19:23 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
4611

Ühendriigid astuvad avalikult välja uute gaasitorude rajamisele venelaste Gazpromi osavõtul, keelitades eurooplasi ehitama LNG-terminale ja ostma neilt vedelgaasi.

ТАLLINN, 3. august — Sputnik. Loodusliku vedelgaasi terminal Leedus Klaipedas ja samalaadsed terminalid teistes riikides on rajatud Ameerika Ühendriikide egiidi all. Nii väitis USA Riigidepartemangu eriesindaja rahvusvahelise energiapoliitika alal Amos Hochstein.

Ühendriigid on erinevatel tasanditel korduvalt väljendanud oma vastuseisu Venemaad ja Euroopat ühendava gaasijuhtme ehitamisele. Nord Stream 1, Nord Stream 2 ja South Stream väljaehitamise projektidele on saanud ja saab jätkuvalt osaks kriitika Washingtonist. Peamiseks argumendiks on idee vähendada Euroopa riikide sõltuvust venelaste Gazpromist.

Atlandi ookean ja Gazprom

Samal ajal püüab USA ühena juhtivaist gaasi eksportijaist suurendada oma — nii põlevkivigaasi kui loodusliku vedelgaasi — tarneid Euroopa riikidesse. Ainult et Euroopas ei jätku selle vastuvõtmiseks piisaval hulgal terminale. Ega ole ka erilist ärihuvi selliste projektide vastu, kuna vedelgaasi hind on tublisti kõrgem kui „torust tuleval" gaasil. Seni on ameerika gaasiesportijad edu saavutanud ainult Aasias, kuid läbimüügi järsk tõus Euroopas võimaldaks nende sõnul hinda alandada. Tänaseks päevaks on USA valitsus väljastanud oma gaasikompaniidele litsentse enam kui 100 miljardi kuupmeetri gaasi eksportimiseks aastas. Euroopa vajab gaasi umbes 400 miljardi dollari eest.

2020. aastaks plaanivad ameeriklased saada oma müügimahuga gaasiturul tähtsuselt teiseks mängijaks. Neid takistab vaid Atlandi ookean ja piidava hulga vedelgaasi vastuvõtuks sobivate terminalide puudumine tema Euroopa kallastel. Justnimelt selle probleemi kallal USA-s praegu agaralt töötatakse, paralleelselt tegeldes Gazpromi hegemoonia küsimusega.
Amos Hochstein, kes on tuntud oma otsekoheste ja avameelsete avaldustega energiapoliitikast ja USA huvidest, ütles intervjuus autoriteetsele infoportaaline EurActiv , et „Ühendriigid aitasid Leedul saada endale LNG", kuivõrd see riik kujutas endast „energiasaarekest".

„Nad sõltusid 100% Gazpromist. Veel enne, kui sinna saabus LNG (ujuvterminal — toim.), just tänu uue lepingu allakirjutamisele suutsid nad (leedulased — toim.) oma lepinguid Gazpromiga muuta ja alandada hinda 20 —30%," leiab Hochstein.

Mõttetud kulutused gaasitorudele

Hochstein teatas ka, et Baltimaade kavatsused ühendada oma postsovetlikud gaasitorusüsteemid Lääne-Euroopa gaasivõrguga on mõttetud, kuna need ei muuda midagi loodusliku vedelgaasi turul. Kõiki neid torusid pidi voolab ikka seesama gaas, mida tarnib Gazprom," sõnab Hochstein. „Ei ole vajadust rajada ühendusi Lääne-Euroopaga, te peate ehitama välja taristud, mis võimaldavad vastu võtta alternatiivseid gaasitarneid," ütles USA eriesindaja, pidades silmas vedelgaasi ostmist ameerika ettevõtetelt.

Meenutame, et EL-i fondide ja Balti riikide poolt rahastatavate piirkondlike perspektiivsete energeetikaprojektide hulka kuuluvad gaasijuhtmed, mis ühendavat Leedut Poola ning Eestit Soomega. Baltikumi pealinnades kõneldakse neist kui prioriteetsetest, kui peamisest „relvast" võitluses venelaste Gazpromi monopoliga.

Varem esines Hochstein, kes enda sõnul iganädalaselt kohtub EL-i ühtse energiaturu voliniku Maros Sefkoviciga ja paljude Euroopa riikide energeetikaministritega, avaldustega South Streami projekti vastu, nüüd keelitab ta eurooplasi loobuma North Stream 2-st, esitades avalikult ameeriklaste gaasikompaniide vaatenurgast lähtuvate seisukohtadega.

„Ma sõidan Kreekasse, et lasta seal käiku LNG ujuvterminal. Bulgaaria piiri ääres. Bulgaariast aga jõuab gaas Rumeeniasse ja Serbiasse. Ja lisaks sellele käivitame terminali Horvaatias, mis hakkab tarnima gaasi Ungarisse, Sloveeniasse ja Ukrainasse. Kui te teete selliseid asju ja investeerite taristusse, ei vabasta te end küll vene gaasist, kuid selleks ei ole ka vajadust," ütleb Hochstein. „Vene gaasis ei ole midagi halba. Aga ta ei pea olema ainus mängija platsi peal."

 

Peamised teemad