaluda, juhul kui Venemaa, eeskätt Tatarstani juhtkonna ja ülemaailmse tatarlaste kongressi (VKT) poolt tuleb toetus ja ettepanekud selle ürituse läbiviimiseks.

Meie, olles selle küsimuse oma saatkonnaga, Tallinna juhtkonna ja Eesti tatarlaste keskusega läbi töötanud, tulime Tallinna suure delegatsiooniga Tatarstani valitsuse, VKT ja Almetjevski omavalitsuspiirkonna esindajatest ja vaatasime võimalikke kohti sabantui läbiviimiseks.

Võimalikud paigad pidustuse läbiviimiseks muidugi kõige ideaalsemalt ei klapi. Tatarstanis valmistatakse sabantui pidamise paigad aegsasti ette. Linnaoludes tuleb kohaneda parkide ja haljasaladega. Tallinnas leiduvatest võimalustest valisime me minu arvates kõige parema variandi. See pole küll päriselt sobiv, kuid on kõige mugavam paik, kus me saame peo püsti panna.

 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev
  Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 5
© Sputnik / Вадим Анцупов
Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis

Täna oleme juba käinud linna juhtkonna jutul, kes sabantui korraldamist toetas. Nüüd kutsume kokku korralduskomisjon, kuhu kuuluvad Tatarstani, VKT ja Almetjevski omavalitsuspiirkonna esindajad, ja valmistame koos ette suurejoonelise peo, kuhu saavad kutsutud tatarlased kogu Euroopast. Iseenesestki mõista saab sellest suur pidupäev ka Tallinna ja Eesti elanikele.

Sabantui leiab aset Tammsaare pargis. Linna juhtkond tunnistas, et sabantui on kooskõlas kõigi normide ja nõudmistega, mida linnavõimude poolt üritustele esitatakse, ja on valmis asuma korralduskomisjoni moodustamise juurde.

Kui palju inimest on Tallinnas toimuvale sabantuile oodata?

Kõik oleneb teist. Me leiame, et sabantui ei ole üksnes tatarlastele pidupäev. See on pidu kõigile. Meie, venemaalased, elame Venemaa Föderatsioonis ja olles Tatarstanist siia sõitnud ning seda pidu korraldamas, kutsume sellele nii tatarlasi kui ka kõiki meie kaasmaalasi, ka neid Venemaalt väljarännanuid, kes ajutiselt või alaliselt elavad Euroopas.

Me leiame pidupäevaks huvitavaid tegevusi kõigile. Me kutsume peaole kõiki kohalikke elanikke. Rahvuspühade kaudu saavad inimesed üksteisega lähemalt tuttavaks. Sabantui kujuneb tatari rahva esitluseks. Uksed on avatud kõigile.

Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev

Arvestades, et see pidu kestab terve päeva, keegi astub läbi pooleks tunniks, keegi tunniks, keegi läheb, keegi tuleb ning ümberringi on rohkelt roheala, kus saab spordivõistluste ja peopuhuste etteastete vaatamiseks mõnusasti maha istuda, kohti peaks kõigile jätkuma.

Kuidas läks teie kohtumine Tallinna juhtkonnaga?

Ma tahaksin ära märkida kohtumise positiivset meelestatust ja täielikku toetust Tallinna linnapea poolt. Tallinna juhtkond teatas meie pidupäeva heaks kiites, et 2019. aasta eelarves on juba olemas rida selle ürituse osas, jääb vaid kindlaks määrata konkreetne kulueelarve, mis tuleb linnale esitada.

Me arutasime põhjalikult läbi kõik asjaolud, mis puudutavad linnaametite tööd – nii turvalisuse küsimused kui inimeste liikumismugavus kui ka avalikud toitlustuspunktid. Mul on hea meel, et linnapea vaagis väga hoolikalt sedasortu linnaürituse korraldusküsimusi, et kõik riskid maandada ja inimestele mugavad tingimused luua.

Kuldne sügis Lüüras
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sabantui on pidupäev tatarlastele, aga võib osutuda pidupäevaks kõigile –

pidustuseks, mida kõik on oodanud, kus kõik saaksid kenasti puhata. Kui pärast seda öeldakse, et tore oleks tuleval aastal taas sabantui korraldada, siis loeme oma missiooni täidetuks.

On see teie esimene külaskäik Tallinna?

Ma olen Eestis esmakordselt.

Kuidas meie riik teid vastu võttis? Kuidas meie linn teile tundub?

Oma kolleegidele ma juba ütlesin, et eile kohvrit pakkides tundsin ma esimest korda sisemist sõidueelset erutust. Kuni selleni oli mul olnud palju tööreise erinevatesse riikidesse, aga mitte Eestisse. Ja nüüd siis esmakordselt olen jõudnud Tallinna.

Suurepärane arhitektuur. Kõige tähtsam on see, et inimesed on sõbralikud. Igaühel neist on omad asjatoimetused. Ja sina sulad sellesse paljutuhandelisse linlaste kollektiivi ja sina kõnnid trahulikult mööda iidsete kividega sillutatud käänulisi tänavaid, ümberringi vanaaegsete majade fassaadid. Ma küsisin kohe kolleegidelt: "Öelge, poisid, mis filme siin on vändatud? Mis tänavatest võiks nõukogudeaegseid filme meenutades läbi käia?" Linn on väga ilus.

Ma sooviksin, et tuleva aasta 16. juunil, mil me korraldame suure peo kõigile Tallinna elanikele ja külalistele, võiks igaüks öelda: "Jaa, niisugused pidupäevad ühendavad. Nad teevad au Venemaale, tevad au Eestile ja annavad tunnistust rahvaste sõprusest."

Õiend

Sabantui on üks armastatumaid tatarlaste rahvuspühi. Täpset kuupäeva sel ei ole, tegemist on liikuva pühaga. Sabantui oli alati pühendatud kevadiste põllutööde lõpetamisele, mistõttu seda nimetatakse kevadiseks adrapeoks. Tatarstanis on sabantui riiklik püha. Tavapäraselt kogunevad inimesed varahommikust peale suurele luhale, kus katsutakse rammu ja vastupidavust sportlikes heitlustes, õhtul aga lauldakse ja tantsitakse.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
tatarlased, intervjuu, kultuur, sabantui, Vasil Šaihrazijev, Aleksandr Petrov, Tatarstan, maailm, Eesti, Tallinn

Peamised teemad