03:45 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Kultuur
lühendatud link
69 0 0

Hõimupäeva puhul saatis Eesti kultuuriminister Tõnis Lukas õnnitluse oma Soome ja Ungari kolleegile, kuid "unustas" Venemaa, kelle praegusel territooriumil on soome-ugri rahvad muiste tekkinud.

TALLINN, 19. oktoober — Sputnik. Hõimupäeval eiras Eesti kultuuriminister Tõnis Lukas Venemaad, unustamata seejuures õnnitleda oma Soome ja Ungari kolleegi.

"Hajameelne" minister

Laupäeval, 19. oktoobril, tähistatakse soome-ugri kultuuridele ja keeltele austuse avaldamiseks Eestis riikliku tähtpäevana hõimupäeva. Selle tähtpäeva puhul peavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud päikesetõusul heiskama riigilipu.

"Enamik soome-ugri keeli on ohustatud või isegi hääbumas. Seetõttu on väga tähtis hõimupäevade eesmärk rõhutada nende unikaalsete keelte ja kultuuride tähtsust ja meenutada kõigile, et selliste keelte kaitsmine ja alalhoidmine on meie kõigi kollektiivne kohustus," kirjutas minister Lukas.

Presidendid Kersti Kaljulaid ja Vladimir Putin
© Sputnik / Владимир Астапкович

Lukas kutsus Soome ja Ungari kolleegid ka järgmisel aastal Eestis toimuvale VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile. Kuid kultuuriminister "unustas" Venemaa, kelle praegusel territooriumil on soome-ugri rahvad muiste tekkinud.

2019. aasta on rahvusvahelisene põliskeelte aasta

2019. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks ning seetõttu on hõimupäevad seekord pühendatud põliskeeltele, et tõsta teadlikkust ohustatud keelte olukorrast ning neid rohkem väärtustada. Maailmas kõneletavast 7000st keelest on ohus rohkem kui kolmandik ehk 2680 põliskeelt. Ka enamik soome-ugri keeli on hääbumisohus või ohustatud.

Hõimupäevade põhiüritusteks on suured pärimusmuusikakontserdid Tartus ja Talinnas, kuid eri soome-ugri piirkondadest külla saabunud folklooriansamblid reisivad üle kogu Eesti, esinedes koolides ja rahvamajades.

Hõimupäevade pidevalt täieneva programmiga saab tutvuda MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kodulehel

Politoloog Eduard Tinn
© Sputnik / Вадим Анцупов

President kutsus Putini soome-ugri rahvaste kongressile

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et president Kersti Kaljulaid kutsus Tartus toimuvale soome-ugri rahvaste maailmakongressile korraga kolm presidenti: Venemaa liidri Vladimir Putini, Soome presidendi Sauli Niinistö ja Ungari presidendi Janos Aderi.

Eelseisvast kongressist rääkides märkis Kaljulaid, et see "annab suurepärase võimaluse arutada koos soome-ugri rahvaste kultuuripärandi säilimist muutuvas maailmas".

Esmakordselt teatas Kaljulaid soovist kutsuda oma Venemaa kolleeg Eestisse aprillikuise Moskva visiidi ajal.

Soome-ugri rahvaste maailmakongress toimub Tartus, Eesti Rahva Muuseumis 17.-19. juunini 2020 ning kongressi teema on "Kultuurimaastikud – keel ja meel".

Lugege lisaks:

Samal teemal

Hõimupäevade konverentsil räägitakse linnaruumist
Soome-ugri rahvaste hõimupäevad tipnesid kontserdiga
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Hõimupäeva puhul on Eestis lipupäev
Tagid:
kultuur, Eesti, Venemaa, Tõnis Lukas, soome-ugri, hõimupäevad

Peamised teemad