10:38 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Majandus
lühendatud link
87 0 0

Hiina võib anda Eestile ametliku loa müüa piimatooteid Hiina elanikkonnale, kuid tegelikult tähendab see vaid võimalust üritada müüa seal piimapulbrit ja pisutisel määral toorpiima. Ent seegi võib osutda piisavaks, et põllumehed suudaksid üleeuroopalise piimatootmiskriisi üle elada.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Eesti saab hakata pakkuma Hiina turule, millele kohalikud talunikud panevad suuri lootusi, vaid piimapulbrit ja võimalik, et ka mõningaid juustusorte. Piimatoodete eksporti piirab niihästi suur vahemaa kui ka Aasia elanikkonna seedeelundite eripära — enamiku hiinlaste seedeelundkond paraku ei talu laktoosi.

Eesti maaeluminiser Urmas Kruuse kirjutab usutatavasti 16. mail koos hiinlastega alla toiduohutuse protokollile, mis vormiliselt avab Hiina turu Eesti piimatoodetele.

Nagu ütles portaalile Sputnik Eesti Toiduliidu juht Sirje Potisepp, jätkub Eesti piimatöötlejatel piisavalt tootmisvõimsusi, et töödelda piimapulbriks kogu „ülearune" piim. Riik on võimeline eksportima Hiinasse demineraliseeritud kuivatatud vadakut, täispiimapulbrit, lõssipulbrit ja mõningaid juustusorte. „Meil oleks vaja „hõivata" kasvõi üks linn, kasvõi üks linnatänav, et Hiina turul kanda kinnitada, ja siis hakkab asi laabuma," ütleb Sirje Potisepp.

Tänu pikaajalistele lepingutele Hiina tarbijatega võime saada vajadusel pangalaene, mis võimaldavad erinevate piimapulbrite tootmise ümberkorraldamist toodangumahu suurendamiseks ja aitavad üleeuroopalist põllumajandustoodete ületootmiskriisi selle lõppemiseni üle elada.

Seedimise rahvuslikud eripärad

Tänasel päeval, vaatamata piimakarja kahetsusväärsele kahandamisele, kus loomad saadetakse tapalavale, tingitult Vene turu sulgemisest Eesti põlumeestele Venemaa-vastastest sanktsioonide tõttu, toodab riik jätkuvalt igapäevaselt üle kahe korra rohkem piima (ligikaudu 770 000 tonni aastas) kui tema elanikkond on suuteline seda ära jooma. Ehkki,tuleb märkida, rahvas väga püüab, tarvitades aastas üle 100 kilogrammi piimatooteid, mida on tublisti rohkem kui Euroopas keskmiselt ja märgatavalt rohkem kui Hiinas. Ida-Aasia elanikkond tervikuna ja hiinlased sealhulgas tavapäraselt piimatooteid ei joo ega söö (kõigest 10 kg aastas), nende maod ei talu laktoosi.

„Kuid hiinlaste noor põlvkond on juba enam harjunud euroopalike toitudega, nõudlus piimatoodete järele kasvab kiiresti," nendib Potisepp. Ta leiab, et Hiina turu ulatuslikkus tõotab pääsu Eesti põllumeestele, kes ikkagi sooviksid naasta lähedasele ja harjumispärasele Venemaa turule.

Samal ajal kohtub minister Kruuse Hiina Rahvavabariigi kaubakvaliteedi peavalitsuse aseministri Mei Kebaoga. Kavas on kirjutada alla toiduohutuse protokollile, mis peab avama Hiina turu avarused Eesti piimatoodetele, nagu teatab agentuur BNS, tsiteerides ministeeriumi pressiteenistust.

Kruuse sõnul on kohtumise peaeesmärk — saavutada kokkulepe Hiina turu avamiseks Eesti piimatoodetele. „Hiina minister kinnitas juba kahe riigi järelevalveorganisatsioonide vahel juba aastaid kestnud läbirääkimiste ning Hiina inspektorite Eesti-visiidi tulemusel valmisolekut piimatooeid käsitlevale protokollile järkekordsel kohtumisel Tallinnas alla kirjutada," kõneles minister.

Venemaa ja Ukraina on juba selle raja läbinud

„Loodame, et protokolli allakirjutamisega suudame ületada ametkondlikud takistused piimatoodete Hiinasse eksportimise teelt. Kuid tulevikus pakume kindlasti tuge Eesti ettevõtjatele suhtluses ametiasutustega Hiina Rahvavabariigi turule minekuks," lisas Kruuse.

Möödunud aasta detsembri algul allkirjastasid Kruuse ja Kebao Pekingis vastastikuse mõistmise memorandumi, millega Hiina tunnustas Eestis kehtivat järelevalvesüsteemi toiduohtuse ja veterinaaria alal.

Hiina, nagu teatavad riigi ametivõimud, vähendab viimasel ajal nii importi kui ka eksporti põllumajandus toodete ja toidukaupade osas. Sellegipoolest on näiteks Venemaal ja Ukrainal õnnestunud praktiliselt kahekordistada oma tarned Hiina Rahavabariiki, ehkki kõne all on eeskätt teravilja-, soja- ja lihatooted ning taimeõli.

 

Peamised teemad