15:33 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Kultuur
lühendatud link
8920

Soome noormees Ossi Saarinen on sotsiaalmeediasse pannud üles pildi rebasepojast, kiletükk suus, mis on tekitanud kõvasti elevust. Viimasel ajal on olnud palju juttu sellest, kuidas kile loodust reostab.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Helsingi noormees käis maikuus pildistamas Espoos, kui märkas seda linnarebast. Kokku oli seal viis rebasepoega, kes omavahel mängisid, edastas portaal Eestinen.

Rebaste läheduses oli kileprahti ning rebased mängisid ka selle prahiga. Saarinen sai ühe kaadri, kus rebasepojal on kiletükk suus.

Saarinen kirjutas kommentaarides ka sellest, kuidas loodusfotograafide piltide põhjal jääb inimestel loodusest väärarusaam. Kui vaadata looduspilte, siis jääb mulje puutumata loodusest, kus kõik elavad koos kaunis harmoonias.

See kõik on aga suur pettus ja vale – kirjutab Saarinen – sellel planeedil pole enam sellist asja nagu puutumata loodus.

Eesti muusikud heidavad ühekordsed joogikõrred oma kontsertidelt välja>>

Saarinen viitab ka ÜRO uuringule, mille kohaselt sureb järgmise 30 aasta jooksul kolmandik praegusest loodusest välja. Kui tahetakse midagi muuta, tuleb reageerida koheselt. Sellele planeedile pole alternatiivi.

Aasta tagasi kiitis Riigikogu 68 poolthäälega (6 vastu) heaks pakendiseaduse muutmise seaduse, mis piiras oluliselt õhukeste kilekottide kasutamist.

Teema on olnud aktuaalne terves Euroopa Liidus juba pikemat aega. Probleemi lahendamiseks on vastuvõetud kilekottide kasutamist piirav EL-i direktiiv.

Kilekottide ulatuslik ja läbimõtlematu kasutamine on saanud keskkonnaohuks, millele tuleb otsustavalt reageerida. Euroopa Liidu direktiiv näeb ette 2019. aasta lõpuks vähendada õhukeste kilekottide kasutamist 90 kilekotini inimese kohta aastas. 2025. aasta lõpuks soovitakse sama number tuua 40-ni.

Surnud vaala kõhust leiti nelikümmned kilo plastikut>>

Aastal 2015 oli tehtud kilekottide tarbimise uuring, mille kohaselt vaadeldud 500-s kaupluses üle Eesti tarbitakse inimese kohta aastas keskmiselt umbes 40 kilekotti ja umbes 165 eriti õhukest kilekotti, millest toiduhügieeni otstarbel kasutatakse umbes 63.

Kilekottide masskasutuse piiramine aitab hoida loodust. Kilekotte jäetakse kõigist pakendi liikidest loodusesse kõige sagedamini.

 

Tagid:
plastikureostus, plastiktops, plastik, kilekott, rebane

Peamised teemad