02:27 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Kultuur
lühendatud link
38 0 0

Tallinn, Narva ja Peterburi pakuvad lähima kahe aasta vältel laiahaardelisi põnevaid ettevõtmisi, millest paljud on pühendatud olulistele juubeliaastapäevadele.

TALLINN, 30. september — Sputnik, Ilona Ustinova. Ülemaailmse peterburilaste klubi ja Venemaa Eesti suursaatkonna esindajad kõnelesid kolmapäeval, 28. novembril skulptor Tauno Kangro ateljees toimunud kohtumisel ajakirjanduse esindajate ja kultuuritegelastega lähima kahe aasta ühistest kultuuriprojektidest.

Venemaa Geograafiaühingu ülemaailmse peterburilaste klubi liige Vladimir Dervenjov kõneles sellest, millised ettevõtmised on Tallinnas ja Peterburis juba teoks saanud ja mis on plaanis 2019. ja 2020. aastaks.

Nii näiteks avati klubi ettepanekul 2014. aastal Põhja-Tallinnas Noblessneri sadama kõrval Krusensterni väljak. Väljak sai nime tuntud vene meresõitja ja hüdrograafi ning Venemaa esimese ümbermaailmareisi juhi Admiral Adam Johann von Krusensterni auks.

"Taotluse esitamisest möödus alla poole aasta ja väljak sai kinnitatud. Ning öeldakse veel, et eestlased on pikatoimelised. Samal ajal kulus Venemaal Krusensterni prospekti avamiseks kaks aastat," lausus Dervenjov.

Suured plaanid lähimaks kaheks aastaks

Praegusel hetkel töötatakse Dervenjovi sõnul iga-aastase Krusensterni Regati korraldusküsimuste kallal, mille esmatutvustus on kavas läbi viia 2019. aastal. Regatt hakkab kulgema purjelaeva lahingukuulsuse paiku pidi.

Владимир Дервенев – Член Всемирного клуба петербуржцев
© Sputnik / Илона Устинова
Venemaa Geograafiaühingu ülemaailmse peterburilaste klubi liige Vladimir Dervenjov.

Intervjuus Sputnik Eestile ütles Vladimir Dervenjov, et kuivõrd lähimad kaks aastat on tulvil juubeleid, mis on nii Eestile kui Venemaale võrdsel määral olulised, siis on Tallinna linnavalitsuse kultuuriosakonna ja Peterburi turismiarenduse komitee kaasabil kinnitatud terve hulk põnevaid projekte.

Üks neist on pühendatud Gavriil Romanovitš Deržavini oodile "Jumal", mis on kirjutatud 1784. aastal Narvas.

"Peterburi kalligraafiaühingus on loodud väga huvitav projekt. Eri stiilides, erinevates keeltes, sealhulgas ka eestikeelsed katkendid oodist "Jumal" leiavad kajastust erinevates tehnikates mitmesuguse faktuuriga paberil," mainis Dervenjov.

Euraasia naiste foorum Peterburis
© Фото : Евразийское женское сообщество

Ta märkis, et sakslaste, eeskätt Friedrich Schilleri hinnangute kohaselt on see ood kujunenud saksa õpetlasluule nurgakiviks. 2019. aastal toimub Tallinnas ja Narvas asjaomane näitus.

Briti meedia nimetas "Maša ja Karu" vene propagandaks>>

Kuna 2020. aastal tähistatakse Petrogradis sündinud Georg Otsa juubelit, pöördud ülemaailmne peterburilaste klubi Peterburi linnavalitsuse poole ettepanekuga luua Venemaa põhjapoolses pealinnas Georg Otsa nimeline haljasala.

"Kunagise haigla hoonel, kus Ots on sündinud, avame tema auks mälestustahvli. Ja see tahvel tuleb kakskeelne – vene ja eesti keeles," sõnas Dervenjov.

Lisaks sellele toimub Peterburi ja Tallinna vastastikuste kultuuripäevade 20. aastapäeva puhul mõlemas linnas ridamisi näitusi ja muusikaüritusi.

Dmitri Litskai: VF ülikooli diplomil on eestimaalase jaoks palju eeliseid>>

Eesti ja vene kunsti näitused

Näitustevahetuse programmi raames lööb kaasa Tauno Kangro, kes tutvustab Peterburis oma parimaid töid. Kuid tal on käsil ka oma projekt Tallinna jaoks.

"Ligi neli aastat olen töötanud Krusensterni mälestussamba loomise kallal. Skulptuuri projekt on juba valmis, jäänud on veel kindlaks määrata koht, kuhu see püstitada. Mina sooviksin paigutada selle Admiraliteedi basseini äärde," lausus Kangro Sputnik Eestile.

Эстонский скульптор Тауно Кангро
© Sputnik / Илона Устинова
Tauno Kangro.

Ta selgitas, et lihtne on luua ükskõik mis materjalist mis iganes mõõdus monumenti, raskem on leida neile töödele rahastust, kõige raskem aga on monumendi püstitamiseks luba saada. Ent Kangro loodab, et ta saab lähimal ajal saab nõusoleku Krusensterni mälestusmärgi püstitamiseks.

Tallinnas oli mitu nädalat avatud vene skulptori Maria Tretjakova näitus, mis oli pühendatud vene teatri- ja kunstitegelasele, Pariisi "Vene hooaegade" korraldajale ja trupi Djagilevi Vene Ballett eestvedajale Sergei Djagilevile, mida külastas mitu tuhat inimest. Nüüd saavad tema teoseid hinnata Helsingi elanikud ja külalised.

Скульптор Мария Третьякова
© Sputnik / Илона Устинова
Skulptori Maria Tretjakova.

"Djagilev alustaski oma tegevust näitustest. Ning tema vene ja soome kunstnikele pühendatud näituse ülespanekust on möödunud 120 aastat. Minul oli soov näidata oma töid, mis on pühendatud talle enesele," ütles Tretjakova.

Muuhulgas, lisas ta, sai see näitus pühendatud ka festivalile Ballet Royal Gala, kuna Djagilev mõjutas ka kogu maailma balleti arengut.

Venemaa saatkonna nõunik Dmitri Litskai märkis kommentaaris Sputnik Eestile, et lähima kahe aasta projektide ettevalmistamine ja läbiviimine on olnud ühiskondlik algatus, mida saatkond on valmis toetama.

Советник посольства России Дмитрий Лицкай
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa saatkonna nõunik Dmitri Litskai.

"Plaanid on juba paigas, mõned neist nõuavad täiendavaid ettevalmistusi, üht-teist saab teoks tehtud 2020. aastal. Kõik need ettevõtmised on suuresti seotud inimestega, kes on jätnud oma jälje kunstis ja kultuuris, mis Eestit ja Venemaad ühendab," lausus Litskai.

Tagid:
suursaatkond, Tauno Kangro, Dmitri Litskai, Tallinn, Eesti, Peterburi

Peamised teemad