22:27 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Kultuur
lühendatud link
6110

Eelmisel aastal külastati muuseume Eestis ligi 3,4 miljonit korda. Võrreldes seda rekordilise külastajate arvuga 2017. aastal, oli külastusi siiski 100 000 võrra vähem.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Möödunud aastal oli Eestis 190 muuseumi 249 külastuskohaga. Iga kolmas muuseum oli koduloomuuseum ning neljandik erimuuseumid, mis on spetsialiseerunud mõnele kitsamale teemale, teatas Statistikaamet.

Ikoonimaali muuseum Tallinnas.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Külastajate silmis olid populaarseimad just viimased. Erimuuseume külastati möödunud aastal kokku üle 750 000 korra. Ka kunstimuuseumidesse jagus palju külastajaid, kokku käidi neis 650 000 korda.

ERMi esimene täisaasta oli rahvarohke>>

Haridusprogrammidest osavõtjaid leiab samuti kõige rohkem erimuuseumidest ja kunstimuuseumidest. Kui kooliealised külastajad osalesid eelkõige erimuuseumide ning teadus- ja tehnikamuuseumide haridusprogrammides siis täiskasvanute seas olid populaarseimad kunstimuuseumide haridusprogrammid.

Hoolimata mõningasest langusest on Eesti muuseumikülastuste arvu poolest endiselt Euroopas esimeste seas.

Kui Eestis oli 1000 elaniku kohta veidi üle 2500 muuseumikülastuse, siis Euroopa muuseumide statistika organisatsiooni EGMUS andmetel jääb vastav näitaja enamuses Euroopa riikides oluliselt madalamale.

Laupäeval, 18. mail tähistatakse Eestis üleeuroopalist muuseumiööd. Kord aastas, ühel maikuu laupäeval, on muuseumid avatud tavapärasest kauem ning sissepääs on kõigile tasuta.

Millised olid möödunud aastal maailma populaarseimad muuseumid>>

Sel aastal on Eesti muuseumiöö teemaks "Öös on mustreid", millega kutsutakse külastajaid tabama mustreid elus meie ümber ning küsima, milliste mustrite osad me ise oleme.

Muuseumid on olulised kultuuripärandi säilitajad ja edasikandjad. Praegu ollakse harjunud, et Eestis on rohkelt muuseume ja neis käiakse väga aktiivselt, aga see ei ole alati nii olnud.

Saja aasta jooksul on Eestis loodud 235 muuseumi.

Avalikke (nimetamisväärilisi) muuseume oli 1921. aastal 11: Eesti Muuseum Tallinnas, Eesti Rahva Muuseum Tartus, Eestimaa Provintsiaalmuuseum Tallinnas, Peeter I Muuseum Narvas, Saaremaa Tundmaõppimise Seltsi Muuseum Kuressaares, Järvamaa Muuseum Paides, Vabadussõja Muuseum Tallinnas, Õpetatud Eesti Seltsi kogud Tartus, Lavretsovi (linna) Muuseum Narvas, Pärnu Muuseum ja Viljandi Muuseum.

Eesti Ajaloomuuseumis toimuvad kolm töötuba>>

Nii nagu praegu oli ka 100 aastat tagasi muuseume kõikjal Eestis. 2016. aastal oli Eesti 246 muuseumist 30% Harju-, 13% Tartu-, 9% Lääne-Virumaal. 2016. aastal oli mõni muuseum igas Eesti maakonnas.

Карта музеев Эстонии
Muuseumite arv on sajandi jooksul märgatavalt suurenenud.

2016. aastaks oli Eestis juba 246 muuseumi. Muuseumis käidi aasta jooksul ligi 3,5 miljonit korda ehk ühe Eesti elaniku kohta 2,6 muuseumikülastust. Tallinna muuseumites käidi 1,5 miljonit korda.

Tagid:
muuseumiöö, muuseum

Peamised teemad