22:48 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Kultuur
lühendatud link
4310

Vene teater tähistas 15. detsembril toimunud juubelikontserdiga teatri 70. sünnipäeva. Samal päeval anti välja ka juubeliraamat, Ella Agranovskaja "Maja V väljaku ääres".

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. "Maja V väljaku ääres" on teatrilooline ülevaade sündmustest, mis Vene teatri seinte vahel aset leidnud, vahendas ERR.

Avamisi oli 15. detsembril veel mitmeid - teatri fuajees avati uus fotogalerii teatri näitlejatest, mis valmis tänu fotograaf Andrei Birjukovile.

Kaminasaalis avati Daniil Zandbergi fotonäitus. Tema portreefotode näitus näitab loomeinimesi, kes erinevatel aegadel on olnud seotud Vene teatriga.

"Juubeldame koos Vene Teatriga - ja nägu näha, saabub teatrile 70. sünnipäeva puhul õnnitlusi ka laiast maailmast. Meile aga on oluline, et Vene Teater kõnetab endiselt vene emakeelega publikut ning rikastab oma lavastustega Eesti teatrit tervikuna. Palju õnne ja edu, Vene Teatri töötajad ning truu publik!" kirjutas Kultuuriministeerium oma Facebooki lehel.

Juubeliaasta on alanud juhtivate näitlejate – Leonid Ševtsovi, Liidia Golovataja, Liilia Šinkarjova, Jelena Jakovleva, Vladimir Antipi loominguliste õhtutega, seisab teatri kodulehel

Pidulikud sündmused toimuvad kogu loomingulise hooaja vältel, peaasi on aga uued lavastused, uued lavastajad, uued loomeplaanid.

Vene teater Eestis

15. detsembril 1948 ütles noor GITISe lõpetanu Vera Fjodorova: "Kui hea!" Sellest V. Suponevi unustatud näidendi "Pilootide perekond" repliigist said unustamatud esimesed sõnad Eesti ainsa professionaalse vene teatri laval. Tollase kollektiivi aluse moodustas GITISe lend.

Edaspidigi varustasid Moskva ja Peterburi teatrikoolid teatrit noorte näitlejatega; mõnikord tulid truppi näitlejad eesti teatritest ja oma teatristuudio lõpetajad.

Peaaegu 70 aasta jooksul on kollektiivis vaheldunud mitu lavastaja- ja näitlejapõlvkonda.

70-ndate aastate silmapaistvaks saavutuseks olid Vitali Tšermenjovi lavastused "Kellele lüüakse hingekella", millele hakati üleliigseid pileteid küsima juba paari kvartali kaugusel teatrist, "Tramm nimega "Iha" ja paljud teised. Suure publikumenu osaliseks sai nüüdseks juba eesti kirjanduse klassiku Enn Vetemaa näidend "Õhtusöök viiele".

Eesti Vene Teatri kulisside taga >>

Muidugi tuleb eriti esile tõsta A. Tarkovski ja V. Sedovi lavastust "Armas luiskaja", mis igati kaunistas teatri ajalugu. Ereda publitsistliku lavastuse "Inimesed, ma armastasin teid!" tegi tuntumaid eesti lavastajaid Kalju Komissarov. 80-ndatel aastatel tegid teatriga koostööd eesti teatrikunstimeistrid Mati Unt, Karin Raid, Merle Karusoo.

Tõeline sensatsioon oli Roman Viktjuki lavastatud Sologubi "Saadanasigidik" 1983. aastal; väga huvitav oli ka Roman Viktjuki 1998. aasta lavastus "Päikeseloojangu bulvar".

Jelena Skulskaja.
© Фото : из личного архива Елены Скульской

Mõne aasta pärast kirjutas teatri muusikajuht A. Nedzvedski originaalmuusikali "Mängime Maršakki", mille lavastasid M. Lurje ja A. Zukerman; lavastus oli väga menukas.

Eriline tähis teatri ajaloos oli Juri Jerjomini lavastus "Moskvasse! Moskvasse!" ("Kolme õe" põhjal) 1994. aastal, mis võttis kokku nõukogude möödaniku ja vaatas ärevusega tundmatusse tulevikku.

Tähtis sündmus teatri elus oli ka Juri Jerjomini lavastatud "Idioot" 2000. aastal, peaosas Aleksandr Ivaškevitš, kes sai selle rolli eest riiklike teatriauhindade jagamisel parima meespeaosa preemia.

Eesti autorite näidendid

90-ndate aastate lõpus hakkasid lavale jõudma kaasaegsete eesti autorite näidendid, sealhulgas Jaan Tätte "Ristumine peateega" Jaak Alliku lavastuses, seejärel oli palju aastaid mängukavas sama näitekirjaniku näidend "Palju õnne argipäevaks!" Roman Baskini lavastuses.

Artjom Garejev: kulisside lõhna mäletan lapsepõlvest peale >>

Palju aastatid juhtis teatrit Eduard Toman, kes tegi muuhulgas ka esimesena Eestis praeguse vene kirjandusklassiku Sergei Dovlatovi teostel põhineva lavastuse "Suur mees väikeses linnas" ja kümneid muid lavastusi.

Tema kutsel töötasid teatris Mihhail Bõtškov, Gennadi Trostjanetski, Nikoli Krutikov ja paljud teised lavastajad, kes esindasid väga erinevaid teatrisuundi. Seejärel on teatrit juhtinud Mihhail Tšumatšenko, Natalja Lapina, Marat Gatsalov, Igor Lõssov.

Lavastasid Ilmar Taska, Ivan Strelkin, Saša Pepeljajev, Polina Stružkova, Ljudmila Manonina, Roman Feodori, Sergei Fedotov, Peeter Raudsepp, Natalja Indeikina, Sergei Potapov, Stepan Pektejev, Vladimir Zaikin, Adrian Giurdia, Kaja Kann, Aleksandr Kladko, Paavo Piik, Mari-Liis Lill jt.

2015. aastal sai Artjom Garejev oma debüütlavastuse "Vaenlane" eest parima lavastaja auhinna. 2017. aastal debüteeris lavastusega "Impostrix sündroom" meie teatri andekas näitleja Tatjana Kosmõnina. 6.septembril 2017 valiti uueks kunstiliseks juhiks Moskva lavastaja Filipp Loss.

Teatri plaanides on Anatoli Leduhhovski, Semjon Zlotnikovi, Viktor Rõžakovi, Kamran Shahmardani, Üllar Saaremäe, Juliana Laikova, Deniss Azarovi, Nikita Betehtini, Juri Muravitski lavastused, Artjom Garejevi ja Saša Pepeljajevi uued tööd.

Eesti Vabariigi sajandal sünnipäeval said teatri näitlejad Vladimir Antipp ja Aleksandr Okunev Valgetähe V järgu teenetemärgi kavalerideks.

Samal teemal

Sputnik autasustas rahvusvahelise noorte muusikute konkursi Pähklipureja finalisti
Venemaa kunst tuli tallinlastele külla
Eksklusiivintervjuu Uku Suvistega: minust sai laulja tänu emale
Tagid:
ühiskond, sünnipäev, kultuur, Tallinn, Eesti, Vene teater

Peamised teemad