16:00 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Majandus
lühendatud link
2041

Olukord ettevõtja jaoks paistab kasvõi kavandatud maksuseaduste või eelarvepoliitika muudatusi arvestades päris hull

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Eesti kaubanduskoja juhatuse liige Toomas Luman kritiseeris rängalt valitsuse majandus poliitikat. Tema sõnul on valitsusele tähtis, et masinal mootor käiks, kuid ebaoluline, kuhu see masin lõpuks sõidab. „Viigu kasvõi kraavi, kuid tähtis on, et saaks suure mürinaga sõita", ütles ta ja lisas, et oskuslik kommunikatsioon päästab alati.

„Pean tõdema, et olukord ettevõtja jaoks paistab kasvõi kavandatud maksuseaduste või eelarvepoliitika muudatusi arvestades päris hull. Mitte niivõrd see, et raha soovitakse helikopterilt külvata. Vaid see, et selleks peab see raha ju kuskilt tulema ning keegi peab ülejõu käivad lubadused lõpuks ka kinni maksma", ütles Luman.

Coca-Cola. Illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Биятов

Tema sõnul, kui riigieelarvega minnakse tugevalt miinusesse suurenenud jooksvate kulutuste tõttu, olukorras, kus need samad seadustatud püsikulud, mille pärast miinusesse mindi ei vähene, on tegemist vastutustundetu käitumisega — see on elamine järgnevate riigieelarvete arvelt, justkui arvates, et see on tulevikus saabuv probleem ja kellegi teise oma.

„Jah, asjadest tuleb rääkida õigete nimedega. Hunt on hunt ning autode keskkonnalõiv on automaks ning panditulumaks on kontsernidele kehtestatav osaline ettevõtte tulumaks. Ja tarbimise maksustamine läbi ettevõtete, olgu seda siis panga-, magusa- või pakendimaksu nime all, on poliitilisest reaalsusest tulenev samm, et suunata hinnatõusust tulenev tarbijate pahameel ettevõtjate vastu, kuigi ausam oleks öelda, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmise katteks tõstame käibemaksu, mis on kõige autentsem tarbimismaks", ütles Luman.

Tema sõnul oleks vaja enam küsida nii poliitikutelt kui ametnikelt, miks on ühte või teist muudatust vaja, millele need vajadused tuginevad? Kuidas aitab see meid või kedagi teist saada rikkamaks ja edukamaks?

„Sellistele elementaarsetele küsimustele peab iga poliitik suutma vastata, kes maksutõusuga välja tuleb. Ja vastusena ei tohi rahuldada sellega, et me oleme koalitsioonis nii otsustanud. Liiga lihtsasti lepime rumalustega ja anname alla!" tõdes Luman.

Samal teemal

Simson: poliitikud peavad ettevõtjatega suhtlema
Tagid:
maksud, tulumaks, ettevõte, valitsus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Toomas Luman

Peamised teemad