15:46 06. Detsember 2019
Kuula otse
 • USD1.1094
 • RUB70.7798
Tallinnas avati ainulaadne näitus 500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst

Värvide asemel Valgevene muld: Tallinnas avati ainulaadne näitus

© Sputnik / Стрингер
Kultuur
lühendatud link
47 0 0

Eesti pealinnas saab imetleda iidsetest aegadest pärit raamatugraafikat, originaalseid materjale, edukate ja kuulsate Valgevene kunstnike algupäraseid teoseid.

TALLINN, 19. mai — Sputnik, Artjom Maiski. Neli Valgevene graafikut on kujutanud oma teostes episoode oma kuulsa kaasmaalase, sealse trükikunsti teerajaja Francysk Skaryna elust ja loomingust.

 • Экспонат выставки 500 лет. Искусство, книга и искусство книги
  Tallinnas avati ainulaadne näitus
  © Sputnik / Стрингер
 • Экспонаты выставки 500 лет. Искусство, книга и искусство книги
  Tallinnas avati ainulaadne näitus
  © Sputnik / Стрингер
 • Факсимильное издание библии Франциска Скорины
  Francysk Skaryna Psaltri uusväljaanne
  © Sputnik / Стрингер
 • Кофр для перевозки факсимильного издания библии Франциска Скорины
  Francysk Skaryna Psaltri uusväljaande transportimise kohver
  © Sputnik / Стрингер
1 / 4
© Sputnik / Стрингер
Tallinnas avati ainulaadne näitus

"Tegemist on Valgevene imetabase usuainelise graafikaga, mille kaudu võib hästi saab palju teada saada Valgevene rahva ajaloost ja iseloomust," ütles Sputnik Eestile Valgevene Vabariigi suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov Tallinnas Rahvusraamatukogus avatud näituse  "500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst" iseloomustuseks.

Tema sõnul ei tunne seda maailmakuulsat graafika Eestis ilmselt eriti paljud, mistõttu selle kunsti kummardajaid ootab ees uskumatu hulk avastusi.

Näha saab 16. sajandi algul esimese valgevene raamatutrükkal Francysk Skaryna poolt rajatud graafikakoolkondade raamatukujundusi.

Посол Республики Беларусь в Эстонии Вячеслав Качанов на открытии выставки
© Sputnik / Стрингер
Valgevene Vabariigi suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov

Tallinnas on esindatud niihästi tema reprodutseeritud gravüürid kui ka Vana Testamendi raamatud, mis üllitati 16. sajandi algul Prahas valgevene kirillitsas.

Vana puit, liim ja muld

Nagu ütles projekti kirjastaja ja kuraator Alla Zmijeva, kätkeb väljapanek nende kunstnike teoseid ning näidiseid Valgevene raamatutest, mida peetakse paari viimase aasta vältel kõige menukamateks.

Куратор и книгоиздатель Алла Змиева
© Sputnik / Стрингер
projekti kirjastaja ja kuraator Alla Zmijeva

Kõigi nelja raamatugraafiku looming on seotud raamatuga. Kaks neist tegid oma tööd projekti heaks teinud "500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst" tarbeks. Teise kahe tööd on varem valminud.

Gleb Netchvolodov: teiste sõnu üles joonistades õpin ma vaikides rääkima >>

Skaryna elukäiku sünnilinnast Polotskist läbi Padua ja Praha Vilniuseni on kujutanud oma teostes, mis valmisid just selle näituse jaoks, kunstnik Vladimir Dovgjalo. Neis töödes on ta edasi andnud oma muljeid külaskäikudest nendesse linnadesse, viies vaatajad viie sajandi tagusesse aega.

Работы художника Владимира Довгяло
© Sputnik / Стрингер
Vladimir Dovgjalo tööd

"Meie kunstiprojekti olulisimaks pilgupüüdjaks on see Skaryna Piibli taaskehastus, mille on teinud Valentina Šoba. Tegemist on Grodnost pärit kunstnikuga. Ta on reprodutseerinud puutahvlitel piiblileheküljed, millel on vanust üle 250 aasta.

Ainulaadsel viisil, kasutades kunstilise ainese illustreerimiseks ainult Valgevene erinevatest piirkondadest pärit mulda ja liimi," märkis Zmijeva.

Vana kooli meistrid

Siin saab näha kunstnik Sergei Minini arvates täiesti isesugust kunsti, suurepäraste meistrite vana koolkonda. Siin on välja pandud oma kunstilise teostuse ja ainulaadne kompositsiooni poolest ainulaadset graafikat.

"Lihtsalt fantastiline. Leidub ka akvarelle ja see on lausa hämmastav akvarellitehnika," lausub ta.

"Minu arvates on siin esindatud kõige silmapaistvamad ja tugevad Valgevene kaasaegsed kunstnikud, unikaalsete raamatutaieste loojad. Tegemist on kõrgeima klassi meistritega. Võin täie kindlusega öelda, et see on suurepärane näitus. Ja teosed on välja pandud kõige paremal tasemel," on kunstnik Vera Staniševskaja temaga päri.

Фрагмент работы «Культурный слой» Валентины Шобы
© Sputnik / Стрингер
Valentina Šoba tööd

Pavel Tatarnikov, Juri Jakovenko, Valentina Šoba ja Vladimir Dovgjalo on kunstnikud, keda on korduvalt tunnustatud mainekate rahvusvaheliste auhindadega, nende kuulsus ulatub Lääne-Euroopast Hiinani.

Bakuu kunstnik: Eestis ei ole piisavalt päikest >>

Francysk Skaryna on humanistlik filosoof, kirjanik, ühiskonnategelane, ettevõtja ja arstiteadlane, sündinud 1470. aastal Polotskis. 1517. aastal asutas ta Praha trükikoja ja andis esimese Valgevene trükitud raamatuna välja Psaltri. Ühtekokku tõlkis ja kirjastas ta aastail aastail 1517–1519 23 Piibli raamatut.

Samal teemal

Moskvas võetakse kokku eesti kunsti saja aasta saavutusi
Renessansiaja kunstnik Michel Sittowi kojupöördumine
Pilvelinnad: kunstnik Katrin Pere kangapildid
Balkani värvid ja ajalugu
Tagid:
kunst, näitus, Tallinn, Eesti, Valgevene

Peamised teemad