08:57 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Kultuur
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
7610

Kultuuriminister Tõnis Lukas lükkas tagasi Venemaa kolleegi Vladimir Medinski kutse tulla Peterburis toimuvale rahvusvahelisele kultuurifoorumile.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Suur ajapuudus sai põhjuseks, miks Eesti kultuuriminister Tõnis Lukas keeldus külastamast Peterburis toimuvat rahvusvahelist kultuurifoorumit.

Peterburi foorumi avapäeval 14. novembril osaleb Tõnis Lukas Integratsiooni Sihtasutuse korraldataval rahvusvahelisel keeleteemalisel konverentsil, kuhu tuleb eksperte USAst, Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Kanadast ja mujalt.

Peterburis oleks Lukas saanud kohtuda Vladimir Putiniga

Peterburi rahvusvahelisest kultuurifoorumist, mis toimub 14.–16. novembril, saab traditsiooniliselt mastaapne üritus. Sinna koguneb kultuuritegelasi, spetsialiste, poliitikuid, ühiskonnategelasi ja äriringkondade esindajaid. 2018. aastal külastas foorumit 35 000 inimest ja selle avamisel osales Venemaa president Vladimir Putin.

Nii jättis Eesti kultuuriminister kasutamata võimaluse kohtuda isiklikult Venemaa liidriga. Varem on Lukas meedias avalikult kritiseerinud president Kersti Kaljulaidi selle eest, et too kutsus Vladimir Putini kaheksandale soome-ugri rahvaste maailmakongressile, mis toimub 17.-19. juunil 2020 Tartus Eesti rahva muuseumis. Kongressile on oodata ligi viitsadat osavõtjat Venemaa soome-ugri aladelt, aga ka Eestist, Soomest ja Ungarist.

Mida vastas Medinski Lukase küllakutsele

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et pärast seda kutsus ka Eesti kultuuriminister Tõnis Lukas oma Vene kolleegi Vladimir Medinski soome-ugri kongressile. 

Открытие дома-музея М.Пришвина после реставрации
© Sputnik / Виталий Белоусов
Venemaa kultuuriminister Vladimir Medinski
Venemaa kultuuriminister saatis Eesti kolleegile kirja, milles tänas kutsumise eest Eestisse soome-ugri rahvaste maailmakongressile.

"Antud üritust võetakse arvesse Vladimir Medinski selle perioodi välislähetuste ajakava koostamisel," seisab Venemaa kultuuriministeeriumi vastuses. Kirjas teatatakse ka, et lõplik otsus Medinski Eesti-visiidi küsimuses tehakse hiljem ja Eesti poolt teavitatakse sellest "diplomaatiliste kanalite kaudu".

Eesti haridusminister aga ikkagi sõitis Venemaale

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps, külastas hiljuti Kaasanit ja kohtus seal oma Vene kolleegi Olga Vassiljevaga. Ministrid pöörasid oma vestluses erilist tähelepanu Eestis valitsevale venekeelsete lastega töötavate kvalifitseeritud logopeedide puudusele.

Repsi sõnul on tugispetsialistide, sealhulgas logopeedide puuduse probleem muutunud eriti teravaks pärast hariduslike erivajadustega laste õpetamise reformi. Venekeelsete laste toetamiseks on vaja sellekohase haridusega logopeede, kuid Eestis pole võimalik sellist haridust omandada, selgitas minister.

Seetõttu arutasid pooled kohtumisel Vassiljevaga Eesti ja Venemaa haridus- ja kultuurisuhteid, pöörates erilist tähelepanu just nimelt logopeedide puudusele Eestis. Vene pool on Repsi sõnul väljendanud valmisolekut pakkuda võimalusi Eesti spetsialistide õpetamiseks "nii täiendkoolituse kui ka kõrghariduse tasandil".

Lugege lisaks:

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Lukas: punamonument ei sobi ERM-i territooriumile
Venemaa suursaadik: tahaksin Balti riike näha mitte sanitaartsooni, vaid sillana
Eesti siseminister on valmis kohtuma oma Venemaa kolleegiga
Euroopa soomeugrilaste vahel puhkes infokonflikt
Tagid:
soome-ugri, Peterburi, foorum, visiit, kultuuriminister, Venemaa, Eesti

Peamised teemad