01:25 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Kultuur
lühendatud link
83 0 0

Kuulsa vene rockbändi "Chizh & Co" muutumatu liider Sergei Chigrakov rääkis intervjuus portaalile Sputnik Eesti valmisolekust Tallinnasse tulles eesti keeles laulda, vanalinna tänavatel kitarri mängimisest ja oma talviste gastrollide lemmikjoogist.

TALLINN, 19. jaanuar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Vene muusiku Sergei Chigrakovi ja Sputnik Eesti korrespondendi vestlus toimus paar nädalat enne esinemist Rock Cafe klubis Tallinnas. Veebruari esimesel poolel kõlavad seal 2019. aastal oma veerandsajandi pikkust tegutsemist tähistava "Chizh & Co" tuttavad laulud.

Aasta eest te juba käisite Eestis. Kas praegune aastapäevakontsert erineb mullusest?

Tavaliselt ma ei tea isegi, millised laulud kontserdiprogrammi lähevad. Tallinna laval ettekandmisele tulevad palad saavad sõltuma minu meeleolust. Ma olen improviseerija ja me püüame grupiga mitte ainult repertuaari muuta, vaid mängida ka iga kord erinevalt - nii, et see ei muutuks konveieriks.

Püüan küll laulda algupäraste sõnadega ja muudan neid enamasti vaid siis, kui nad meelest ära lähevad. Aastapäeva piduliku atmosfääri puhul ei luba ma publikule tasuta šampanjat (naerab), kuid me mõtleme midagi välja.

Музыкант Сергей Чиграков (Чиж) выступает на международном фестивале фейерверков Ростех в Братеевском каскадном парке в Москве.
© Sputnik / Алексей Куденко
Rockbändi "Chizh & Co" liider Sergei Chigrakov

Juubeli puhul tavatsetakse kingitusi saada, mitte juubilaril neid jagada. Millist kingitust sooviksite tänulikult publikult?

Juba see, et kohale tullakse, on "kaiff"-värk. Rohkemat oleks palju tahta.

Te reisite palju maailmas ringi. Kas teie hiljutisel ringreisil oli erakorralisi või naeruväärseid olukordi?

Kuna ma reisisin Euroopas loominguliste õhtute formaadis esinemistega, siis esitas publik väga naljakaid küsimusi. Kahjuks ei püsi need mul meeles. Ma kordan, et ma olen improvisatsiooniinimene, ma vastan ja unustan kohe oma vastuse ära. Aga muidu, oligi tore, et midagi erakorralist ei juhtunud. See tähendaks ju, et asjad ei lähe nii nagu peaks.

Kuidas ja millal õppisite kitarri mängima? Kas igaüks saab selle pilli mängimise selgeks?

Ma mängisin kitarri juba varases nooruses. Nagu kõik poisid, uurisin ise midagi kusagilt, õppisin midagi, vanemad seltsimehed õpetasid. Kitarrimängimine on nagu Vormel 1 või joonistamine, mitte igaühest ei tule võidusõitjat ega kunstnikku.

Kas teie arvates on erinevates riikide publikul, sealhulgas Eestis mingi omapära?

Käisin hiljuti Hispaanias, Hollandis, Šveitsis, Saksamaal, isegi Ameerikas. Kuid iseloomustada Saksamaa publikut sõnaga "ülemeelik" ja Eesti oma sõnaga "rahulik" ei saa küll kuidagi.

Лидер группы Чиж и Ко Сергей Чиграков (на первом плане)
© Sputnik / Алексей Куденко
Rockbändi "Chizh & Co" muutumatu liider Sergei Chigrakov

Esiteks on igal kontserdil erinevad inimesed, kellel on oma iseloom ja käitumine. Teiseks ei käi mu kontsertidel Saksamaal või Eestis mitte sakslased ega eestlased, vaid nende riikide venekeelsed elanikud. See tähendab, et erinevusi publikus ei ole mõtet otsida.

Ilmselt hakkab rahvas nõudma, et laulaksite "Phantomit". Miks just see laul kõige sagedamini "Chizhiga" seostub?

Võib-olla meeldib "Phantom" publikule selle raske kõla pärast. Ma ise, ausalt öeldes, ei teagi, milles selle laulu tugevus seisneb. Mis puudutab vanemaid inimesi, siis nemad laulsid seda 70-ndatel aastatel majahoovides (tundmatu autori laul Vietnami sõjast "Phantom" ilmus 1970. aastatel).

Aga miks noored "Phantomit" nõuavad ... Ju siis anti armastus selle laulu vastu neile vanematelt üle geneetiliselt.

Kui palju aega kulub teil laulu loomiseks?

7-8 minutit kuni kaks aastat. Siin ei ole keskmist: midagi tuleb kohe ja aega kulub ainult teksti paberile kirjutamiseks. Ja midagi "tõuseb" ja tuleb siis tagasi alles aasta või paari pärast.

Külalisesinemise juurde tagasi, kas olete Eestis palju käinud? Ja millistes linnades?

Alustasime kontsertidega Narvas, mängisime ka Tartus ja muidugi Tallinnas. Ja ongi vaata et kõik. Eesti pealinnas oleme mänginud rohkem kui tosin korda ja linna olema risti-põiki läbi käinud. Peale magalarajoonide muidugi, kuigi tahaks ka seal käia.

Teie rock-tsehhi kolleeg Maksim Pokrovski kirjeldas Eestit kui "rahu ja mugavust". Mis teil Eestiga seondub?

Kogu riiki on keeruline kuidagi iseloomustada, kuid ma tunnen end rahulikult ja mugavalt igal pool. Ma olen piisavalt rahulik inimene, mind ei saa endast välja viia ja ma tunnen end igal pool hästi.

portaali Sputnik Eesti korrespondent Tallinna vanalinnas ja tegi tutvust mõnede meie pealinna tänavamuusikutega
© Фото : Ирина Тихомирова

Kunagi mängisite te Tallinnas suisa tänaval. Kas ka seekord saab teie muusikat kuulda väljaspool kontserti?

Juhtus jah selline lugu, läksin appi tunnelis mängivatele poistele. Seekord aga, talvel, eriti ei tahaks. Suvel on hea, aga talvel mitte eriti - väga külm on (naerab).

Mis on teie grupi lemmikjook talvel?

Keegi joob kohvi, keegi - teed, keegi - viskit. Mina eelistan teed ja viskit, mõni ei joo alkoholi juba ammu. Kõiki meie kollektiivis ühe puuga võtta ei saa.

Ja viimane küsimus. Kas olete valmis Eestis ka eesti keeles laulma?

Tegelikult ei oska ma eesti keelt üldse. Loomulikult saavad näitlejad minna riiki, mille keelt ei oska, ja seal terve etenduse ära mängida. Kuid meie ei ole näitlejad, me oleme muusikud. Mäletan, et laulsin kunagi tatari keeles, nalja pärast, küllap oli lõbus.

Aastapäevakontserdil me eestikeelseid laule ei esita, aga kui mu Narva sõber Vovka Tšerdakov ("Avenue" laulja) teksti kirjutab, siis ei saa välistada, et ühel päeval laulan ka eesti keeles.

Samal teemal

Uku Suviste võidab enesekindlalt vene publiku südameid
Uku Suviste osalemisest lauluvõistlusel "Golos"
Papagoid rahustatakse rokibändi Leningrad muusikaga
Tagid:
intervjuu, rokibänd, Venemaa, muusika, Tallink, Eesti

Peamised teemad