08:52 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
Eratarbimine kasvas jõudsalt.

Euroopa Komisjon langetas Eesti kasvuprognoosi

© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus
lühendatud link
910

Euroopa Komisjon ootab teisipäeval avaldatud kevadises majandusprognoosis Eestile sel aastal 1,9-protsendilist ja järgmisel aastal 2,4-protsendilist majanduskasvu, veel veebruaris ootas Komisjon Eestile tänavu SKP kasvu 2,1 ja järgmisel aastal 2,3 protsenti.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Eelmisel aastal aeglustus sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasv Eestis 2014. aasta 2,9 protsendilt 1,1 protsendile. Languse taga on elektroonikasektori negatiivne baasiefekt, järsult vähenenud Vene nõudlus ning madalad maailmaturu naftahinnad, mis mõjutavad Eesti põlevkivisektorit, seisab Komisjoni kevadises prognoosis.

"Eratarbimine kasvas jõudsalt, seda toetas tugev palgakasv, tulumaksulangetus ning tarbijahindade inflatsiooni puudumine. Samas langes märkimisväärselt ettevõtlussektori investeerimisaktiivsus, kuna välisnõudlus oli nõrk ning mitmed suured energiasektori investeerimisprojektid jõudsid lõpule," märkis Komisjon.

Peagi peaks aga Eesti majandus taas hakkama järele jõudma Euroopa Liidu keskmisele. Ehkki maailmamajanduse väljavaated on jätkuvalt ebaselged, võib oodata nõudluse suurenemist regionaalselt, mis võib tähendada, et Eesti ettevõtted peavad taas investeerima hakkama. Eratarbimise suur panus kasvu sel ja järgmisel aastal ilmselt hajub, kuna tarbijahinnad hakkavad taas kasvama. Kasvu veab aga siiski sisetarbimine, seisab prognoosis.

Inflatsiooniks ootab Komisjon Eestile tänavu tarbijahindade harmoniseeritud indeksi järgi arvutatuna 0,8 protsenti ning järgmisel aastal 2,9 protsenti; veebruaris ootas Komisjon inflatsiooniks vastavalt 1 protsent ja 2,5 protsenti. "Tarbijahindade tõusu mootor on kõrgemad aktsiisismäärad, märkimisväärne miinimumpalga kasv ning toormehindade järk-järguline taastumine," märkis Komisjon.

 

Peamised teemad