05:40 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Kultuur
lühendatud link
11220

Üle 28 aasta annab Eesti Rahvusooper külalisetendusi Moskva Suures teatris täismajale.

TALLINN, 12. jaanuar - Sputnik, Aleksei Stefanov. Rahvusooperi "Estonia" külalisetendused said Moskva teatrielu suursündmuseks. Suurde teatrisse polnud võimalik pääseda, piletid neljale Eesti ooperi külalisesindusele osteti ära juba eelmüügist.

Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt >>

Esimesel kahel päeval esitasid estoonlased Suure teatri ajaloolisel laval koreograaf Gyula Harangozo lavastatud Tibor Koçaki balletti "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi" ning teatri kunstilise juhi Toomas Eduri lavastatud Tauno Aintsi balletti "Modigliani – neetud kunstnik". Kolmandal päeval mängiti Giacomo Puccini ooperit "Toska". Külalisetendused lõpevad laupäeval suure galakontserdiga, kus osalevad nii Rahvusooperi "Estonia" kui ka Suure teatri solistid.

Лаура Мая в роли Белоснежки и Андреа Фаббри в роли Принца в сцене из балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Ballett "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi", osades: Laura Maya, Andrea Fabbri

Muusikud ja näitlejad on vaimustuses

"Oleme alles poolel teel. Balletietendused olid välja müüdud ja meid võeti väga hästi vastu. Nüüd, enne ooperit, oleme natuke närvis – Suures teatris ei mängita ju mitte iga päev," naeratab Eesti Rahvusooperi direktor Aivar Mäe.

"Ma arvan, et orkester ja ballett näitasid parimat, mida nad oskavad. Nad on harjunud mängima väikestel lavadel, siin tuleb aga mängida Suure teatri laval. Isegi sammud tuleb pikemaks venitada, et diagonaal ära täita aga tantsijad tegid kõike väga professionaalselt. Eriti, kui arvestada, et me valmistasime etenduse ette Tallinnas ja saime Suures teatris proovi teha ainult pooleteist tundi," ütles Mäe.

Генеральный директор Национальной оперы Эстония Айвар Мяэ
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Eesti Rahvusooperi direktor Aivar Mäe

Näitlejad arvutasid spetsiaalselt välja, kui palju Tallinna lava Moskva omast väiksem on. Tuli välja, et pikkuses poole võrra ja kokku viis korda. Seetõttu polnud repertuaari lihtne valida.

Хореограф-постановщик Дьюла Харангозо (слева) перед пресс-конференцией перед началом балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Koreograaf Gyula Harangozo (vasakul)

"Pidime mõtlema eelkõige kahele asjale. Kunstilisele muljele - mida näidata Moskvas, kus on väga nõudlik publik ja iga pealtvaataja on ühtlasi ka kriitik. Ja sellele, kuidas sobitada etendus Suure teatri ajaloolise lavaga. Kahju, et me ei saanud Moskvasse tuua Wagneri "Tannhäuserit". See on meie kõige võimsam, 2015. aasta parim lavastus. Probleem tekkis pöördlavaga, Suures teatris seda pole. Kuid ma arvan, et lõpuks õnnestus repertuaari valik väga hästi ja kohandada see ka Suure teatri lavaga," selgitab Aivar Mäe.

Генеральный директор Национальной оперы Эстония Айвар Мяэ
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Eesti Rahvusooperi direktor Aivar Mäe

Tema sõnul on näitlejad ja muusikud "etendusest seitsmendas taevas". "Täiuslik akustika ja arusaam, et lauldakse ja tantsitakse ajaloolisel laval, on vaimustav. Neid tundeid ei saa lihtsalt sõnades väljendada," on Rahvusooperi Estonia direktor vaimustuses.

Kultuur püsib isiklikel sidemetel

Rahvusooperi "Estonia" külalisetendused Suures teatris toimuvad üle 28 aasta. Kaks aastat tagasi käsid estoonlased väiksema grupiga Moskva muusikateatris "Helikon-Opera". Ka tookord oli täismaja ja Moskva publik jäi rahule. Idee tulla tagasi Suure teatri lavale oli üleval ja Aivar Mäe tegi oma mõtte teoks – ta helistas peadirektor Vladimir Urinile ja pakkus välja võimaluse anda külalisetendusi.

Алена Шкатула в роли Мачехи в сцене из балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Ballett "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi"

"Mulle ei meeldi eriti lennukiga reisida. Kaks aastat tagasi oli mul ringreis, kui nii võib öelda. Sõitsin Helsingisse, kus leppisin kokku külalisetendused Aleksandri teatris, sealt sõitsin Peterburi ja kolme ja poole tunni pärast olin juba Gergievi juures. Sõlmisime temaga lepingu külalisetendusteks Mariinski teatris, siis istusin "Sapsani" (Peterburi ja Moskva vaheline kiirrong – toim.) ja tulin Urini juurde. Sõlmisime lepingu ka nende külalisetenduste kohta. Nii ma sõlmisin kahe päeva jooksul kolm lepingut. Siis hakkasime ka logistikale mõtlema," ütleb Aivar Mäe.

