16:23 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Kultuur
lühendatud link
7620

Esimese rahvusvahelise filmifestivali Lääne Väravad külastajad saavad vaadata juba paljude kriitikute poolt positiivselt ära märgitud režissöör Moonika Siimetsa linateost "Seltsimees laps".

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Eesti tütarlapse keeruline saatus stalinliku ajastu raamistikus jõuab Pihkvas toimuva esimese rahvusvahelise filmifestivali "Lääne Väravad" ekraanile.

"Seltsimees laps" saabus Pihkvasse

"Lääne Väravad" avanevad Pihkva publiku ees neljapäeval, 27. juunil. Filmifestival kestab 30. juunini ja päädib 39. hansapäevade lõpupäeval. Eestit esindab Pihkvas režissöör Moonika Siimetsa film "Seltsimees laps", mis on valminud kirjanik Leelo Tungla mälestusteraamatu põhjal. Pärast seanssi kohtub Siimets silmast silma filmifestivali publikuga. 

EV100 filmiprogrammi avafilm stardib Pärnust >>

Linateose tegevustik toimub 1950. aastal Nõukogude Eestis. Kuueaastase Leelo silme all arreteeritakse tema koolidirektorist ema. Ema lubab tütrele tagasi tulla, kui tüdruk kenasti käitub, ja tüdruk püüab kõigest väest hea laps olla, kuid satub alatihti igasugustesse sekeldustesse.

Venemaalased tutvuvad Euroopa filmikunstiga ning Euroopa Venemaa omaga

Festival Lääne Väravad esitleb Euroopa riikide kohaliku filmilevi tippteoseid. Kavas on linateosed Hollandist, Eestist, Lätist, Rootsist, Soomest, Poolast, Leedust, Saksamaalt, Suurbritanniast ja Venemaalt. Publikuhääletuse alusel antakse välja festivali preapreemia Grand Prix.

Kino. Illustreeriv foto
© Fotolia / Mikhail Malyshev

Festivalil on asjatundlik žürii, kes annab välja ka oma auhinnad. Žürii esimeheks on filmiloolane, produtsent, pedagoog, Venemaa Föderatsiooni teeneline kunstitegelane, kahekordne Nika auhinna laureaat Armen Medvedev.

Lisaks kuuluvad žürii koosseisu ka näitlejanna, lauljatar, diplomaat, filmifestivalide korraldaja Kirsi Tykkyläinen Soomest, režissöör, stsenarist, Venemaa filmiakadeemia akadeemik Andrei Kravtšuk Venemaalt ning teatri- ja filminäitleja Ivars Kalninš Lätist.

Festival leiab aset kolmel sündmuspaigal: Pihkva oblasti filharmoonia suures kontserdisaalis, kinos Smena ja projektijuhtimisbüroos Komanda-2018. Festivali avafilmiks on režissöör Viktor Noskini dokumentaalne mängufilm "Hansa. Edasitee" ning lõpufilmiks režissöör Tadas Vidmantase "Kolm miljonit eurot".

Miks on Pihkva võimude algatus Balti riikidele ohtlik >>

Festivali filme näidatakse kolmes põhiprogrammis. Võistlusprogrammis on vähemalt kuus filmi, väljaspool võistluskava saab teabeprogrammides näha 15 filmi. Festivali raames on kavas ka eriseansid ja retrospektiivid.

Festivali korraldajateks on filmistuudio Lenfilm ja Pihkva oblasti valitsus Venemaa kultuuriministeeriumi toetusel.

Samal teemal

Vale ja tõde: millist jama Afganistani sõjast on Hollywood levitanud
Kultuuriminister kutsub välisriikide filmitootjaid Eestisse filme tegema
Suur investeering: Pihkva oblastisse tuleb Eesti tehas
Põnev film: Kõlvart vastas Warner Brosi palvele sulgeda Laagna tee sillad
Tagid:
Seltsimees laps, filmifestival, Pihkva

Peamised teemad