11:49 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Rahvusvahelise Valuutafondi hoone Washingtonis

IMF on mures Eesti tootlikkuse kasvu pärast

© Sputnik / Наталья Селиверстова
Majandus
lühendatud link
4520

Rahvusvahelise Valuutafond (IMF) kiitis äsja lõppenud iga-aastase visiidi käigus heaks Eesti majanduspoliitika ja reformikavad, kuid väljendas muret tootlikkuse nõrga kasvu pärast.

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. IMFi hinnangul tuleb tulevikus leida võimalusi tootlikkuse ja palgakasvu tasakaalustamiseks ning konkurentsivõime edendamiseks. Seda seisukohta jagab ka Eesti Pank, edastas panga avalike suhete allosakond.

Eesti Panga president Ardo Hansson rõhutas pressikonverentsil, et Eesti Pank on juba pikemat aega murelikult jälginud nii tootlikkuse kasvu mahajäämist palgakasvust kui ka ettevõtete kasumite vähenemist.

„Aeglase majanduskasvu koondnumbrite taustal on Eestis suurenenud nii hõivatute hulk kui ka keskmine palk. Kasv on tulnud tööjõumahukamatest sektoritest, samas on kapitalimahukamatel tegevusaladel, nagu energeetikas ja mäetööstuses, lisandväärtus kahanenud. Eesti majanduse tulevikku silmas pidades peab riigi poliitika rõhuasetus olema kasvuvõimekust suurendavatel meetmetel," rääkis Hansson.

Eesti Pank ei pea õigeks riigi sekkumist nõudluse stimuleerimiseks. „Eesti tööhõive ja palgakasvu näitajad kinnitavad, et riigi sekkumine nõudluse suurendamiseks ei ole vajalik," toonitas Ardo Hansson.

Hansson möönis, et Eesti majanduskasvu võtmeküsimus on sihtturgude areng ning ettevõtete konkurentsi- ja ekspordivõime. „Seda enam on oluline, et otsuseid langetatakse riigieelarve pikaajalist jätkusuutlikkust silmas pidades, mitte lühiajalise kiirenduse saavutamiseks," rääkis Hansson.

Peaministri Taavi Rõivase sõnul toetavad IMF-i soovid valitsuse reforme. „IMF-i hinnang, mis kiitis heaks Eesti majanduspoliitika ja reformikavad, on valitsusele vaieldamatult tähtis ja tähelepanuväärne sõnum. Hea meel on kuulda, et suuresti kattub see valitsuse eesmärkidega ning annab positiivse hinnangu juba töösse võetud plaanidele, muudatustele ja reformidele," lausus Rõivas valitsuse pressiesindaja teatel. „Oleme veendunud, et valitsuse poolt käima lükatud ja planeeritud reformid aitavad kaasa sellele, et majandus järgmistel aastatel kiiremini kasvaks."

Esmaspäeval lõppes poolteist nädalat kestnud IMFi iga-aastane Eesti majanduspoliitikat hindav visiit. Tänavu keskendus IMFi delegatsioon Eesti väikese majanduskasvu põhjustele. Eelkõige huvitasid IMFi Eesti majanduse konkurentsivõime, tööturu olukord, tootlikkuse tõstmise võimalused ja riigi roll Eesti majanduses.

Tagid:
tootlikkus, majanduskasv, Eesti Pank, IMF, Ardo Hansson, Taavi Rõivas

Peamised teemad