11:48 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Majandus
lühendatud link
5710

Peaminister Jüri Ratas leiab, et kaubavahetusel pole enam kuhugi kahaneda, majandusküsimuste ekspert Raivo Vare aga on veendunud vastupidises

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Ratas konstateeris, et kaubavahetus Eesti ja Venemaa vahel ei vasta kummagi riigi potentsiaalile, kahaneda aga ei ole kahe riigi kaubavahetusel enam kuhugi.

„Venemaale eksporditava kaubakoguse järsust vähenemisest annab tunnistust möödunud aasta esimese poolaasta statistika: kui 2013. aastal moodustas toidukaupade eksport Eestist Venemaale 40 000 tonni, siis 2016. aastal ainult 2000 tonni. Nii et „kahaneda" pole kaubavahetusel enam kuhugi," on Eesti peaminister kindel.

Häid uudiseid oodata ei ole

Vastuseks Eesti Sputniku küsimusele, kuidas Eesti ja Venemaa kaubasuhted edaspidi arenevad, lausus ettevõtja ja majandusekspert Raivo Vare, et „kaubavahetusel on veel kahanemisruumi".

„Majandussidemed toimivad ka majanduslikult raskes olukorras, kui poliitikud neid ei sega. Võib-olla tuleb meie omadel veidike keelt hammaste taga hoida?" vastab Vare küsimusega.

Kaubakäibe vähenemisel on ka objektiivsed põhjused, need on esmajoones seotud vene turu ostujõuga, märkis ekspert. Tegemist on ajutise nähuga, kuid see on olemas. Kõik importkaubad on Venemaal kallimaks muutunud ja neid ei osteta. Seesama toimus Venemaal pärast rublakursi devalveerimist 1998. aastal.

„See on objektiivne majandus ja selle vastu pole võimalik võidelda. See on ajutine ilming. Teiseks nähtuseks on poliitilised tegurid, mis turgu häirivad. Ning ma ei tahaks küll eriti optimismi ilmutada, kuna kasvavad üldpoliitilised pinged ei anna lootust, et olukord lähiajal muutuks," nentis Vare.

Turgude taastumiseks kulub aastaid

Vare hinnangul on nii, et kui varem oli vene kaupade osakaal Eesti majanduses väga suur ning Venemaa jaoks olid olulised eesti nišitooted, lisaks transiit, siis tänaseks on olukord muutunud. Meie kaubad võivad ehk veel huvi pakkuda, kuid enam mitte sugugi samal määral; ostujõudu ei stimuleerita, impordi asendamine Venemaal töötab, nii et „meid olegi neile kuigivõrd vaja," usub Raivo Vare.

„Transiit on ümber suunatud Vene poole jõuliste meetoditega, eestlased ei puutu siin üldse asjasse," toonitas ekspert. „Seetõttu ei ole Venemaal praegu ka erilisi motiive kaubakäivet suurendada. See-eest on olemas poliitilise iseloomuga motiivid — jätkata survestamist."

Küsimusele, mida peaks Eesti pool olukorra parandamiseks ette võtma, märkis ta, et ega midagi eriti teha ei anna ja isegi retoorika mahendamine ei muuda enam olukorda tervikuna. Seda enam, et turg on juba kaotatud.

„See kestab minu hinnangul veel paar-kolm aastat ja samaviisi arvavad vene spetsialistid, mitte poliitikud. Vaevalt et poliitiline olukord dramaatiliselt muutub. Võimalik on Venemaa majanduse järkjärguline taastumine. Praegusel ajal — väljumine majanduslangusest, seejärel teatav kasv ja siis võib üht-teist taastudagi. Kuid tegemist on makromajandusega, soovipõhiste lahendustega ei ole siin midagi peale hakata, ja iga asi võtab teatud määral aega," ütles Vare.

Tagid:
kahanemisruum, kaubavahetus, majandus, Raivo Vare, Jüri Ratas, Eesti, Venemaa

Peamised teemad