05:42 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Kultuur
lühendatud link
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
10410

Sündmustesarja "Peterburi kohtumised Tallinnas" raames esitlesid Peterburi poeedid ja proosakirjanikud artiklite ja esseede kogumikku "Teel üksteise poole Peterburi-Tallinn". Teose esitlus toimus Tallinna Raekojas Peterburi delegatsiooni kohtumisel Tallinna juhtidega.

TALLINN, 1. oktoober — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Pärast kohtumist Tallinna Raekojas käisid Peterburi kirjanikud Sputnik Eesti pressikeskuses, kus räägiti kogumiku sisust ja Neevalinna kaasaegsest kirjanduselust.

Luuletaja ja prosaist Jevgeni Lukin ütles, et kogumik on pühendatud 1999. aastast peale toimunud "Peterburi kohtmiste" 20. aastapäevale tugevdamaks Eesti ja Venemaa põhjapoolse pealinna kultuurisidemeid.

Писатель Евгений Лукин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Luuletaja, proosakirjanik, kirjastaja ja ajakirja "Severnaja Avrora" peatoimetaja Jevgeni Lukin

Kogumikus, mis hõlmab õige mitmekesiseid lugusid, on juttu mitte ainult Tallinnast, vaid ka teistest Eesti paikadest. Samal ajal tutvustab see kogumik lugejale Peterburi ja Eesti autoreid.

"Ennekõike tahaksin ma esile tõsta Irina Belobrovtseva ja Aurika Meimre tööd "Eesti" Peterburi: Peterburi 20. sajandi eesti kirjanduses". See võimaldab meil näha, kuivõrd sügavad on vastastikused kultuurisidemed Peterburi kui Vene impeeriumi pealinna ning Eesti ja Tallinna vahel," lausus Lukin.

Järgmine artikkel, mille pressikeskuse külaline esile tõstis, kannab pealkirja "Eestlased Peterburi Ülikoolis". Selle autor Sergei Tambi kõneleb Eesti eliidist, mis revolutsioonieelsel ja nõukogude ajal Peterburis/Leningradis välja kujunes. Selleks eliidiks on eesti teadlased, juristid, etnograafid.

Nõukogude spordilegend, 1972. aasta olümpiavõitja Jüri Tarmak on lõpetanud Leningradi Riikliku Ülikooli majandusteaduskonna.

Lukin jagas oma mälestusi, mis on seotud Jüri Tarmakuga. 1970. aastate lõpul töötas Lukin üleliidulise ajakirja Kostjor korrespondendina ning selle toimetuses tärkas mõte luua üleliiduline laste kõrgushüppeklubi.

Klubi sai nimeks Kuznetšik, Lukinile langes klubi sekretäri rolli, spordiklubi presidendiks aga sai Jüri Tarmak. "Igal aastal toimusid Leningradis Kuznetšiku üleliidulised laste spordivõistlused ning mina töötasin koos Tarmakuga otseselt nende korraldamise kallal," ütles Lukin.

Leningradi eestlased

Seesama autor Sergei Tambi tutvustab oma teises artiklis "Leningradi eestlane" lugejale oma nimekaimu, kunstnik Vladimir Tambit, kes sündis 1906. aastal Peterburis ja sai suurepärase kunstihariduse.

Vladimir Tambi kuulus nende kümmekonna raamatugraafiku hulka, kes 1920.–1930. aastail kujundasid Samuil Maršaki juhendamisel kirjastatud lasteraamatuid, mille autoriteks olid lastekirjanduse klassikud Vitali Bianki, Boriss Žitkov jt.

Pärast sõda sattus kunstnik Eestisse, kus ta mõnda aega töötas. Hiljem aga palus end Leningradi tagasi saata ja töötas seal samal erialal edasi.

Erilist tähelepanu osutas Lukin Elga Klimberg-Vilbergi sõjamälestustele. See daam elab Peterburis, olles Peterburi Eesti Kultuuriseltsi folkloorirühma Nevo aktiivne liige.

"Kogumikus on avaldatud ka humoorikas hümn, mille ta on sellele folkloorirühmale kirjutanud," ütles Lukin. Lisaks mainis Lukin kogumikus avaldatud Peterburi poeetide luuletusi, mis on pühendatud Tallinnale.

Neevalinna tänapäevane kirjanduselu

Peterburi kirjanduselust kõneldes juhtis luuletaja ja kriitik Aleksei Ahmatov tähelepanu kirjandusalmanahhile "Molodoi Peterburg" ("Noor Peterburi") ja samanimelisele preemiale, millega pärjatakse peamiselt noori luuletajaid ja proosakirjanikke.

"On ka nominatsioon "Legendid", millega tunnustame neid, kes on pühendanud oma elu noorte kirjanike kasvatamisele. Niiviisi püüame traditsioone säilitada ja edendada. Võistluse geograafiline haare on ulatuslik, sellest võivad osa võtta ka Eesti autorid," ütles Ahmatov.

Поэт Александр Ахматов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Luuletaja, kriitik ja almanahhi "Molodoi Peterburg" toimetaja Aleksei Ahmatov

Veel üks projekt kannab nimetust "Tundmatu Peterburi". Sellegi raames leiab aset võistlus, millest kõik soovijad saavad osa võtta. Võistluse eesmärgiks on pajatada midagi Peterburist seni teadmata olevat. Parimad teosed jõuavad kogumikku.

Venemaa Kirjanike Liidu sekretär, luuletaja Roman Kruglov, kes on ühtlasi õppejõud Peterburi filmi- ja televisiooniinstituudis, kõneles Peterburis korraldatavast uuest festivalist "Luulekunst. Filmikunst", mis keskendub veebivõrgus moodi tulnud suundumusele – luule ekraniseerimisele.

Internet on edendanud huvi kirjanduse vastu kasvõi sellega, et on andnud tõuke amatöörluse puhangule. Samaviisi, nagu seoses pildistamistehnika odavnemisega on ilmunud arvukalt fotosid, nii on tekkinud ka rohkesti kirjanikke, kes on võlutud võimalusest oma loomingut veebivõrku postitada.

Публицист Роман Круглов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Luuletaja, Venemaa Kirjanike Liidu sekretär Roman Kruglov

"Festivalil osalejad filmivad üles midagi, mida võiks nimetada luuleklippideks. Tänavu on see festival pühendatud kahele juubelile – Puškini ja Ahmatova omale. Festivalil osalevate luuletajate parimad värsid saavad samuti ekraniseeritud," lausu Kruglov.

Ta kutsus Eesti luuletajaid üles ka oma loomingut filmi-ja teleinstituudi juures tegutseva kirjandusseltsi poolt üllitatavas kogumikus avaldama.

Nagu iga teinegi maailmalinn, nii meelitab Peterburi kokku talente kogu maailmast ja isegi kui nad hiljem oma kodumaale tagasi lähevad, jääb killuke nende hingest ometigi Neeva kallastele.

Loe lisaks: 

Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)

Samal teemal

Peterburi kohtumised Tallinnas
Tagid:
Sputnik Eesti pressikeskus, kultuur, Tallinn, Peterburi

Peamised teemad