13:57 22. August 2017
Tallinn+ 17°C
Kuula otse
Rootsi kiire sisemajanduse koguprodukti kasv võib aidata sealsele turule siseneda ka nendel Eesti ettevõtetel, millel see seni õnnestunud ei ole.

Rootsi majanduskasv toetab ka Eestit

© Sputnik / Сергей Пятаков
Majandus
lühendatud link
3520

Eesti jaoks on Rootsi ja Soome majandustulemused üliolulised, sest tegemist on Eesti kõige olulisemate kaubanduspartneritega.

TALLINN, 29. veebruar — Sputnik. Rootsi majanduse laiapõhjaline kasv on hea märk, millest võidavad ka naaberriigid nagu Soome ja Eesti.

Lisaks eratarbimisele kasvab eksport ja investeeringud. Rootsi ekspordi aastakasv küündis neljandas kvartalis 6,7 protsendini, investeeringud kasvasid taaskord üle 6-protsendises tempos, mis räägib juba iseenda eest. „Rootsi majanduse laiapõhjaline kasv on kindlasti hea märk, sest sellest võidavad viiteajaga ka teised naaberriigid, sealhulgas Soome ja Eesti," kinnitas Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm BNS-ile.

Palmiga on nõus SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. „Rootsi neljanda kvartali kiire sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasv võib aidata sealsele turule siseneda ka nendel Eesti ettevõtetel, millel see seni õnnestunud ei ole," ütles Nestor.

Prognoosi kohaselt jääb Soome majanduskasv kiduraks veel ka järgnevail aastail. Eesti jaoks on mõlema riigi majandustulemused üliolulised, sest tegemist on Eesti kõige olulisemate kaubanduspartneritega. "Kuigi osakaaluna ületab Rootsi suunaline kaubavedu Soomet, siis sisulises mõttes on Soome majanduse edu meie jaoks siiski tähtsam — Soome turuga seotud ettevõtteid on siin oluliselt rohkem," — räägib SEB majandusanalüütik.

Nestori sõnul on rõõmustav asjaolu, et hoolimata Soome koguimpordi langusest eelmisel aastal Eesti eksport sinna suurenes ehk Eesti on kokkuvõttes suutnud põhjanaabrite juures võita turuosa. Kui välja jätta Rootsi ekspordis domineeriv elektroonikatööstus, siis kasvas Eesti ettevõtete müük sealsel turul lausa kümnendiku võrra.

Esmaspäeval sai teatavaks, et Rootsi majanduskasv jätkus eelmise aasta lõpul väga tugevana ning SKP kasvas neljandas kvartalis aastaga 4,5 protsenti ja kvartaliga 1,3 protsenti. Soome SKP kasvas eelmisel aastal esialgseil andmeil 0,4 protsenti, mis oli esimene kasv pärast kolme langusaastat.

 

 

Peamised teemad

 • Terroristi auto

  Autod on muutunud terroristide meelisrelvaks. London, Pariis, Berliin, Nice ja Barcelona – see on loetelu linnadest, kus kurjategijad suunasid auto rahva sekka. Eksperdid arutlevad, kas niinimetatud "autoterrorit" on võimalik võita.

  4
 • Barcelona, politsei sündmuse kohal

  Ripoli terrorirakukese uurijate käsutuses on ütlusi andev asjaosaline. Just tema ütlused aitasid uurimisel esimese 72 tunni jooksul edusamme teha ja välja selgitada imaam Abdelbaki es-Satti võtmeroll. Selle mehe nimi on Mohamed Houli Chemlal, teatab La Repubblica erikorrespondent Barcelonas Carlo Bonini.

  23
 • Olga Ivanova ja Edgar Savisaar esitlesid Savisaare nimekiri

  Uuringufirma Kantar Emor uuringujuhi Aivar Voogi sõnul koguks Savisaare nimekiri kohalikel valimistel Tallinnas augustikuu seisuga ligi 12 protsenti häältest.

  11