09:41 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Kultuur
lühendatud link
114110

Telešõus "Golos" (Hääl) 7. hooaja osalev Uku Suviste pääses oma peres esimesena suurele lavale, ehkki juba tema vanaisale meeldis pealtvaatajate ees esineda, isa mängis kitarri ja ema oli õppinud ooperilauljaks.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik, Aleksei Stefanov. Uku Suviste võidab enesekindlalt vene publiku südameid. Telekanali Pervõi meelelahutussaates "Golos" seljatas ta konkurente nö nokaudiga, pääsedes poolfinaali. Nüüd otsustavad laulja edasise käekäigu mitte ainult mentorid, vaid ka televaatajad.

Ukuga kohtusime mugava võõrastemaja tagasihoidlikus vestibüülis otse Moskva südames, kus ta peatus. Vaatamata oma tuntusele Eestis ja nüüd ka Venemaal osutus Uku harukordselt tagasihoidlikuks inimeseks. Enamgi veel, lapsepõlves pole ta kunagi kuulsust ihalenud, ei unistanud tuntud lauljaks saamisest ja lavalaudadele isegi ei mõelnud.

Peres laulsid kõik, kuid Uku keeldus tükk aega laulmisest

"Ema unistas minu laulmaõpetamisest – pani mind igasugustesse ringidesse, aga mul oli igav. Kuigi õpetajad ütlesid ka, et mul tuleb kõik kergelt kätte, et mul on hea muusikaline kuulmine. Eks kodus laulsime ju emaga lapsest saati, ent tema soovi minust laulja teha eirasin ma igati. Mängisin tennist, tegelesin kergejõustikuga. Tõsi küll, muusikakoolis ma käisin, õppisin klaverimängu," tunnistas Uku Suviste.

Eesti — Peterburi: millised projektid lähimatel aastatel teoks saavad >>

Kas oli protestimeel või siis püüd omandada põhjapanev haridus viis ta keskkooli järel Tallinna Tehnikaülikooli IT-kolledžisse. Uku kavatses õppida programmeerijaks. Kuid juba aasta pärast mõistis, et tema koht on siiski laval.

Eesti pianist Tanel Joamets annab kontserte üle Venemaa
© Фото : из личного архива Танеля Йоаметса

"Ma olin 22-aastane, kui tundsin, et muusika on minu jaoks tähtis, et ma ei suuda kogu elu arvuti taga istuda. Siis jätsin kolledži pooleli ja astusin Tallinna Georg Otsa nimelisse muusikakooli ning hiljem Berklee muusikakolledžisse Bostonis, kus omandasin kõrgema muusikalise hariduse. Nimelt siis sain ma aru, et emal oli õigus, kui süstis minusse armastust laulmise vastu," pajatab Uku.

Laulja ütleb, et tema ema Heli oli ise igatsetanud laval särada, õppis klassikalist laulu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning hakkas ooperis laulma. Kuid tuli lavalt üsna kohe tulema.

"Meie amet on selline, et tuleb osata endasse uskuda, eriti rasketel hetkedel on vaja leida endas jõudu, et edasi minna. Seetõttu tunnen nüüd, kui ma publiku ees laulan, et ema on alati mu kõrval, elab kaasa, elab koos minuga läbi kõik need eluhetked laval."

Уку Сувисте с мамой Хели Сувисте-Поликарпус
© Фото : из личного архива Уку Сувисте
Uku Suviste oma emaga

Uku meenutab seika varasest lapsepõlvest. Ta seisab koos kahe õega vannitoa ukse taga ja palub emal välja tulla. Ema oli end sinna luku taha sulgenud ja juba mitu tundi… laulnud ooperiaariaid. "Hääl oli tal väga vali. Aga me olime kehvad kuulajad, meil oli ema tarvis. Tema aga lunis: "Uku, palun, no palun sind, anna mulle veel natu-natukene aega." Ema armastab väga laulda."

Laulda armastab Uku perekonnas ka isa Raivo, liiatigi mängib ta imehästi kitarri. Aga Uku ise pole seda kordagi kuulnud. "Ema on mulle sellest rääkinud, minu juuresolekul ei mänginud ega laulnud isa mitte kordagi," ütleb Uku üllatusega, ent arvab, et tänu muusikaarmastusele tema vanemad abiellusidki.

"Kahest taktist ette" kuni "Hääleni"

Uku Suviste on ka enne saatesarja "Golos" lauluvõistlustest osa võtnud. Debüteeris ta 2005. aastal, saavutades kolmanda koha noorte lauljate konkursil "Kaks takti ette". "Siis polnud veel American Idol, Golosa (Hääled), X-faktor ja palju teisi sedalaadi šõusid," nendib Uku.

