21:24 24. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Brexiti järel haihtus kokku aktsiaturu kapitalisatsioonist ühe päevaga 2 triljonit USA dollarit.

Brexit ei ole katastroof

© Sputnik / Алексей Куденко
Majandus
lühendatud link
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)
2210

ELi lagunemist pole vaatamata mõnede pessimistide hirmutamisele siiski oodata. Pigem võib Euroopa Liit kogu protsessist väljuda senisest tugevamana, sest Brexitist võib ELis saada suuremate reformide katalüsaator.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Ühendkuningriigi referendum ELi liikmelisuse üle tõi kõigi jaoks ootamatu tulemuse. Kuigi avaliku arvamuse küsitlused näitasid tasavägist seisu, eeldasid nii kihlveokontorid kui enamik turuosalisi, et britid hääletavad Euroopa Liitu jäämise poolt.

„Neljapäeval, kui hakkasid ilmuma esimesed tulemused, tundusid ka need viitavat jääjate võidule, mis tõi turul kaasa osturalli, kus kõik võtsid sisse positsioone
eeldusega, et otsus tuleb ELi jäämise kasuks. See positsiooniralli muutis reaktsiooni referendumi tegelikule tulemusele palju valulikumaks, kui see muidu oleks olnud," räägib Nordea Baltikumi investeerimise- ja säästmise toodete juht Anton Skvortsov.

Tema snul tõi referendumi ootamatu tulemus reedel maailma finantsturgudel kaasa drastilised sündmused. Suurima liikumise tegi loomulikult läbi naela kurss, mille väärtus jõudis neljapäeval selle aasta rekordini ja kukkus seejärel tasemele, millest madalamal oli nael viimati aastal 1985. Euroopa aktsiate väärtus langes ligi 10% ning suurim kannataja oli pangandussektor. Kukkusid ka USA ja Aasia aktsiate hinnad, kuid vähemal määral. Kokku haihtus aktsiaturu kapitalisatsioonist ühe päevaga kaks triljonit USA dollarit, mis tähendab, et tegu on ajaloo seni suurima massmüügiga.

Langusse läks ka toorainete, sh nafta hind. Tänu tootluse kahanemisele on paremini läinud valitsuste võlakirjadel.

„Arvestades otsuse reaalmõju maailmamajandusele ja konkreetsetele turgudele, paistavad reedesed sündmused selgelt ülereageerimisena. Seetõttu oleme tõenäoliselt turgude halvima potentsiaalse reaktsiooni juba ära näinud ning korrektsioon peaks toimuma jooksva nädala lõpuks," ütles Skvortsov.

Seda hinnangut toetab ka EList lahkumise protsessi suhteliselt pikk kestus — vähemalt kaks aastat alates hetkest, kui Ühendkuningriik vastava avalduse esitab, mille jooksul jääb Suurbritannia ikka ELi liikmeks. Lisaks ei ole Ühendkuningriigi väljumine siiski sajaprotsendiliselt kindel, sest nädalavahetusel toimunud arutelud viitavad võimalusele uuteks läbirääkimisteks ning esitatud on ka petitsioon kordusreferendumi korraldamiseks.

„Isegi kui eeldada, et Ühendkuningriik tõesti EList lahkub, on järsu majanduslanguse või finantskriisi kaasnemise tõenäosus väga väike. Suurim on mõju Suurbritanniale endale, kus ebakindlus vähendab uusi investeeringuid ja mõned töökohad võivad liikuda Londonist ELi. Samas muudab naela kursi suur langus Ühendkuningriigis toodetud kaubad märkimisväärselt odavamaks, tuues kasu eksportööridele ja leevendades seetõttu negatiivset mõju," on veendunud analüütik.

Ülejäänud Euroopas kahjustab Brexit tarbijate ja ettevõtete kindlustunnet ja võib teisel poolaastal pisut majanduskasvu aeglustada. Üleeuroopalist majanduslangust pole siiski oodata. Mõju ülejäänud maailmale on veelgi väiksem. Lisaks on maailma suuremad keskpangad Brexiti puhuks hädaolukorrakavad koostanud ja on seega tegutsemiseks ja toetavateks meetmeteks valmis.

„Praegune peamine risk on eelkõige poliitiline, sest ka teistes ELi riikides koguvad populaarsust natsionalistlikud liikumised ning mõnes riigis võib tekkida soov samuti referendum läbi viia. ELi lagunemist pole vaatamata mõnede pessimistide hirmutamisele siiski oodata. Pigem võib Euroopa Liit kogu protsessist väljuda senisest tugevamana, sest Brexitist võib ELis saada suuremate reformide katalüsaator," ütles Anton Skvortsov.

Tema sõnul ei ole kokkuvõttes Brexit katastroof, kuigi turu esmane reaktsioon võib sellise mulje jätta.

 

 

Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)

Peamised teemad