17:07 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Kultuur
lühendatud link
72 0 0

Peterburis lõpetas töö järjekordne Rahvusvaheline Peeter Suure kongress. Sealse eriauhinna - Peetrilinnade lipu - pälvis Eesti delegatsioon.

ТАLLINN, 6. juuni — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. 21. sajandil ühendab Peeter I taas Venemaad ja Euroopat. Selleks asutati Peterburis Peeter Suure Instituut, mille üks tegevusvorme on iga-aastased Peetri kongressid.

Статс-секретарь, заместитель министра культуры РФ  Алла Манилова и директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский открывают Международный петровский конгресс
Rahvusvahelise Peeter Suure kongressi avamne

Äsja lõppenud üritusel olid esinejate seas ka Eesti esindajad. Foorumist ja Eesti külaliste poolt saadud auhinnast rääkis Sputnik Eestile Peeter Suure Instituudi juhataja Inna Sviderskaja.

Valitseja teenib riiki, mitte ei oma seda

"Autokraat oli vastuoluline isik, kuid samal ajal inimene, kes oli oma ajast kaugel ees. Kasutades Euroopa riikide saavutusi Venemaa hüvanguks, püüdis Peter muuta maa arenenud Euroopa riigiks. "Meie jaoks on Peter Venemaa ja Euroopa ühtsuse sümbol," ütles Inna Sviderskaja.

Руководитель Института Петра Великого Инна Свидерская
Inna Sviderskaja

On sümboolne, et Peeter I ja tema ajastule pühendatud üritused toimuvad tsaari asutatud linnas Sankt Peterburis. "Meil on samuti hea meel, et Peetri mälestust säilitatakse ka Tallinnas ning et teil on lisaks Peeter Suure majamuuseumile ka Tallinna Vene Muuseum," ütles Sviderskaja.

Peeter Suure tee

Mitu aastat tagasi otsustati Peeter Suure Instituudis ära märkida linnu, kes kõige aktiivsemalt Peetri pärandi uurimise programmis osalevad.

Tekkis isegi mõiste "Peetrilinn". Need on Peetri rajatatud või tema või tema kaaslaste tegevusega seotud linnad. Venemaal on selliseid paiku palju, Euroopa Liidus aga loetakse neiks linnu, mida Peeter oma Euroopa reiside ajal külastas.

Флаг петровских городов в этом году вручен Таллинну
Peetrilinnade lipu pälvis Eesti delegatsioon

"Peetrilinnade" lipul kujutatakse Peetri programmi logo - vapi sümboolset kujutist. Selle külgedel on Peterburi, kui peamise Peetrilinna vapp ja samuti autasustatud linna vapp. Praeguseks hetkeks on auhinna vääriliseks peetud 15 linna. Nagu märkis instituudi juht, antakse üks lipp Venemaa ja teine Euroopa Liidus asuvale linnale.

Mitte ainult Puškin, vaid ka Peeter on meie jaoks väga tähtis

Autasustamisprotseduur toimub Peetri kongresside ajal. Need on temaatilised. Hetkel toimunu oli pühendatud "Peeter Suur pildile maailma kultuuris". Ermitaaži teatrisaali, kus toimus sündmuse avamine, oli Venemaalt ja välismaalt saabunud umbes 300 külalist ning ette loeti vähemalt kaheksakümmend aruannet.

Eesti pealinna esindasid kongressil Peeter I majamuuseumi juhataja Maria Smorževskih-Smirnova ja muuseumi kuraator Zurab Jänes.
Kongressi avasid ja võidulipud andsid kätte Vene Föderatsiooni kultuuriministri asetäitja Alla Manilova ning Riikliku Ermitaaži direktor Mihhail Piotrovskii.

"Poliitika eraldab meid sageli, kultuur on aga sild, mida keegi hävitada ei saa," järeldas Inna Sviderskaja.

Samal teemal

Taavi Aas osaleb Peterburi majandusfoorumil
Laste Peterburi festival Tallinnas: kultuurikoostööd ei saa peatada
Eesti – Peterburi: millised projektid lähimatel aastatel teoks saavad
Eesti "dessant" Peterburi digitehnoloogia akadeemias
Tallinnas algab rahvusvaheline festival Laste Peterburi
Tagid:
kultuur, kongress, Peeter I, Peterburi, Tallinn, Eesti

Peamised teemad