11:48 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Rootsi kiire sisemajanduse koguprodukti kasv võib aidata sealsele turule siseneda ka nendel Eesti ettevõtetel, millel see seni õnnestunud ei ole.

Rootsi majanduskasv toetab ka Eestit

© Sputnik / Сергей Пятаков
Majandus
lühendatud link
3520

Eesti jaoks on Rootsi ja Soome majandustulemused üliolulised, sest tegemist on Eesti kõige olulisemate kaubanduspartneritega.

TALLINN, 29. veebruar — Sputnik. Rootsi majanduse laiapõhjaline kasv on hea märk, millest võidavad ka naaberriigid nagu Soome ja Eesti.

Lisaks eratarbimisele kasvab eksport ja investeeringud. Rootsi ekspordi aastakasv küündis neljandas kvartalis 6,7 protsendini, investeeringud kasvasid taaskord üle 6-protsendises tempos, mis räägib juba iseenda eest. „Rootsi majanduse laiapõhjaline kasv on kindlasti hea märk, sest sellest võidavad viiteajaga ka teised naaberriigid, sealhulgas Soome ja Eesti," kinnitas Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm BNS-ile.

Palmiga on nõus SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. „Rootsi neljanda kvartali kiire sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasv võib aidata sealsele turule siseneda ka nendel Eesti ettevõtetel, millel see seni õnnestunud ei ole," ütles Nestor.

Prognoosi kohaselt jääb Soome majanduskasv kiduraks veel ka järgnevail aastail. Eesti jaoks on mõlema riigi majandustulemused üliolulised, sest tegemist on Eesti kõige olulisemate kaubanduspartneritega. "Kuigi osakaaluna ületab Rootsi suunaline kaubavedu Soomet, siis sisulises mõttes on Soome majanduse edu meie jaoks siiski tähtsam — Soome turuga seotud ettevõtteid on siin oluliselt rohkem," — räägib SEB majandusanalüütik.

Nestori sõnul on rõõmustav asjaolu, et hoolimata Soome koguimpordi langusest eelmisel aastal Eesti eksport sinna suurenes ehk Eesti on kokkuvõttes suutnud põhjanaabrite juures võita turuosa. Kui välja jätta Rootsi ekspordis domineeriv elektroonikatööstus, siis kasvas Eesti ettevõtete müük sealsel turul lausa kümnendiku võrra.

Esmaspäeval sai teatavaks, et Rootsi majanduskasv jätkus eelmise aasta lõpul väga tugevana ning SKP kasvas neljandas kvartalis aastaga 4,5 protsenti ja kvartaliga 1,3 protsenti. Soome SKP kasvas eelmisel aastal esialgseil andmeil 0,4 protsenti, mis oli esimene kasv pärast kolme langusaastat.

 

 

Peamised teemad

 • Venemaa president Vladimir Putin ja Austria välisminister Karin Kneissl (punases mantlis)

  Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus.

  23
 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  58
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  26