09:05 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Kultuur
lühendatud link
Tatarlaste IV folkloorifestival Sabantuy Tallinnas (5)
85 0 0

Tallinnas Tornide väljakul kogunes sadu pealinna elanikke ja külalisi, lauljaid-tantsijaid ja diplomaate, et tähistada 4. üleeuroopalist folkloorifestivali Sabantuy.

TALLINN, 16. juuni – Sputnik, Ilona Ustinova. Ülemailmse Tatari Rahvuskongressi Nõukogu liige Gulzalina Žehtunova rääkis Sputnik Eestile sabantui kultuuriprogrammist ja pidupäeva peapreemiast – rahalisest auhinnast. 

Kui varem tähistati tatari rahvuspüha Eestis kogukonniti, siis tänavu 16. juunil saabusid Tallinnasse tatarlased kogu Euroopast. Nad otsustasid korraldada traditsioonilise rahvapeo mitte ainult endale, vaid ka neile, kes armastavad teiste rahvaste kööki, võistelda ja lihtsalt kogu perega värskes õhus aega veeta. 

Varahommikust hilisõhtuni esinevad tatari ja eesti kollektiivid, korraldatakse võistlusi, näidatakse rahvamänge ning lauad on külakostist lookas– kuulsad çäkçäkid, öçpoçmaqid, bawïrsaqid ja palju muud.

Üleeuroopalise Sabantuy auülalisteks olid Tallinna Linnavalitsuse esindajad, Venemaa Eesti suursaatkonna esindajad, Euroopa Tatari Assotsiatsiooni ja Ida-Virumaa Tatari Kultuuriseltsi ning Tatarstani Vabariigi juhtkonna esindajad.

Праздник Сабантуй в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ametiisikutest peokülalised

Tallinna linnavõimu ja Venemaa Eesti saatkonna esindajatele kingiti tatari tübeteikad ja korraldati ringkäik näitusetelkides, kus tutvustati Tatarstani tavasid ja kombeid.

Pidupäevaüritustele Eestisse saabusid Tatarstani Vabariigi juhtkonna esindajad, loeti ette Tatarstani Vabariigi presidendi läkitus. Laulud ja tantsud Tornide väljakul osutusid sedavõrd sütitavaiks, et kogunenud pealtvaatajad hakkasid tahtmatult takti lööma.

Ülemaailmse Tatarlaste Kongressi Nõukogu liige, Kohtla-Järve tataraste ühingu asutaja Gulzalina Žehtunova rääkis Sputnik Eestile, et külalistele koostati suur kontserdiprogramm, võistlused, valmistati pruukost. Tema sõnul saabus lauljaid-tantsijaid Leedust, Lätist, Poolast, Soomest, Venemaalt.

Член национального Совета Всемирного Конгресса татар, учредитель Кохтла-Ярвеского татарского общества Гульзалина Жехтунова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ülemaailmse Tatarlaste Kongressi Nõukogu liige, Kohtla-Järve tataraste ühingu asutaja Gulzalina Žehtunova

"Toimuvad sportlikud jõukatsumised mille peaauhind on 1000 eurot," ütles Gulzalina Žehtunova.

Tatarstani Vabariigi teeneline kunstnik Rustem Gilfanov Kaasanist viibib Tallinnas esmakordselt. Kultuuritegelane märkis, et kohalikud elanikud on sama külalislahked nagu tema kodumaal ja tal on hea meel Eesti pealinnaga tutvuda. 

Заслуженный артист Республики Татарстан Рустем Гильфанов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi teeneline kunstnik Rustem Gilfanov

"Sabantuy on ainus püha, mis liidab kõiki tatarlasi. Meil on väga hea meel oma traditsioone kõigi maade rahvastega jagada," ütles Rustem Gilfanov. 

Sabantui tähistamine
© Sputnik / Алексей Даничев

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Tallinn sai neljanda üleeuroopalise Sabantuy pealinnaks tänu Euroopa Tatari Assotsiatsiooni ja Kohtla-Järve tatari kultuuriühingu koostööle. Oma õla pani alla Ülemaailmne Tatarlaste Kongress.

Videosilla käigus, mis toimus Sputnik Eesti pressikeskuses, ütles Tatarstani Vabariigi peaministri asetäitja Vassil Šaihrazijev, et sabantui on tatari rahvuslik kaubamärk. Kui ta läinud aastal Tallinnas käis, et pidustuste üksikasju arutada, oli siinsel linnapeal selle üle hea meel. Üritust toetas ka Venemaa Suursaatkond Eestis.

Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi peaministri asetäitja ning Ülemaailmse Tatari Kongressi Rahvusliku Nõukogu esimees Vassil Šaihrazijev

Šaihrazijev rõhutas et Sabantuyga toetavad tatarlased üksteist ja näitavad kogu maailmale, et tegemist on heasüdamliku ja külalislahke rahvaga. Kolm eelmist üleeuroopalist sabantuid toimusid Riias, Berliinis ja Vilniuses.

Teema:
Tatarlaste IV folkloorifestival Sabantuy Tallinnas (5)

Samal teemal

Tatarlaste IV folkloorifestival Sabantuy Tallinnas
Tatarlased üle kogu Euroopa tulevad Tallinna oma rahvuspüha tähistama
Esimesed SRÜ riikide mängud võivad toimuda Kaasanis
Tallinna saabus tähtis külaline Tatarstanist
Tagid:
Ülemaailmne tatarlaste kongress, Venemaa suursaatkond, kultuurikoostöö, Tallinn, eesti, Tatarstan, sabantui

Peamised teemad