05:22 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Kodusiga.

Veterinaaramet pole tänavu matnud ühtegi SAK-i tõttu hukatud kodusiga

© Flickr / Denise Howell
Majandus
lühendatud link
6710

Matmisega kaasnevad ikka riskid ja jamad, matmiskohti peab pidevalt seirama.

TALLINN, 8. september — Sputnik. Sigade Aafrika katku (SAK) tõttu tänavu hukatud ligi 7000 koduseast pole ühtegi maetud ja kõik korjused on käideldud Lääne-Virumaal Väike-Maarjas asuvas loomsete jäätmete käitlemise tehases.

"Jahimehed on matnud vaid veidi metsseakorjuseid, aga kõik hukatud kodusead on veetud AS Vireeni jäätmekäitlusettevõttesse," ütles neljapäeval BNS-ile veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. "Kodusigade matmist me ei plaani ka."

Kalda sõnul on Vireeni tehas selle seakorjuste hulgaga hakkama saanud ning mobiilset seapõletit pole olnud tarvis tööle panna. "Vireeni võimekus on pärast ümberkorraldusi ka paranenud, tehase ööpäevane töötlemismaht on 90 tonni, mis on tõesti maksimaalne," rääkis Kalda. "Oleme suutnud asjad nii korraldada, et SAK-i leiuga farmide seakorjused saab liha-kondijahuks töödelda kuni nelja päevaga."

Kalda ei nõustunud väitega, et SAK-i leiuga farmides hukatud sead võiks mobiilse seapõletiga kohapeal põletada, mitte vedada korjuseid autodega näiteks Saaremaalt Lääne-Virumaale. "Riskid tuleb maandada nii laias ulatuses kui vähegi võimalik. Masinad peavad olema puhastatud, desinfitseeritud, konteinerid peavad olema lekkekindlad ja on ka," sõnas Kalda.

Mobiilse seapõleti kasutamisega kaasnevad Kalda sõnul teised riskid. "Tekivad kogumiskohad, terveid piirkondi tuleb desinfitseerida ja pesta, kohaliku logistika probleemid tuleb lahendada — pole nii, et paneme põleti kuskile farmi juurde üles ja hakkame tööle. Leidsime, et Väike-Maarjasse vedamine on ohutum kui ükskõik mis teine viis," selgitas ta.

Seakorjuste matmist veterinaar- ja toiduamet enam ei plaani. "Kui viia korjused tehasesse on asi lõppenud. Matmisega kaasnevad ikka riskid ja jamad, matmiskohti peab pidevalt seirama," rääkis ta. "Erinevate käitlusviisidega kaasnevad erinevad riskid. Nagunii on see ebameeldiv ettevõtmine, aga me valime ebameeldivatest parima."

 

Tagid:
kodusiga, siga, Sigade Aafrika katk, SAK, tehas, Veterinaaramet, Olev Kalda, Väike-Maarja, Saaremaa, Eesti

Peamised teemad