03:26 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
4610

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester – ERSO – avab oma kontserdihooaja. Sputnik Eesti korrespondendile antud intervjuus märkis orkestri peadirigent Neeme Järvi, et selle hooaja kontserdikavas on auväärsel kohal eesti autorite teosed.

TALLINN, 14. september — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Neljapäeval, 12. septembril toimus Estonia kontserdisaalis ERSO 2019/2020. aasta hooajale pühendatud pressikonverents. Tervitussõnadega pöördusid kohaletulnute poole orkestri direktor Kristjan Hallik ja peadirigent Neeme Järvi.

Директор Эстонского национального симфонического оркестра Кристьян Халлик и  главный дирижер Эстонского национального симфонического оркестра Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Orkestri peadirigent Neeme Järvi ja direktor Kristjan Hallik

Hallik teatas, et kohe pärast avakontserte Estonia saalis siirdub orkester ringreisile Kesk-Euroopasse. Eesti muusikud astuvad lavale Austria, Tšehhi ja Saksamaa linnades.

Uue hooaja ere värvigamma

Septembri lõpul esineb orkester Neeme Järvi dirigeerimisel esmakordselt sellistes kuulsates maailma muusikaelu keskustes nagu Viini Filharmoonia, Linzi Brucknerhaus, Praha Rudolfinum ja Bregenzi Festspielhaus. Teise Eestist pärit dirigendi (vabakutselisena Saksamaal elava – toim.) Mihhail Gertsi juhatusel annab orkester kaks kontserti ka Saksamaal.

2019/2020. aasta kontserdihooajal pakub orkester kuulajaskonnale mitu paeluvat kontserdisarja. Kontserdisarjas "Maestro" astuvad orkestri saatel publiku ette viiuli- ja vokaalsolistid. Sari "Resonants" on pühendatud üksnes kaasaegsele muusikale. Teise sarja pealkiri "Romantika" kõneleb enda eest – neil kontsertidel kõlab romantilise helikeelega autorite muusika.

Генеральная репетиция Эстонского национального симфонического оркестра под управлением Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peaproov Neeme Järvi juhatusel

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tegevuskavasse jäävad ka suure publikumenu pälvinud päevased kontserdid, mis toimuvad neljapäeviti ikka sama algusajaga – kell 13.00.

Algav hooaeg dirigendi pilgu läbi

Sputnik Eesti korrespondendile antud intervjuus märkis Neeme Järvi, et selle hooaja kontserdikavas on auväärsel kohal eesti autorite teosed. Märkimisväärne osa neist tuleb ettekandele tema taktikepi all.

Главный дирижер Эстонского национального симфонического оркестра Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent Neeme Järvi

Vaatamata sellele, et helilooja Johannes Hiob suri juba üle 70 aasta tagasi, pole kogu tema looming kuulajatele veel tuttav. Nii näiteks esitab sümfooniaorkester hooaja avakontserdil Neeme Järvi dirigeerimisel esiettekandena Hiobi sümfoonilise fantaasia "Isade maa".

2020. aastal ootavad tähistamist teiste tuntud eesti heliloojate Lepo Sumera, Eino Tambergi ja Veljo Tormise sünniaastapäevad. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdikavades on oma kindel koht nende valitud teostel.

Järvi sõnul on tal eriline suhe ühe tänapäeva enim esitatud eesti helilooja Arvo Pärdi heliloominguga. Selgub, et nad on head sõbrad juba noorpõlvest peale ja Järvi on korduvalt juhatanud Pärdi teoste esiettekandeid. Tuleval aastal on ka Arvo Pärdil juubel – tema tähistab oma 85. sünnipäeva ja Järvi avaldab sõbrale austust lavalaudadelt.

Eesti muusikaelu patriarh

Neeme Järvi ise sai sel suvel 82-aastaseks ja töötab algaval hooajal viimast aastat Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigendi ning kunstilise juhina. Selles ametis on ta olnud 2010. aastast peale.

See, kes nimetatakse uueks peadirigendiks, on veel vaagimisel ja saab teatavaks detsembris. Neeme Järvile jääb ERSO eluaegse aupeadirigendi mitteametlik tiitel.

Neeme Järvi tööd jätkavad ühtlasi tema kaks poega, tuntud dirigendid Paavo ja Kristjan Järvi.

Neeme Järvi leiab, et Eesti Riiklik Sümfooniaorkester on heas loomingulises vormis. Kõik selle kollektiivi muusikud on kõrgharidusega oma ala meistrid. Oli aeg, mil asjalood kippusid olema teisiti, kuid see aeg on ammu möödas, tunnustab maestro.

Uue hooaja avakontsert toimus Estonia kontserdisaalis 13. septembril. Ettekandele tuli Villem Kapo kooripoeem "Põhjarannik", Sibeliuse Viiulikontsert orkestriga (soleeris korea viiuldaja Saksamaalt Ye-Eun Choi), Johannes Hiobi sümfooniline fantaasia "Isade maa" ja kaks Anton Bruckneri heliteost – 4. sümfoonia "Rahvapidu" finaal ja kantaat "Helgoland". Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri dirigendipuldis oli Neeme Järvi.

Loe lisaks:

Samal teemal

Moskvas avati näitus "Arvo Pärt. Tuntud ja Tundmatu"
Eesti muusikud: Ukraina segas kunsti kokku poliitikaga ning see on vastuvõetamatu
Venemaa muusikud ja lauljad esinevad Eestis Georg Otsa auks
Ratas: Georg Otsa 100. sünniaastapäev on sümboolse tähendusega
Georg Otsa mälestusmärk tuleb Estonia teatri ette
Tagid:
intervjuu, Tallinn, ERSO, muusika, kultuur, Neeme Järvi

Peamised teemad