07:59 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
117 0 0

Balticovo parandab Lätis Madona ja Daugavpils Kuti kanafarmide heaolu .

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. AS Balticovo teatas, et on teadlik kanade elamistingimustest mõned aastad tagasi soetatud Daugavpilsi ja Madona farmides.

"Kuigi tingimused vastavad Euroopa Liidu nõuetele, soovib ettevõte olukorda parandada ja farme moderniseerida. Firma kavatseb lähitulevikus muuta Madona vabapidamisel kasvatatavatele kanadele sobivaks ning pakkuda vabalt peetavate kanade mune," teatas Balticovo kommunikatsioonijuht Armands Šterns pressiteate kaudu.

Ebaeetiline toode
© Sputnik / Евгений Биятов

Loomaõigusaktivistide poolt avaldatud videos on näha Madona ja Daugavpilsi farmide puurides elavaid linde nende produktiivse eluetapi lõpus sulgede vahetamise perioodil.

"See on loomulik protsess, kuigi farmides elavate kanade sulgede kasvamine tõesti mõnevõrra aeglustub, sest nad nokivad üksteist," selgitas Šterns. "Balticovo pakub juba praegu tarbijatele vabalt peetavate kanade mune. Kuna inimesed valivad endiselt pigem odavamaid 3. klassi ehk puuris peetavate kanade mune, ulatub vabalt peetavate kanade munade müügimaht vaid kahe protsendini. Ettevõte on nõudluse kasvades igati avatud edasiseks aruteluks."

Madona kanakasvatuses elab viis protsenti kõigist Balticovo kontserni kuuluvatest kanadest ja seal on plaanis kaasajastada seadmed ning kohandada see ümber vabapidamisel kanade munade tootmiseks. Läti Veterinaar- ja Toiduamet on Madona farmis käinud korduvalt ning avaldas 2016. juulis, et see on kooskõlas Euroopa Liidu direktiividega ja ministeeriumi määrustega.

Daugavpilsi farmis on kolm protsenti kõigist kanadest ning ka see farm on plaanis kaasajastada.

Ettevõte väidab, et nii Madona kui Daugavpilsi farmides töötatakse kanade heaolu ja turvalisuse arendamise nimel, et võimalikult kiirelt tuvastada haiged ja surnud linnud ning eemaldada ja kõrvaldada need karjast.

"Määrus kehtestab surnud lindude eemaldamise kord päevas, kuid siin mängib rolli inimlik faktor ja seetõttu võib juhtuda eksimusi, kus kõiki surnud linde ei suudeta märgata. Nii küll ametlikult kanade heaoluga seotud eeskirju ei rikuta, kuid see viitab sisemisele töö kvaliteedile ja vajadusele töötajate kvalifikatsiooni parendada. Kanade tervislikku seisundit jälgitakse regulaarselt mitmes etapis: igapäevased ja kliinilised kontrollid, erinevate analüüside võtmine lindude tervise kontrollimiseks ning ka erakorralised kontrollmeetmed," sõnas Balticovo kommunikatsioonijuht.

Tema sõnul, läbivad munad enne klientideni jõudmist põhjaliku, mitmes etapis toimuva kontrolli. Mune valgustatakse ultraviolettkiirgusega, et tappa munakoorel olevad bakterid, seejärel kaalutakse iga muna väga täpselt ning jagatakse need kaalukategooriatesse. Hiljem kontrollitakse Ultra HD kaamera abil, kas muna kest on puhas ja koor terve ning vaadeldakse, ega pole
veriseid jälgi. Alles pärast neid kontrollmehhanisme on munad tähistatud ja müüakse A-klassi märgistusega. Sedasi tagab Balticovo, et tema munad oleksid inimtoiduks ohutud ja seda tõendavad ka järelvalveasutused.

"Ettevõte teeb tihedat koostööd Läti Veterinaar- ja Toiduametiga ning on avatud aruteluks loomakaitsjate seltsi ning avalikkusega, varjamata oma tootmist ja selgitades tarbijatele kanade kasvatamise protsessi," nentis Štern.

Balticovol on praegu 2,4 miljonit munakana, ettevõte müüb oma tooteid Baltikumis, USAs, Austrias, Belgias, Bulgaarias, Tšehhis, Taanis, Prantsusmaal, Itaalias, Jaapanis, Hollandis, Poolas, Slovakkias, Sloveenias, Soomes, Ungaris, Saksamaal ja Rootsis. Firma ekspordib tooteid ka farmaatsiaettevõtetele, mis nõuavad just puurides kasvatatud kanamune, kuna need on puhtamad, välistades infektsioonid, saastatuse ja toksilise reostuse, teatas ettevõte.

Tagid:
muna, kana, Balticovo, Läti

Peamised teemad