19:26 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Kultuur
lühendatud link
114 0 0

Saaremaa suurimaks suvesündmuseks on saare halduskeskuses Kuressaares toimunud ooperipäevad. Tänavu oli seal peaosaliseks Moskva teater Helikon-Opera.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. See, et Helikon esineb Saaremaal, kuulutati välja juba aasta tagasi. Siis sai ka teatavaks, et teater toob lisaks muule kaasa lavastuse, mis on pühendatud suure eesti laulja Georg Otsa sajandale sünniaastapäevale.

Lavastusest, mis etendus 24. juulil, kõneles selle lavastaja, teatri Helikon-Opera kunstiline juht Dmitri Bertman Kuressaares toimunud pressikonverentsil, kus olid kohal ka Sputnik Eesti ajakirjanikud. Pärast pressikonverentsi lõppu vestlesid nad veel eraldi iga asjaosalisega.

Kontsertetendus "Mister Georg Ots" — maailma esiettekanne ooperipäevadel

Helikoni kunstiline juht Dmitri Bertman tunnistas, et kogu tema elu on pühitsetud Otsa nimega. Eesti laulja hääl kõlas tema lapsepõlvekodus plaatidelt ja teleriekraanilt. "Säilinud on isegi foto, kus ma viieaastasena seisan Georg Otsaga kõrval," märkis Bertman.

Дмитрий Бертман - художественный руководитель театра Геликон Опера
© Sputnik / Владимир Новиков
Teatri Helikon-Opera kunstiline juht Dmitri Bertman

Moskva lavastaja esimene Eestis-käik oli samuti seotud suure laulja nimega: 1990. aastail osales Dmitri Bertman oma teatriga Tallinnas toimunud Georg Otsa päevadel. "Minu armastus ooperi vastu on seotud Otsaga, nii et ma olin lausa kohustatud talle lavastuse pühendama," ütles Bertman.

Lavastaja nentis, et on täiesti loomulik, et kontsertetendus "Mister Georg Ots" tuleb esmaettekandena lavale kuulsa laulja kodumaal Eestis. Alles seejärel näevad seda moskvalased ja teiste Venemaa linnade elanikud.

"Nende külalisetendustega tähistame meie Otsa juubelit ning tuleval aastal pühitseme saja aasta möödumist tema sünnist," lausus Bertman.

Venemaa muusikud ja lauljad esinevad Eestis Georg Otsa auks
© Фото : предоставлено организаторами концерта

Georg Otsale pühendatud lavastus on Helikoni teatri ja Eesti Rahvusooperi ühisetendus. Eesti lavatähtede hulgast laulavad seal sopran Heli Veskus ja bariton René Soom, aga ka tuntud lauljanna, NSV Liidu rahvakunstnik Anu Kaal, kelle osatäitmine selles lavastuses on paljudele üllatuseks. Ta esines Estonia teatri laval alates 1960. aastate keskpaigast ja pole kordagi Georg Otsaga koos laulnud.

Juhus või seaduspära

Tuntud eesti lauljast pajatava lavastuse idee autoriks on Saaremaa ooperipäevade produtsent Jüri Leiten. Ta ütles Sputnik Eesti ajakirjanikele, et ükskord Bertmaniga juttu vestes turgatas tal see mõte pähe. Helikoni juhile mõte meeldis ja ta jagas seda Eesti kultuuriministriga, kes Bertmani toetas ja andis nõusoleku koostööks.

Tulemusena viiski omaette sammude ahelik välja täismahus lavastuse loomiseni ja selle etendamisele Kuressaares toimuvatel ooperipäevadel.

"Ma usun, et "Mister Georg Otsa" ootab ees pikk elutee," märkis Leiten.

"Kes teab, võib-olla võetakse "Mister Georg Ots" ajapikku Helikon-Opera püsirepertuaarigi," lausus Leiten.

Õnnelikud on need, kes Otsa tundsid

Saaremaa ooperipäevade kunstilise juhi, lavastaja Arne Miku sõnul alustas tema tööd Estonia teatris ooperikoori lauljana. Ja tal on meeles, kuidas 1952. aasta sügisel tuli teatrisse Georg Ots, kelle esimeseks lavatööks oli Don Juani roll. Omal ajal osales Mikk õige mitmes samas lavastustes, kus Otski.

