14:41 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Majandus
lühendatud link
16670

Eesti on 16 aasta vältel olnud Läti arvamusküsitlustele vastanute eelistustes esikohal kui kolme Balti riigi hulgast kõige edukam

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Eesti on Läti kodanike meelest jätkuvalt kolmest Balti riigist kõige edukam. Arvamusküsitluse kohaselt, mille korraldas avaliku arvamuse ja turu-uuringute keskus SKDS, jagab seda seisukohta 73% vastanuist. Leedut peab edukaks 12% küsitletuist ja Lätit kõigest 3%.

Sellist küsitlust korraldab uuringufirma iga-aastaselt juba 16 aastat — igas veebruaris alates 2002. aastast, välja arvatud möödunud aastal. Kõigi nende aastate jooksul on Eesti alati olnud vastajate eelistustes esikohal — erinevatel aastatel on teda kiitnud pool kuni kolmandik küsitletuist, kusjuures käesoleval aastakümnel on naaberriigi imetlejate osakaal märkimisväärselt suurenenud, nendib Läti Sputnik.

SKDS-i direktor Arnis Kaktiņš kirjutas Twitteris küsitlusuuringu tulemusi kommenteerides: "Vaat millise jälje jätab Läti inimeste meeltesse järjepidev Eesti imetlemine avalikus ruumis," lisades postitusele visuaalse diagrammi.

Kohalikud meediaväljaanded seavad Eestit paljudes artiklites tõepoolest sageli Lätile eeskujuks, nentides, et naaberriigis on elanikkonnal kõrgem elatustase, paremad tingimused äritegevuse ja eraettevõtluse arendamiseks, aga ka väiksemad maksud ja suuremad palgad, mis aitab luua ettekujutust selle riigi hüveolust.

Valga-Valka kui elatustaseme indikaator

Erinevus Eesti ja Läti elatustasemes on selgesti näha Lõuna-Eestis Valga linnas, mis piirneb vahetult lätlaste Valka linnaga ja elab tegelikult kahes riigis.

Sputniku korrespondent käis seal ringi ja märkis, et ebavõrdsus vaatab vastu igalt poolt: kui Valgas on kortermajad kõikjal soojustatud või renoveeritud, siis Valkas seda näha ei ole. Läti poolel on kaks supermarketit, Eesti poolel kolm kaubanduskeskust. Kusjuures kõige odavam kauplus on samuti eestlastel.

Kui Valgas on jõeäärne promenaad asfalteeritud ning tähistatud radadega jalakäijatele ja jalgratturitele, on rajatud linnale kuuluv supelrand vetelpäästejaama, suvekohviku ja paadilaenutuse ning lastele mõeldud atraktsioonidega, siis Läti poolel on jõe ääres laudkattega rajake ja neistsamadest laudadest kokkulöödud romantiline lehtla kaldarinnakul.

Silmanähtav on ka erinevus linna kahe poole raviteenuste tasemes. Valga haiglas on tehtud värske euroremont ja ostetud uued seadmed. Neile, kes töötavad Eestis ja maksavad Eesti makse, on ravimine väga soodus: arstiabi eest tuleb maksta vaid 5 eurot visiiditasu ja see on kõik. Sealtpeale on mis tahes operatsioon patsiendile tasuta ning järjekord ei ole sugugi pikk.

Lätlaste Valka haigla tõmmati palju aastaid tagasi koomale ja arstid koos meditsiinitehnikaga viidi üle Valmierasse. Lätlaste endise haigla kolmel korrusel on nüüd vanuritekodu ja puuetega inimeste hooldekodu, laoruumist aga on saanud arstipunkt, kus perearstid külastajaid vastu võtavad ja kirjutavad välja retsepte ning saatekirju eriarstide juurde Valmierasse.

Tagid:
lätlased, edukam, esikoht, küsitlus, SKDS, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad