15:53 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Kultuur
lühendatud link
9310

Projekti "Narva – Euroopa 2024. aasta kultuuripealinn" kohal on juba ammu pilvi kogunenud, nüüd aga kõmatas tõeline äike – üks Narva autoriteetsetest tegelastest avaldas oma arvamust.

ТАLLINN, 19. veebruar — Sputnik. Narva peaarhitekt Ivan Sergejev kutsus linlasi üles leppima tegelikkusega, kus linn on juba võitluses Euroopa 20124. aasta kultuuripealinna nimetuse eest kaotajaks jäänud.

Seda teatas ta oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus Facebook.

"Mida me ka ei teeks, uskuge mind, me lihtviisiliselt ei jõua, aga ülepeakaela hagu anda lihtsalt selleks, et hagu anda, pean ma ebaprofessionaalseks," teatas ta.

Kultuuriminister Indrek Saar XII noorte laulu- ja tantsupeol
© Sputnik / Вадим Анцупов

Niisiis on tema sõnul "meil aega jäänud viis kuud (linna taotluse esitamise tähtaeg ei ole sügisel, vaid konkreetselt 1. augustil), ent tööde maht, mis tingimata tuleks ära teha, on tohutu."

Soome-ugri kultuuripealinn 2019 on Marimaa küla Sorunza>>

Ta nimetas põhimõtteliselt ekslikuks reklaamikampaania hüüdlauset "Teeme ise". Tähendab ju "Teeme ise" tema sõnul "sammu linna isoleerituse poole ja märguannet potentsiaalsetele partneritele, et me ei ole huvitatud nendega koostööd tegemast". Niisugune lähenemine pigem kahjustab kui parandab olukorda seoses Narva osalemisega üleeuroopalise linna valimistel, on ta veendunud.

Lisaks sellele peab linna peaarhitekt viimasel ajal Narvast kostvaid kriitilisi märkusi ja sõnavara eeltaotluse partnerite aadressil lausa lubamatuiks.

"Lõppude lõpuks, arvestades Tartu ettevalmistust, isegi kui me kuidagiviisi finišisirgele välja jõuame, siis võitu meile küll ei koida," ennustab Ivan Sergejev.

Kibedad vahekokkuvõtted

Narva linna edasine täisväärtuslik osavõtt konkursist Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna tiitlile sattus ohtu tänavu veebruari algul konkureerimistaotluse ettevalmistustööde eelarve küsimuses kokkuleppe saavutamata jäämise tõttu.

Tartu kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks
© Фото : Алексей Серов

Narva Euroopa 2024. aasta kultuuripealinnaks nimetamise taotluse koostamispakkumise võitjad teatasid, et loobuvad Narva võimude poolt eraldatud rahasumma ebapiisavuse pärast taotluse koostamisest.

Narva ja Virumaa kandideerimist Euroopa kultuuripealinnaks toetab 85% küsitletutest>>

Narva linnavolikogu esimees Irina Janovitš oli omakorda eelnevalt teatanud, et pakkumise võitnud ettevõtted olid ise nõustunud linna poolt eraldatava summaga 75 000 euro ulatuses, nüüd aga tõstsid oma nõudmise kahekordseks – 150 000 euroni. Tema sõnul on eraldatav 75 000 eurot küllaltki suur summa.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, laekusid 2018. aasta sügisel avaldused kandideerimas 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna konkursil kolmelt Eesti linnalt – Tartult, Narvalt ja Kuressaarelt. Lõppvooru pääsesid Narva ja Tartu. Rühm Narva ühiskonnaaktiviste kogus 2019. aasta algul ligikaudu tuhat allkirja Narva Linnavolikogu saadikutele esitatud palvele lisaraha eraldamiseks.

President Kersti Kaljulaid Narvas
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Euroopa kultuuripealinn on Euroopa Liidu poolt valitud linn üheks kalendriaastaks, mille vältel saab linn näidata oma kultuurielu ja selle arengut. Iga kultuuripealinnaks valitud korraldab kultuuriürituste programmi, mis tõstab esile tema ajaloolist ja kultuurilist pärandit.

1983. aastal tegi endine laulja ja hiljem Kreeka kultuuriminister Melina Mercouri ettepaneku algatada Euroopa kultuuripealinna projekt, et tuua eurooplasi lähemale ja näidata Euroopa kultuuri rikkust ja mitmekesisust. Euroopa kultuuripealinna projekt käivitati 13. juunil 1985.

Esimese Eesti linnana oli Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011. aastal.

Järgmine kord tuleb Euroopa kultuuripealinn Eestisse 2024. aastal ning oma kandideerimisest on avalikkuses märku andnud Tartu ja Narva, Tartu kandideerib kultuuripealinnaks pealkirja all "Ellujäämise kunstid".

Tagid:
Euroopa, kultuuripealinn, Eesti, Tartu, Narva

Peamised teemad