06:12 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Kultuur
lühendatud link
8220

Venemaa pealinnas on kolmeks päevaks 18. Moskva lihavõttefestivali raames külas Eesti Rahvusmeeskoor, kes annab kolm kontserti.

TALLINN, 2. mai — Sputnik, Aleksei Stefanov. Moskva ülestõusmispühade festivalil osaleb kuulus Eesti Rahvusmeeskoor esimest korda. Koori direktor Indrek Umberg rõõmu ei salga – ta ei jõua ära oodata, mil külaliskontserdid pihta hakkavad.

Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9. – 18. augustini
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Me lendasime Moskvasse kogu oma kollektiiviga – seda on 49 inimest. Tegemist ei ole meie esimeste külalisesinemistega Venemaal – varem oleme käinud Moskvas, Peterburis, teinud tuuri Kuldsel Ringil. Võin öelda, et tegemist on ühe maailma parima publikuga – haritud, intelligentsete, sooja südamega inimestega. Sooviksime sagedaminigi Venemaale sõita," tunnistas Umberg Sputniku korrespondendile.

Venemaa muusikud ja lauljad esinevad Eestis Georg Otsa auks>>

Eesti Rahvusmeeskoori külalisesinemised lihavõttefestivali raames algasid 1. mail esinemisega Rameni Kolmainu kirikus. Järgmisel päeval toimus kontsert pühade apostlite Peetruse ja Pauli katedraalis ning 3. mail esinetakse Moskva tööveteranide pansionis nr 1.

"Meie repertuaar vastab täielikult ülestõusmispühade festivalile, see koosneb põhiliselt eesti, vene, poola ja itaalia heliloojate teostest. Eeskava on mitmekesine," nentis Indrek Umberg.

Nõukogude Lidus peeti Eesti Rahvusmeeskoori üheks kõige tugevamaks kogu riiki esindavaks kollektiiviks. Neil aastail sõitsid koorilauljad esinemistele erirongiga, kus elati paar-kolm kuud, sõites linnast linna, vabariigist vabariiki.

Umberg ise on kooris töötanud kümme aastat – ta on koori dirigent ja muusikaõpetaja. Viimased 12 aastat aga on ta tuntud kollektiivi direktoriks.

Režissöör Vladimir Kott: Eesti näitlejad on siirad ja kuulekad>>

"Riik toetab meid, aga nagu öeldakse, ei jätku kultuurile kunagi piisavalt raha. Me anname aastas 50–60 kontserti. Külalisesinemisteks on tarvis rohkesti raha – me mitte üksnes ei arenda koori, vaid tutvustame teiste riikide elanikele ka Eestit ja meie kultuuri. Pärast Venemaad plaanime siirduda külalisesinemistele Lätisse, Austriase, Šveitsi. Küllakutseid on rohkesti, aga siin, tõsi küll, oleneb kõik rahalisest küljest, muidu käiksime sagedasti külakorda," ütleb Indrek Umberg.

Eesti Rahvusmeeskoori omamaiste heliteoste autorite seas nimetatakse uhkustundega Galina Grigorjevat kelle teoseid, mida nimetatakse rõõmuga eesti kultuuriloomeks. Grigorjeva, olgu öeldud, on sündinud Krimmis, õppinud Leningradi Rimski-Korsakovi nimelises konservatooriumis ning juba küpses eas Eestisse kolinud.

"Meil on Galinaga väga hea side ja suurepärane koostöö. Aga mis kõige tähtsam – tal on kvaliteetne muusika. Kaasaegsed heliloojad kirjutavad sageli muusikat. Mida saab ainult ühe korra esitada. Galina aga selline helilooja just ei ole. Ja meil on terve autoriplaat Galina teostega. Tema on Eesti muusika täht," nentis Umberg uhkusega.

Venemaa rahvusvaheline filmifestival avatakse Eesti filmi linastusega>>

"Galina Grigorjeva on tuntud mitte ainult Eestis, vaid ka Lääne-Euroopas ning akadeemilises muusikas ka Venemaal. Seda juhtub harva - vene helilooja, kes on saatuse tahtel Eestisse sattunud, on teinud siin silmapaistvat loomingulist karjääri. Ja seda teenitult. Galina muide, kui võtta vaid koorimuusika, kirjutab väga palju helindeid vene õigeusklikele tekstidele. Tänu säärastele inimestele suhtuvad eestlased kõigile poliitilistele mängudele vaatamata suure aupaklikkusega vene kultuuri allikatesse," lisas tuntud Peterburi muusikaprodutsent Viktor Haprov, tänu kellele Eesti Rahvusmeeskoor Moskvasse külalisetendustele sõitis.

Lisaks produtsenditööle on Haprov ka Venemaa Kooriühingu presiidiumi liige ja Peterburi meeskoori Optina Pustõn koorijuht. Ning pealekauba on ta õppinud koos Galina Grigorjevaga. Haprovi sõnul on tal Eestiga ammused loomingulised sidemed.

"Rahvusmeeskoor tunneb väga hästi kõiki minu kolleege, ma olen olnud Eesti koori ametlikuks produtsendiks Venemaal ning seetõttu, kui tekkis võimalus kolleege Moskva Valeri Gergijevi ülestõusmispühade festivalile kaasata, leppisin ma kohe kõiges kokku. Ning Eesti artistid olid rõõmuga nõus selles suures pidulikus festivalis osalema," märkis Haprov.

Moskva lihavõttefestival on Venemaa suurimaks muusikafoorumiks, mis on loodud 2002. aastal Peterburi Maria teatri kunstilise juhi ning direktori Valeri Gergijevi poolt. Festivalil käib igal aastal sadu tuhandeid kuulajaid. Käesoleval aastal toimub see festival 27. aprillist 12. maini.

Peamised teemad