21:32 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Kultuur
lühendatud link
Kuldne Mask Eestis (6)
59 0 0

Venemaa rahvusliku teatripreemia ja festivali Kuldne Mask peadirektor, Venemaa teeneline kultuuritegelane Maria Revjakina jutustas Sputnik Eesti pressikeskuses festivali kohast Venemaa kultuurielus ja festivali "Kuldne Mask Eestis 2019" lavastustest.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Kohtumisel Sputnik Eesti pressikeskuses neljapäeval, 17. oktoobril, jutustas Venemaa teatrifestivali Kuldne Mask juht Maria Revjakina Kuldse Maski ajaloost ja rollist Venemaa teatrikunsti arengus ning tutvustas Venemaa teatrite külalisetenduste kava Eestis korraldataval festivalil.

Revjakina sõnul mõtlesid festivali välja 1994. aastal Ülevenemaalise Teatriühingu esimees Mihhail Uljanov, lavastaja Vladimir Urin ja dramaturg Vitali Pavlov. Tollal oli raske aeg, teatrid ei andnud külalisetendusi, etendustel käis vähe vaatajaid.

"Need mehed mõtlesid välja festivali, mis ühendas Moskva teatrirahvast. Pärast ürituse lõppu said nad aru, et Moskvast ei piisa: Venemaa on suur ja ühe mütsi alla tuleb tuua kogu maa teatrid. Nii sai alguse festival Kuldne Mask," jutustas Revjakina.

Festivalile valivad lavastusi ainult kutselised kriitikud, muusikateadlased ja teatriteadlased. Koostatakse afišš, mida Moskvas vaatavad juba teised inimesed, žürii liikmed: režissöörid, stsenograafid, koreograafid, ooperiartistid, valguskunstnikud. Konkurss lõpeb auhindade kätteandmisega.

"Nomineerimine Kuldse Maski auhinnale ise on märksa olulisem kui laureaadi valimine. Siin saavad kõik võrdseks. Seetõttu võib Suure Teatri kõrval seista Permi Ooperi- ja Balletiteater ning Moskva Kunstiteatri kõrval teater Šarõpovost (umbes 37 000 elanikuga linn Siberis Krasnojarski krais — toim)," märkis Revjatkina.

Tema arvates seisnebki selles Venemaa teatrirahvast ühendava festivali Kuldne Mask ilu. Festival võimaldab näha pilti eelmisest teatrihooajast: milliseid uusi nimesid on teatrisse ilmunud, dramaturge, heliloojaid, mis tendentse on märgata.

"Venemaal toimub festival Kuldne Mask kevadel. Aga praegu, 30. oktoobriks, lõpetab kaks ekspertide nõukogu lavastuste valimise selle kavasse ja 31. oktoobril kuulutame 2020. aasta kava välja," teatas Revjatkina.

Ekspertnõukogu võib üle vaadata kuni tuhat lavastust kogu Venemaalt ja valida nende hulgast välja seitsekümmend paremat. Tuleb palju sõita, lennata Habarovskisse, Murmanskisse, Kaliningradi. See nõuab palju aega ja vaeva.

Žürii alustab tööd jaanuaris — jaanuar, veebruar, märts — ja aprilli keskel, 15. kuupäeval, antakse auhinnad kätte. Kuldse Maski laureaate on igal aastal neljakümne ringis — need valitakse kolmesaja nominendi hulgast.

"Paralleelselt tekkis meil idee teha konkursiväline programm Mask+. Sinna kuuluvad tööd, mille punktisumma jääb natuke allapoole lävendit, ja tööd, mis on äärmiselt põnevad ega pruugi mahtuda formaadi raamidesse. Need räägivad just tendentsidest, mis tekivad Vene teatris," jututas Revjakina.

Генеральный директор национальной театральной премии и фестиваля Золотая Маска Мария Ревякина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa teatrifestivali Kuldne Mask juht Maria Revjakina

Tänapäeva Venemaa parimatest lavastustest — Kuldse Maski laureaatidest — rääkides tõi Maria Revjakina esile "Šukšini lood", mille lavastas kümme aastat tagasi Alvis Hermanis Moskva riiklikus rahvuste teatris, mida Revjakina ise juhib.

"See on imeline lavastus, üks parimatest, mis Venemaal on tehtud. Ajatu teos," iseloomustas lätlasest lavastaja tööd Maria Revjakina.

Millega Kuldne Mask rõõmustab Eesti teatrihuvilisi, lugege portaali venekeelselt poolelt.

Lugege lisaks: 

Teema:
Kuldne Mask Eestis (6)

Samal teemal

Kuldne Mask Eestis
Tagid:
teater, kultuur, Venemaa, Eesti, Kuldne Mask

Peamised teemad