Уку Сувисте и Игорь Крутой (слева)
© Фото : из личного архива Уку Сувисте
Uku Suviste ja tuntud vene helilooja ja produtsent Igor Krutoi

2010. aastal osales ta Jurmalas lauluvõistlusel Uus Laine, kus sai samuti kolmanda koha, ja 2014. aastal näitas end üsna kenasti kolmandat hooaega käinud menusaates "Su nägu kõlab tuttavalt". Uku täheldas, et kui ta laulu "Valge lumi" esitas duetis Anželika Agurbašiga vene keeles, siis hiljem laulis ta seda laulu ka eesti keeles.

"Kord juhtus nii, et mulle tuli sõber külla ja küsis: "Kuule, Uku, miks sa Golosi-konkursist osa ei võta? Vaata, lätlane Intars Busulis osales seal ja nüüd läheb tal väga hästi." Ma jäin mõtlema: "Ja tõepoolest – miks mitte proovida?" Seda enam, et tegemist ei ole spordiga. Lauluvõistlustel ei ole tähtis, kes on just kõige parem laulja. See pole elu ja surma küsimus. Peasi on, et see tähendab võimalust end inimestele näidata, leida esinemisplats. Ja ma otsustasin proovida," lausub Uku.

Tšaikovski festival toob Haapsallu Peterburi muusikud >>

Aga esimene vasikas läks aia taha – ta valiti telešõu "Golos" kuuendal hooajal osalema, kuid mentoritele Ukul end näidata ei õnnestunudki – järjekord ei jõudnud temani, pretendente oli liiga arvukalt. "Aga ma arvan, et nii oligi parem – möödunud aastal oli hoopis teistsugune žürii ja ma kahtlen, kas mentorid oleksid mind välja valinud. Veel üks aasta pidi mööda minema, et kõik õnnestuks," muigab laulja.

Esimest korda saabus Uku Moskvasse 2010. aastal – laulma lauluvõistluse Uus Laine poolfinaalis. Tallinna kõrval tundus Venemaa pealinn hiigelsuur, tal polnud mahti seda korralikult vaadatagi. See-eest tänavu tuli ta Moskvasse juba seitsmendat korda, on paljugi näinud, ulatuse ja vahemaadega harjunud. Loodab, et pärast konkursi lõppu leiab aega ja tuleb Venemaale juba turistina.

Nostalgia… Moskva suhtes

Kummaline, et kui Uku esmakordselt Moskvasse jõudis, ei jätnud teda maha nostalgiatunne, mis pesitseb temas praegugi.

Уку Сувисте во время интервью
© Фото : Алексей Стефанов
Uku Suviste intervjuu ajal

"See on seotud minu lapsepõlvega. Ma olen 36-aastane ja kui ma sündisin, siis oli veel Nõukogude Liit, Eestis olid venekeelsed sildid ja ümberringi kõneldi vene keeles. Ja nüüd, kui ma Moskvasse jõuan, tundub, et satun oma lapsepõlve," lausus laulja. 

"Sedasama ütles ka mu isa, kui tuli mulle Golosile toeks. Ka temas tekitab Moskva nostalgiat. Sel aastal, mil mina sündisin, õpis tema Moskvas Ostankino kõrgematel režissuurikursustel. Nüüd on isa üks suurimaid Eesti teletegijaid, tema arvel on sellised tuntud meelelahutussaated nagu "Kes tahab saada miljonäriks", "Tantsud tähtedega, "Võta või jäta", Urmas Oti "Happy Hour" ning palju teisi saateid ja seriaale," lausub laulja.

Sellele, kas Uku finaali välja jõuab, ta ei mõtle, kuid detsembrikuu tuleb tema jaoks ülimalt askeldusterohke. "Jätkub lauluvõistlus "Golos", mida see mulle toob, on raske öelda, seda näitab ainult aeg. Lisaks "Golosile" algab mul jõulutuur mööda Eestit, ettevalmistamisel on suur kontsert koos Anne Veskiga Tallinnas," ütles laulja.

Уку Сувисте и Дима Билан (справа)
© Фото : из личного архива Уку Сувисте
Uku Suviste ja tuntud vene laulja Dima Bilan

Takkapihta on Uku Suviste esitatav laul valitud osalema lauluvõistlusel Eesti Laul, mille poolfinaalid toimuvad jaanuaris-veebruaris ning lõppkontsert 16. veebruaril. Parima laulu esitaja osaleb Eurovisioonil.

"Kunagi peab Eesti taas Eurovisiooni võitma. Mida selleks tarvis on? Arvan, et tuleb olla õigel ajal õiges kohas. Aga ka laul peab õige olema. Ma ei räägi praegu endast, vaid üldiselt – Eesti esindajast," möönab Uku tagasihoidlikult, ehkki kõik väljavaated Lissabonis Eestit esindada on tal olemas.

Praegu aga pole tal Eurovisiooniga asja – sellele mõtleb laulja uue aasta alguses. Seniajani aga pendeldab Tallinna ja Moskva vahet ja viib kõigest väest ellu ema unistust.

Tagid:
telešõu, laulukonkurss, laulja, muusika, kultuur, Golos, Uku Suviste, Moskva, Eesti, Venemaa

Peamised teemad