08:23 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Ettevõtluskonto süsteem võiks sobida näiteks jagamismajanduses osalejatele.

Sester: Eesti vajab madala maksuga ärivormi

© Flickr / Peter Van den Bossche
Majandus
lühendatud link
41 0 0

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul peaks riik kehtestama väikeettevõtluse toetuseks lihtsa ettevõtluskonto süsteemi, kus oleks väiksem maksumäär ning vähe aruandlust, sisuliselt asendaks säärane kord olemasoleva füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtlusvormi.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. "Foorumis" pakkus Sester välja võimaluse, kuidas inimesi aktiivsemalt tuua ettevõtlusse, kuna kõige enam piirab inimeste sisenemist ettevõtlusesse suur bürokraatia, mis ei peaks ettevõtjaks hakkamist tapma.

"Minu mõte on, et see võiks olla võimalikult lihtne. Ühelt poolt ei ole võimalik kulusid maha arvestada. Ei pea olema ilmtingimata nii, et sul on mingi teine kindel põhitöö kõrval, aga see võiks olla teise töö kõrval, näiteks tegevused nagu muru pügamine või lapse hoidmine. Mõte oleks selles, et aruandlust ei oleks, kokkulepe riigiga oleks mingis alandatud maksumääras," rääkis Sester riigikogu infotunnis.

Eelmisel nädalal rääkis Sester rahvusringhäälingu arutelusaates "Foorum", et kaaluda võiks lihtsa ettevõtluskonto loomise võimaldamist. Sinna võiksid inimesed kuus ligikaudu tuhande euro eest tulusid kanda, seejärel arvestaks maksu- ja tolliamet summast automaatselt maha maksuprotsendi ning inimene ise ei peaks raamatupidamise ega aruandlusega tegelema.

Riigikogu infotunnis rääkis minister, et kindlasti peaks ettevõtluskonto süsteemile seadma mingi summa ülempiiri. "Käisin "Foorumis" välja 1000 euro mõtte, aga see summa võiks võib-olla ka kõrgem," ütles minister. Ta märkis, et praeguse valitsuse üks põhieesmärke on majanduse elavdamine ning selle täitmiseks on valitsus muuhulgas praegu tõstmas käibemaksukohustuslase piirmäära

"Võib-olla võiksime rääkida sellest, et ettevõtluskonto piirmäär oleks sellisel tasemel, kus järgmine tase oleks juba käibemaksukohuslane," rääkis Sester riigikogu infotunnis. Piirmäär on praegu 16 000 eurot, valitsus arutab praegu määra tõstmist vähemalt 25 000 euroni.

Vastuseks keskerakondlase Kadri Simsoni küsimusele, kas uue korra kehtestamine ei tähendaks, et kõik madalapalgalised hakkavad edaspidi enda tulusid ettevõtluskontole suunama, mis vähendaks riigi maksulaekumisi, ütles Sester, et pigem oleks korral vastupidine mõju ning meede lihtsustaks inimeste "turuletulekut".

Saates "Foorum" toimunud arutelus rääkis Sester, et ettevõtluskonto süsteem võiks sobida näiteks lapsehoidjatele, murupügajatele, põhitöö kõrvalt lisatöö tegijatele või jagamismajanduses osalejatele. Ta oli nõus ka Simsoni kommentaariga, et säärane kord oleks sisuliselt füüsilisest isikust ettevõtja uus formaat.

Lätis kehtestati 2010. aastal mikroettevõttemaks, mille määr on 9 protsenti. Mikroettevõtte mõiste alla kuuluvad Lätis väikefirmad, mille aastane käive esimese kolme aasta jooksul on 7000 kuni 100 000 eurot. Alates neljandast aastast on maksumäär 12 protsenti. Firmas tohib töötada kuni viis inimest. Tulu-, sotsiaal- ega töötuskindlustusmakset sellised ettevõtted Lätis eraldi arvestama ega maksma ei pea.

 

Peamised teemad