Hiljem, kui Arne Mikk lavastajaks saanult juba ise etendusi lavale seadis, oli Georg Ots kolmes neist peaosas. "1974. aastal esitatud Germonti aaria "Traviatas" jäi lauljale viimaseks ja üsna varsti lahkus Ots manalateele," lausus Mikk.

Lavastaja meenutas, et inimesena suhtles Georg Ots teatris kõigiga nagu võrdne võrdsega, polnud oluline, kes tema ees seisis, kas solist, koorilaulja või lavatööline. "Ta näitas suhete ja suhtumise eeskuju ning kõik, kes Otsa mäletavad, on talle selle eest tänulikud," ütles Estonia lavastaja.

Arne Mikk lisas, et hindab kõrgelt aastaid kestnud sõprussidemeid Helikon-Opera teatri ja selle juhi Dmitri Bertmaniga, tänu millele sai ka võimalikuks lavastus suure eesti laulja auks.

Eesti laulja looming on osaks suure riigi kultuurist

Pressikonverentsil saalis viibinute hulgas oli ka Peterburi Carl Bulla nimelise ajalooliste fotode muuseumi asutaja Valentin Elbek. Oma viimased eluaastad veetis tsaariaja kuulus fotograaf Bulla Saaremaal ja hiljuti avas Elbek siin tolle muuseumi filiaali.

Saaremaa ooperipäevadele pühendatud pressikonverentsile ei sattunud ta juhuslikult, kuna teab, et üheks festivali raames pakutavaks etenduseks on silmapaistvale eesti lauljale pühendatud "Mister Georg Ots".

Elbek meenutas, et Georg Ots sündis Peterburis, toonases Leningradis, ja on nii tema enda kui paljude teiste venemaalaste lemmiklauljaks. Koos eestlastest sõpradega valmistab ka Elbek ette kingitust Otsa juubeliks ja loodab selle tuleval aastal saarlastele üle anda.

"Me tahame tutvustada Georg Otsa kui suurimat eesti kultuuritegelast, keda tundis kogu Nõukogude Liit," nentis Valentin Elbek.

Ooperipäevad pakusid kustumatuid muljeid

Teistkordselt saabus koos Helikon-Opera teatriga Saaremaale teatri asedirektor Vladimir Gorohhov. Tema sõnul on esimesest siinkäigust jäänud väga eredad muljed, mistõttu kõigil lauljatel on hea meel festivalist jälle osa võtta. "Aga teatritrupp uueneb, süttivad uued tähed ja mõnigi neist tuleb siia esimest korda," ütles Gorohhov.

Tema sõnul jõudis teater Kuressaarde kahe rühmana, üks otse Moskvast ja teine lendas siia Riia kaudu. Kohale jõuti väsinult, ent heas meeleolus, jõuti koguni osaleda rannavolleturniiril. Ja kõige selle peale hinnati kõrgelt saare pererahva külalislahkust, kelle õdusat kohvikut sai külastatud.

"Saar on meie lauljad suure innuga ja toredasti vastu võtnud," väitis Gorohhov.

Georg Otsa esitatud muusika najal on vestluskaaslane üles kasvanud. Tema ja ta eakaaslased mäletavad hästi Georg Otsa eesti keeles lauldud "Päikeseratast".

"Ning me mõistsime, et peale Venemaa on olemas ka Eesti," sõnas Vladimir Gorohhov.

Saaremaa ooperipäevad leiavad Kuressaare lossis aset juba kaksteist aastat ja ainult ühel meie teatril on olnud võimalus siin teist korda esineda – Moskva Helikon-Operal.

23.–28. juulini pakub teater näha seitset etendust. Festivali avas Tšaikovski "Padaemand", kõlasid ka Weilli "Seitse surmapattu", Verdi Nabucco", Poulenci "Karmeliitide dialoogid", lapseas publikut võlub kindlasti kogupereetendus "Ooperimuinasjutt". Huvi "Mister Georg Otsa" vastu osutus niivõrd suureks, et seda etendatakse kaks korda – 24. ja 28. juulil.

Samal teemal

Georg Otsa mälestusmärk tuleb Estonia teatri ette
Ratas: Georg Otsa 100. sünniaastapäev on sümboolse tähendusega
Tagid:
Eesti, Venemaa, Helikon-Opera, Georg Ots, Saaremaa, kultuur

Peamised teemad