Сцена из балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Ballett "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi"

Kokku saabus Moskvasse 282 kunstimeistrit. Mäe kartis lähetada artiste Moskvasse talviste lennureisidaga ja otsustas tuua nad kõik kohale rongiga. Tekkis küsimus, kuidas panna nii palju inimesi ühte rongi? Tuli lisaks põhirongile, mille kõik piletid osteti rahvusooperile "Estonia", tellida veel lisarong. Venemaa raudtee tuli meile vastu ja Tallinnast Moskvasse sõitis kaks rongi.

Лаура Мая в роли Белоснежки и Андреа Фаббри в роли Принца в сцене из балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Ballett "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi", osades: Laura Maya, Andrea Fabbri

Ka hotellitoad, mis asuvad Suurest teatrist 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel, broneeriti ära juba kaks aastat tagasi.

"Kõik sellised projektid algavad isiklikest kontaktidest. Kui neid pole, ei toimu midagi. Ma arvan, et kultuuriliselt on meil alati olnud ja on ka praegu Venemaaga väga head suhted, vaatamata sellele, mis toimub poliitikas. Me oleme alati olnud naabrid ja jääme nendeks veel aastatuhandeteks. Ja kui meil on mõistus peas, peame sellest aru saama ja elama sõbralikult. Meil on siiski ühine ajalugu ja meie esimesed lauljad ja muusikud said hariduse Peterburi konservatooriumis," märkis Aivar Mäe.

Лаура Мая (в центре) в роли Белоснежки в сцене из балета Белоснежка и семь гномов в рамках гастролей труппы Национальной оперы Эстония в Государственном академическом Большом театре России (ГАБТ)
© Sputnik / Владимир Вяткин
Ballett "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi", Laura Maya

Noortel on kergem esineda

Muljetavaldava Eesti kultuuritegelaste delegatsiooni koosseisus oli ka kuulus lavastaja, aastaid Eesti Rahvusooperis lavastaja ja kunstilise juhina töötanud Arne Mikk.

"Esimesed head muljed jäid mul juba Suures teatris toimunud pressikonverentsist, kui ma vaatasin seal seintel olevaid vanu fotosid. Mul oli sõber Eri Klasiga selline ütlus: "Meid ümbritseb helge minevik". Ja sel hetkel mõtlesin ma just nii, sest nägin fotodel Pokrovskit, Roždestvenskit, Arhipovat, Nesterenkot - olin nende inimestega sõbralikes suhetes, me töötasime koos," jagas Arne Mikk oma esimesi muljeid Sputnik Eesti korrespondendile.

Режиссер Арне Микк
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Lavastaja Arne Mikk

Ta meenutas, et "Estonia" teater on käinud gastrollidel Moskvas vaid 12 korda, millest Suure teatri laval on eestlased esinenud neljal korral.

Mikk ise esines noore koorilauljana esmakordselt Suure teatri laval 1956. aastal. "Ja sellest aastast peale on mul Moskva Suure teatriga suur emotsionaalne side. See lava on mulle väga südamelähedane," tunnistas lavastaja.

Здание Государственного Академического Большого театра
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Moskva Suur teater

Mikk on Suures teatris ka lavastanud, viimati 1989. aastal "Boriss Godunovi", kui tähistati Modest Mussorgski 150. sünniaastapäeva.

"Tookord oli meil lihtsam esineda - moskvalased teadsid Georg Otsa, Tiit Kuusikut, Hendrik Krummi. Nüüd on juba uus põlvkond - tundmatud nimed, tundmatud lavastused. Balletiga Suure teatri lavale tulla ja nõudlikku publikut üllatada on väga raske. Teisest küljest osutus valik edukaks – lasteetendus ja eesti tükk. Võib-olla polnud kellegi arvates "Modiglianis" piisavalt tantsu, kuid publik võttis balleti hästi vastu. Lavastus oli ikkagi õrn ja sentimentaalne. Meie esimesed etendused vastasid igatahes ootustele. Vaatame, mis edasi saab," ütles Arne Mikk.

Режиссер Арне Микк
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Lavastaja Arne Mikk

Ta lisas, et iga kord, kui ta lava näeb, kujutleb ta kohe ette suuri nimesid, kes sellel mänginud on.  "Selles mõttes on noortel eesti näitlejatel, muusikutel ja dirigentidel lihtsam. Nad ei mõtle Šaljapinile, Golovanovile või Roždestvenskile. Minu selja taga on aga need suured inimesed alati seisnud ja seisavad ka edaspidi," lisas maailmakuulus lavastaja Arne Mikk.

Samal teemal

Maimu Bergi romaan "Moemaja" ilmus vene keeles
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa suursaadik rääkis peaministriga toimunud kohtumise üksikasjadest
Uku Suviste võidab enesekindlalt vene publiku südameid
Tagid:
teater, kultuur, Venemaa, Eesti

Peamised teemad