09:32 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
32630

Krimmis, Krasnodarka külas avati pärast rekonstrueerimist Eesti maja. Restaureerimistööd teostati muu hulgas tänu EKRE poliitiku Jaak Madisoni poolt Eestis kogutud annetustele.

TALLINN, 25. september — Sputnik, Lev Rõžkov. "Eesti maja" suuremahuline remont oli võimalik läbi viia tänu annetustele. Eesti elanikud kogusid umbes neli tuhat eurot (viiest vajalikust). Sputnik Eestile rääkis sellest Krimmi eestlaste rahvuskultuurilise autonoomia juhataja Olga Skriptšenko-Salman.

Tema sõnul hõlbustas edukat rahakogumist EKRE aseesimehe Jaak Madisoni üleskutse. Venemaa võimud võtsid aga korralduslikud küsimused enda peale.

Яак Мадисон
© Фото : EKRE
EKRE aseesimees Jaak Madison

See Krasnodarka maja on rohkem kui sada aastat vana. Eesti elanikud hakkasid Krimmi kolima 19. sajandil. Hoone kuulus varem küla kellamehele, siis aga läks ta üle eestlasele nimega Talberg. Seejärel ostis maja eesti üliõpilane Sergei Reemsalo, kes selle eesti kogukonnale üle andis. Krimmis 2014. aasta korraldatud rahvaloenduse andmeil pidas poolsaarel end eestlasteks 350 inimest.

Eesti maja ajalugu

"Eestlased said siia majja koguneda, laule laulda, näputööd teha ja viia lastega tunde läbi," ütleb Olga Skriptšenko-Salman, "selline traditsioon on tugev riikides, kus eestlased pole põhirahvas - Lätis, Soomes, Rootsis, Kanadas, USA-s, Ukrainas ja Valgevenes. Maja toimis vaba-aja-keskusena. Siin korraldati ka eestikeelseid õppekavaväliseid tegevusi."

Эстонский дом в Крыму
© Фото : из архива Ольги Скрипченко-Сальман
Eesti maja Krasnodarka külas Krimmis

Pärast 2014. aasta sündmusi lahkusid Eesti õpetajad Krasnodarkast. Eesti maja hakkas lagunema.

"Vanadest katusekividest katus lekkis," ütles Eesti kogukonna juht, "elektrijuhtmestik lakkas töötamast. Päevakorda tõusis remondi küsimus. Ja kuna vajalik rahasumma oli suur, saatsime abipalve kogu maailma. Kuna maja on eraomandis, ei saanud valitsus raha eraldada. Ainult eraisikud said remondiks vahendeid koguda."

Nüüd on aga hoone korras. Lisaks laiendati ekspositsiooni, lisati mööblit ja majapidamistarbeid, täiendati kirjade ja fotode arhiivi, sisustati nurgake kirjanik Leonhard Salmani auks, kes on paljude Krimmi-eestlaste ajalugu käsitlevate raamatute autor.

Eesti võimude ametlikke õnnitlusi muuseumi avamise puhul ei saabunud.

"Millistest ametlikest õnnitlustest siin rääkida? Kui keegi ametnikest meiega ühendust võtab, saab ta karmilt karistada," sõnab Skriptšenko-Salman. "Kuigi külastan Eestit igal aastal ja suhtlen normaalselt riigiametnike ja valituses töötavate inimestega. Nad mõistavad meie vajadusi, kuid kahjuks ei saa ametlikust toetusest juttugi olla. "

Концерт в Эстонском доме в Крыму
© Фото : из архива Ольги Скрипченко-Сальман
Kontsert Krasnodarka Eesti majas

Suhteid ajaloolise kodumaaga säilitatakse ühiskondlike organisatsioonide kaudu. Kuid Krimmi ja Krasnodarka Eesti külla tullakse sanktsioonidest hoolimata. Ja seda Eestist ja isegi USA-st.

Eesti kultuurautonoomia juht on tänulik ka Venemaa võimude toetusele raha eraldamise eest emakeelsete raamatute väljaandmiseks.

"Võrdluseks: meil on tihedad kontaktid Harkovi eestlastega. Kuid sealsetel rahvusvähemustel niisugust tuge pole. Seal on vaid üks rahvus – ukrainlased," tõi Skriptšenko-Salmani võrdluseks.

Loe lisaks: 

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Krimm Venemaa koosseisus
Tagid:
kultuur, annetus, Venemaa, Eesti maja, EKRE, Jaak Madison, Krimm

Peamised teemad