12:13 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Majandus
lühendatud link
2701

Teadus- ja arendusnõukogu toetas tänasel istungil Eesti liitumist Euroopa Tuumauuringute Keskusega (CERN)

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase sõnul annab CERN-i liikmelisus Eestile võimaluse suurendada meie majanduse teadmusmahukust ja liikuda mitmes tööstusharus lisandväärtusahelas kõrgemale, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

„CERN-iga liitumine annab Eesti ettevõtetele võimaluse osaleda suurtel hangetel, mis panustab Eesti majanduskasvu. Lisaks hangetes osalemisele annab CERN-i liikmelisus ligipääsu uutele tehnoloogiatele, võimaldab saada inseneride koolitust ja avada muid võimalusi. Kõik see loob eelduse teadmiste ja tehnoloogia siirdele, mis on vajalikud Eesti majanduse muutumiseks teadmismahukamaks," ütles Ratas.

Eesti on teadusalast koostööd CERN-iga teinud 1996. aastast. Selle teaduskeskuse liikmekssaamise protsess võtab aega vähemalt neli aastat ja hõlmab muu hulgas eneseanalüüsi raportit Eesti võimekuste kohta. Eeluuring Eesti ettevõtjate hulgas näitab, et lisaks IKT sektorile on CERN liikmelisusest huvitatud ka masinaehituse ja elektroonikavaldkonna ettevõtted.

Tänasel koosolekul arutati ka teadus- ja aredustegevuse ning innovatsioonivaldkonna rahastamist. Nõukogus jõuti kokkuleppele, et valdkonna avaliku sektori rahastamistaset tuleb nelja-aastase riigieelarvestrateegia perioodi jooksul hoida vähemalt 2017. aasta tasemel.

„Vabariigi valitsuse mitmete koosseisude eesmärk on olnud tõsta riigipoolset teadus- ja arendustegevuse rahastus ühe protsendini SKP-st, kuid sellest eesmärgist lahutab meid praegu üle 50 miljoni euro," nentis Ratas. Nõukogu liikmed leidsid, et väga oluline on valdkonna rahastamisel anda pikem kui ühe-aastane riigieelarve perspektiiv ja leppida kokku, et peaeesmärki silmas pidades ei tohi rahastus langeda alla praegust taset.

Lisaks said TAN nõukogu liikmed ülevaate teadus- ja arendustegevuse ja innovatsioonivaldkonna strateegia elluviimisest 2016. aastal.

Teadus- ja arendusnõukogu nõustab valitsust teadus- ja arendustegevuse strateegia küsimustes, suunates seeläbi rahvusliku teadus- ja arendus- ning innovatsioonisüsteemi arengut. Nõukogu on 12 liikmeline ning seda juhib peaminister.

Tagid:
tehnoloogia, hanged, liitumine, majanduskasv, TAN, CERN, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad