10:02 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
82 0 0

Eesti loodushuvilistele on zooloog Aleksei Turovski hästi tuntud. Seekord aga astus tuntud teadlane rahva ette kunstnikuna ja seda Turovski loomingulist palet tunnevad vähesed.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik, Irina Tihhomirova. Graafikanäituse "Zooantoloogia" avamine tõi kokku palju Turovski sõpru ja austajaid ning kohtumine kujunes, nagu alati, meeliköitvaks loenguks maakera loomariigist.

Enamikel teostel on kujutatud loomariigi tegelikke ja väljamõeldud tegelasi ning filosoofilise alatooniga sürrealistlikke kompositsioone, mis on inspireeritud osaliselt loomavaatlustest ja osalt mõtisklustest elu üle, enim aga nende teoste autori teaduslikust teadmuspagasist ja tõdemustest semiootika ja mütoloogia vallas. 

Sputnik Eesti küsis teadlaselt, mis on zooantoloogia. "Näituse pealkirja mõtles välja mu noorem poeg – tema on keskkonnaeetika magister, filosoof ja ta teab ontoloogiast koos gnoseoloogiaga minust palju rohkem. Mul polnud midagi niisuguse pealkirja vastu, kuna siin esindatu on süranimalism. "Loomalikud" stseenid, nähtused, meeleolud arenevad semiootilises kontekstis – ma olen ju semiootik," selgitas teadlane oma graafiliste lehtede teemapüstitust. 

Turovski on tuntud nii eesti- kui venekeelsete raadio- ja telesaadete autorina, oma kirge zooloogia vastu jagab ta nii lastele kui täiskasvanutele, korraldades imetabaseid ringkäike Tallinna loomaaias, millega ta tänini jätkuvalt koostööd teeb. "Ma ei oska endast väljaspoole loomaaeda mõeldagi," ütleb ta. 

Aleksei Turovski on erialalt parasitoloog. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli, kuid nagu ta ütleb, on ta kogu elu ka joonistanud ning lõpetanud koguni Tallinna Kunstiinstituudi kolmeaastased ettevalmistuskursused kujutava kunsti alal.

Küsimusele, kuidas teadlasel on õnnestunud oma kunstilisi oskusi briljantseks lihvida, vastas ta: "Ma joonistan kogu elu täiesti konkreetseid loomi ja joonistan neid võimalikult täpselt, sest väga paljude loomade puhul on ilma joonistuseta lihtsalt võimatu parasitoloogilist diagnoosi kindlaks teha, neid tuleb tingimata joonistada.

Selleks on olemas asjaomased joonistusmasinad ja ma loon kujutise mikromeetri täpsusega – tegemist on mikroskoobiga ühilduva peeglite süsteemiga. Sa silmitsed oma objekti, mida parajasti uurid, ja oma pliiatsiotsa. Ma joonistan neid nii täpselt, nagu vähegi suudan." 

Фрагмент экспозиции произведений Алексея Туровского «Зооантология»
© Sputnik / Владимир Барсегян
Osa Aleksei Turovski teoste näitusest "Zooantoloogia"

Turovski sõnul püüab ta siis, kui kujutab loomi sürrealistlikult või teeb mütoloogiateemalisi illustratsioone, lähtuda müüdi sisust: "Minu meeli köidab väga selline ulmeline tegelane nagu draakon, see müksomorfne mütoloogiline olend. Väga huvitav, et inimesed vajavad sääraseid kombinatsioone üksteisest üsna kaugelejäävaatest loomaliikidest."

Illustreerib ta põhiliselt omaenese raamatuid. Eestis on vene keeles ilmunud tema raamatud "Sipelgast vaalani" ja "Elavad märgid" ning veel kümmekond raamatut eesti keeles. Kui tema loomajoonistused kujutusviisilt ja kompositsioonilt teiste autorite lugudega kokku sobivad, pakub Turovski neid väljaannete illustratsioonideks. 

Алексей Туровский отвечает на вопросы публики во время открытия своей выставки  «Зооантология»
© Sputnik / Владимир Барсегян
Aleksei Turovski vastab näituse "Zooantoloogia" avamisel publiku küsimustele

Selles pildivalimis, mille autor sedapuhku avalikkuse kohtu ette tõi, kätkevad kujutatud loomad kõige mitmekesisemaid märgilisi tähendusi. "Mida iganes inimene ka uurib, olgu siis parasiitussikesi, nagu teie alandlik teener, või komeete ja relatiivsusteooriat Einsteini ilmaruumi äärteni välja, ennekõike huvitab inimest ikka ja alati inimene. Ja kui me ütleme, et armastame loomi või astronoomiat, siis – me armastame neis ilmingutes inimest," lausus Aleksei Turovski oma näitusekommentaari kokkuvõtteks.

Samal teemal

Tallinna Loomaaed tähistab Rahvusvahelise jääkarupäeva
Tallinn valmistab tiiger Pootsmani naasmise ajaks üllatuse
Loomaaed tähistab ahvipäeva ja hakkab koguma vanu telefone
Tallinna loomaaed jättis hüvasti jääkaru Nordiga
Tagid:
kunst, näitus

Peamised teemad