16:37 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Kultuur
lühendatud link
60 0 0

Eesti muusikud 5miinust, Genka ja Laura alustasid väljakutset lõpetada nende kontserditel ühekordsete plastist joogikõrte kasutamine. Sellise tingimuse esitavad muusikud edaspidi kõigile kontsertide korraldajaile.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Muusikute üleskutset toetava Keskkonnaministeeriumi arvates on ettevõtmine seda tervitatavam, et märtsikuus surus Eesti ÜRO keskkonnaassambleel läbi esimese üleilmse kokkuleppe ühekordsete plasttoodete vähendamiseks, teatas Keskkonnaministeeriumi pressiteenistus.

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi>>

"Ühekordsed plasttooted rändavad peagi ajaloo prügikasti, sealhulgas kõrred. Otsustasime koos Keskkonnaministeeriumi inimestega, et ühekordsetest kõrtest võiks kohe lahti saada," selgitas asja tausta Kohver vokaalinstrumentaalkollektiivist 5miinust.

"Oleme ausad, et kui sa just sõimerühmaealine pole, siis oskad sa ilma kõrreta ka juua. Lisaks näeb kõrre lutsutamine vähemalt minu hinnangul ka veits loll välja. Seetõttu on meie enda korraldatud üritused juba pikemat aega kõrrevabad ja me julgustaks ka kõiki teisi kõrtest loobuma. Kalad on tähtsad. Plast ei ole."

"Et selline idee tuli muusikutelt, näitab et keskkonna nimel on valmis tegelema palju laiem spekter kui keskkonnaametnikud ja -aktivistid," ütles Keskkonnaministeeriumi kantsleri nõunik Mart Raamat.

Euroopa Parlament keelas ühekordsete plastesemete kasutamise>>

"Ühekordsete joogikõrte keelamisega meelelahutuskohtades alustame kõige mittevajalikumast ja lihtsamast. Kuid see on vaid jäämäe tipp, mistõttu keerame peagi selja ka teistele ühekordsetele plasttoodetele."

Muusikute üleskutset toetava Keskkonnaministeeriumi arvates on ettevõtmine seda tervitatavam, et märtsikuus surus Eesti ÜRO keskkonnaassambleel läbi esimese üleilmse kokkuleppe ühekordsete plasttoodete vähendamiseks.

Surnud vaala kõhust leiti nelikümmned kilo plastikut, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Епанчинцев

Kui Euroopa Liit on juba kokku leppinud, et ühekordsete plasttoodete turule laskmine on alates 2021. aastast keelatud, siis üleilmselt sellist kokkulepet seni veel polnud.

Muusikute kõrrevastast liikumist saab jälgida #KÕRREVABA Facebooki lehelt ning kasutades hashtagi #kõrrevaba.

ÜRO keskkonnaassambleel avaldatud üleilmse keskkonnaaruande järgi jõuab igal aastal ookeani 8 miljonit tonni plasti, millest lõviosa moodustavadki ühekordselt kasutatavad tooted.

Ainuüksi Ameerikas kasutatakse päevas ära umbes 500 miljonit joogikõrt. Möödunud aastal alustas USA suurt kõrrekeelu liikumist. Nt Seattle keelas täielikult ära ühekordsed plastkõrred, peagi järgnes ka osa teisi piirkondi.

Tai rannavetes leitud prügisaar liigub suvitusalade suunas>>

Ühekordsete kõrte andmist on piiranud juba paljud üleilmselt tuntud toitlustusasutused, näiteks Starbucks andis lubaduse, et 2020. aastast pole neil enam ühtegi ühekordset joogikõrt. Ka McDonald´s on võtnud vastu otsuse mitte anda joogiga kõrt kaasa.

Hinnanguliselt pärineb 80% merre sattunud prügist maismaalt, kusjuures tänapäeval domineerib prügis just plast, mis laguneb looduses väga aeglaselt ning võib olla ka toksiline.

Mereprügisse võivad loomad, linnud ja kalad kinni jääda (näiteks võrgusarnase ehitusega pakendiümbrised) või seda alla neelata.

Mereprügi teemat on käsitletud Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiivis, mille järgi peavad liikmesriigid hiljemalt aastaks 2020 tagama oma mereala hea keskkonnaseisundi.

Lisaks käsitletakse mereprügi vähendamise meetmeid ka ringmajanduse tegevuskavas ning selle ühes meetmes ehk plastistrateegias, mis aitab kaasa plastide ringlussevõtu suurendamisele.

Ohtlik Balti meri
© Sputnik /
Ohtlik Balti meri
Tagid:
plastikureostus, plasttoode, plastik, joogid, muusik

Peamised teemad