06:50 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
132 0 0

Majandusvabaduse indeksi poolest on 2017. aastal, nagu ka möödunud aastal, esikohal Hongkong, Euroopa riikide seas parimal kohal Šveits ja tema järel Eesti

ТАLLINN, 15. veebruar — Sputnik. Eesti parandas oma positsiooni analüüsiksekuse Heritage Foundation ja ajalehe Wall Street Journal poolt igal aastal koostatavas majandusvabaduse edetabelis. Möödunud aastal oli Eesti seal üheksandal kohal.

Euroopa riikide hulgas on majandusvabaduse taseme poolest Eestist eespool ainult Šveits. Uuringu kokkuvõttes nimetatakse Eestit maailma üheks kõige dünaamilisema ja kaasaegsema majandusega riigiks tänu lihtsustatud maksusüsteemile, avatusele välisinvesteeringutele ja kaudsete maksude vähesusele.

Analüütikud mainivad ka riiklike finantside ratsionaalset juhtimist. Eesti jõupingutused "astuda jätkuvalt samme" riigivõimu turuprotsessidesse sekkumise vähendamise osas ning kindlustada maksu- ja eelarvevaldkonna jätkusuutlikkus on aidanud toetada Eesti majanduse elujõulisust. Muudatused maksutulude laekumises on võimaldanud vähendada eelarve puudujääki ja hoida seda tasemel, mis on üks madalamaid maailmas, öeldakse aruandes.

Показатели Эстонии на карте индекса экономических свобод
Eesti näitajad majandusvabaduste indeksi kaardil

Läti on 2017. aasta reitingutabelis samuti ülespoole kerkinud, hõivates 20. koha (47. koht 2016. aastal), Leedu aga, vastupidi, on oma positsiooni halvendanud, olles langenud 13-lt 16.-le kohale.

Käesoleval aastal kogus Eesti kõnealuse indeksina 79,1 punkti, Leedu 75,9 punkti ning Läti 74,8 punkti. Kõik kolm Balti riiki paiknevad „valdavalt vabade" riikide kategoorias kõrvuti Kanada, Iirimaa, USA, Suurbritannia, Rootsi, Saksamaa, Jaapani ja Iisraeliga.

Reitingutabeli liidriks, nagu ka aasta varem, kujunes Hongkong. Majanduslikult vabade riikide esiviisikusse mahtusid ka Singapur, Uus-Meremaa, Šveits ja Austraalia.

USA pälvis uues majandusvabaduse edetabelis alles 17. koha, saades 75,1 punkti 100-st. See on USA kõigi aegade kõige madalam asetus. Möödunud aastal oli USA selles tabelis 11. kohal. Venemaa on oma indeksiga 2017. aastal 114. kohal, olles kogunud 57,1 punkti ja asudes nende riikide rühmas, mida iseloomustatakse kui „põhiliselt vabadusteta". Möödunud aastal oli Vene Föderatsioon samas 153. kohal.

Kokku on indeksitabelis esindatud 180 riiki ja haldusala. Majandusliku vabaduse analüüsi teostatakse alates 1995. aastast. Heritage Foundation´i eksperdid määratlevad majandusvabadust kui „valitsusepoolse sekkumise või takistuste puudumist kaupade ja teenuste tootmisel, jaotamisel ja tarbimisel, välja arvatud kodanikele vabaduse kui sellise kaitseks vajalikel juhtudel."

Majandusvabaduse indeks põhineb 10 indeksil: ettevõtlusvabadus, kaubandusvabadus, maksuvabadus, valitsusest sõltumatus, rahaline vabadus, investeeringutevabadus, rahastusvabadus, eraomandi õiguskaitse, vabadus korruptsioonist, töösuhete vabadus. Iga 10 teguri kaalu arvestatakse võrdselt, seetõttu kujutab lõppindeks endast nende näitajate aritmeetilist keskmist.

Sihtasutus Heritage Foundation on USA 1973. aastal asutatud strateegiline uurimisinstituut, mis tegeleb rahvusvahelise poliitika uuringute laialdase spektriga.

Tagid:
majandusvabadus, indeks, majandus, edetabel, Heritage Foundation, The Wall Street Journal, Euroopa, Eesti

Peamised teemad