06:18 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Kultuur
lühendatud link
10

Eesti Rahvusmeeskoor, mis on Eesti visiitkaardiks, sai 75-aastaseks. Koorikollektiivi juht Indrek Umberg vastas sel puhul Sputnik Eesti küsimustele.

TALLINN, 23. november — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. 1944. aastal loodud Eesti Rahvusmeeskoor tähistas oma juubelisünnipäeva. Sputnik Eestile antud intervjuus meenutas kollektiivi juht koori loomislugu ja kõneles koorilauljatest ning viimatistest külalisesinemistest.

Эстонский национальный мужской хор
© Фото : из архива хора
Eesti Rahvusmeeskoor

Eesti Rahvusmeeskoori praegune juht ise on endine koorilaulja, kes laulis kooris 10 aastat. Viimased 12 aastat on Umberg koori tegevust juhtinud.

Tema sõnul on laulda mõnes mõttes kergem kui juhtida. Puhkepäevi tal praegu õieti polegi. Juht lahendab kõige erinevamaid ülesandeid alates eelarve ja külalisesinemiste graafiku koostamisest ja lõpetades transpordi korraldamise küsimustega.

Eesti muusika uhkus

"Eesti Rahvusmeeskoor on riigi rahalisel toetusel tegutsev kutseline kollektiiv. Koorilauljad käivad proovides samaviisi nagu tööl," märkis Umberg.

Директор Национального мужского хора Эстонии Индрек Умберг
© Фото : Eesti Rahvusmeeskoor
Indrek Umberg

Venemaal on samuti olemas kutseline, Aleksandrov-nimeline koor, kuid see on sõjaväe kollektiiv. Samalaadne koor on Prantsusmaal. Ka ungarlastel on oma kutseline meeskoor, ent see esitab üksnes rahvamuusikat.

Meeskoori asutas läinud sajandi 40. aastatel loodud eesti koorijuht Gustav Ernesaks. Umbergi sõnul tahtis Ernesaks luua nimelt kutselise meeskoori, kuna sega- ja kammerkoore on maailmas küllaga.

"Aeg on kinnitanud Ernesaksa valiku õigsust. Me reisime kõikjal ringi, laulame nii a capella kui ka sümfooniaorkestri saatel, esitame teoseid, mida teised koorid ei suuda ette kanda, nagu selleks on näiteks Šoštakovitsi 13. sümfoonia," lausus Umberg.

Скульптура Густава Эрнесакса на Певческом поле в Таллинне
© Foto : © EV100
Gustav Ernesaksa skulptuur Tallinna lauluväljakul

Eesti Rahvusmeeskooris austatakse oma looja mälestust – Ernesaksa teosed kuuluvad kindlalt koori kontserdirepertuaari. Möödunud aastal koostas koor Ernesaksa 110. sünniaastapäevaks kogu kava tema teostest ja käis sellega kogu Eesti läbi.

Koorilauljad on tõelised professionaalid

Kooris on 49 lauljat, kellest nii mõnegi kohta saab öelda, et nad kuuluvad muusikadünastiaisse. Näiteks praegune koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja on tuntud eesti koorijuhi, omal ajal Eesti Rahvusmeeskoori juhtinud ja juhatanud Ants Üleoja poeg.

Kooris laulab niihästi eestlasi kui ka venelasi, on ka üks ukrainlane ja üks lätlane. Kunagi laulsid seal hiinlane ja jaapanlane. Enamikul Eesti Rahvusmeeskoori lauljatest on muusikaline eriharidus.

Repertuaaris on palju erineva raskusastmega kontserdikavu. Koor esitab nii klassikat kui ka kaasaegset muusikat – on eri riikides elavaid heliloojaid, kes kirjutavad muusikat just otseselt Eesti Rahvusmeeskoorile.

Директор Эстонского национального мужского хора Индрек Умберг
© Sputnik / Вадим Анцупов
Indrek Umberg

"Meie lauljad peavad palju oskama ja suutma. Kui varem töötati näiteks ühe kava kallal kaks kuud, siis nüüd kulub neil selleks kaks nädalat. Hooaja jooksul esitab koor keskeltläbi 30 erinevat kontserdikava, mille hulgas on ka kunagi varem ette kantuid," ütles Umberg.

Oh teed ja rajad

Hooaja vältel annab Eesti Rahvusmeeskoor 50–60 kontserti. Lauldakse paljudes riikides, erinevatel kontinentidel, teistest kultuuridest publiku ees. Viimasel ajal käiakse üsna sageli Aasias. Läinud aastal, näiteks, laulis koor Hongkongis, Singapuris, Pekingis ja 2020. aasta aprillis sõidetakse taas Hiinasse.

Eesti Rahvusmeeskoor on ka Venemaal küllalt sagedane külaline. Hoolimata keerulistest poliitilistest suhetest Eesti ja Venemaa vahel esineb kollektiiv Peterburis ja Moskvas ikka suure eduga.

"Meil on selle üle väga hea meel. Venemaal on eriline publik – haritud, soojalt vastuvõtlik. Koorilauljad ütlevad, et tahaksid võimalikult sagedamini Venemaal käia. Praegu valmistamegi koostöös Venemaa osapoolega ette suuri ühisprojekte. Sellistel puhkudel kipub tekkima rahalisi raskusi, mistõttu ringreisi korraldamine pole just lihtne," tunnistas koori töökorralduse juht.

Nõukogude ajal sõitis Eesti Rahvumseeskoor palju mööda Nõukogude Liitu. Lauljatel oli omaette vagun, kus nad lausa elasid – vahel terve kuu või kaks. "Elu ratastel. Siis viskasid koorilauljad nalja, öeldes, et Tallinnaski tuleks kontserdisaali juurde vagun paigutada," meenutas Indrek Umberg.

Ameerika-sõidu lugu ja värsked heliplaadid

Eesti koor laulab paljudes keeltes – gruusia, armeenia, ladina, kreeka, läti, soome, vene keeles. Ükskord, nagu Umberg jutustas, kutsuti dirigent Eri Klas Ameerikasse sümfooniakontserte dirigeerima. Kavas olid teosed koos kooripartiiga ja Klas tegi ettepaneku meie kollektiiv Ameerikasse viia.

"Ameeriklased vastasid, et see läheks liiga kulukaks, ja soovitasid kaasata mingisuguse ameeriklaste laulukoori. Selle peale kostis Klas, et olgu, võib küll, aga sel juhul tuleb laulda ühel õhtul läti keles, teisel soome ja kolmandal vene keeles. Selliseid koore Ameerikas ei leitud ja me sõitsimegi," pajatas Umberg.

2020. aasta jaanuaris alustab meeskoor Klassikaraadios uut salvestushooaega. Just äsja ilmus RAM-il Soomes CD Sibeliuse "Kullervo" salvestisega ning paari päeva eest nägi ilmavalgust heliplaat eesti rahvamuusikaga.

"Olgu öeldud, et kunagi salvestasime ka Eestis elava vene helilooja Galina Grigorjeva loomingust," lisas Indrek Umberg.

Otseselt oma juubeli tähistuseks on kooril valminud kontserdikava, mis on juba Tallinnas ette kantud ning ees seisab esinemine Jõhvis(30. novembril).

Lugege lisaks:

Samal teemal

Venemaa saatkond: Tallinnas ei nähta positiivseid muutusi ELi ja Venemaa suhetes
Noodid teel: pianist Tanel Joamets annab kontserte üle Venemaa
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Tagid:
Grammy, sünnipäev, kultuur, Indrek Umberg, Eesti Rahvusmeeskoor

Peamised teemad