01:38 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Majandus
lühendatud link
12960

President Kersti Kaljulaid raporteeris pärast rahvusvaheliste pataljonide paigutamist idatiival "NATO ja Venemaa vahelise konfliktiohu lõppemisest" ja investorite jaoks soodsamate investeerimistingimuste kujunemisest piirkonnas

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Intervjuus agentuurile Bloomberg kinnitas Kaljulaid, et rahvusvahelise kogukonna hirm võimaliku sõjalise konflikti puhkemise ees piirkonnas on viimasel ajal oluliselt vähenenud. 

"Suhtumine (Balti piirkonna riskidesse — toim.) muutub pidevalt. NATO Varssavi tippkohtumisel saavutatud kokkulepete realiseerimine rahvusvaheliste kontingentide paigutamise kohta Balti riikidesse ja Poola kutsus esile laialdase meediakajastuse, kuid nüüdseks on pataljonid kohal ja me oleme kindlad, et rahuaegne areng, sealhulgas majanduse vallas, jätkub," teatas Kaljulaid.

Varem on mitmed Eesti äriringkondade esindajad, sealhulgas EfTEN Capital AS juht Viljar Arakas teatanud, et NATO sõjaväelaste kohaloleku suurenemise foonil on välismaa investeeringute hankimine riigi majandusse muutunud raskemaks. Mõningast kartust selles osas on väljendanud ka peaminister Jüri Ratas, kes teatas jaanuaris, et alusetud väited Eesti julgeolekuolukorra halvenemisest ei soodusta ärikliima paranemist.

Kersti Kalulaid märkis intervjuus Bloombergile samuti, et ei näe praegu vajadust Eesti ja Venemaa esindajate kohtumiseks kõrgtasemel, kuid riik võiks ainult võita Venemaaga kontaktide tihendamisest spetsialistide tasandil, mis "aitaksid teineteist paremini mõista". "Me ei pea tingimata kõigega nõus olema, kuid oluline on teineteisega suhelda," teatas Kaljulaid.

Varem on Riigikogu majanduskomisjon teatanud kavatsusest alustada poliitilisel tasandil läbirääkimisi Venemaaga transiidivoo suurendamiseks, mis vähenes Venemaa ja Eesti suhete halvenemise tõttu ja seoses Moskva kavatsusega suunata kaubavood ümber oma sadamatesse. Majanduskomisjon kavatseb osaleda 18-20. aprillil 2017 toimuval transpordimessil "TransRossija" ja kohtuda kolleegidega Venemaa Riigiduumast.

Sillamäe sadam
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Seoses väidetava Venemaa kallaletungiohuga NATO riikidele võeti Varssavi tippkohtumisel vastu pretsedenditu otsus alliansi idatiiva tugevdamiseks. NATO paigutab 2017. aastal Balti riikidesse ja Poola neli mitmerahvuselist pataljoni.

Moskvas on korduvalt rõhutatud, et Venemaa ei ründa kunagi ühetegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval ei ole mingeid kallaletungiplaane mitte kellelegi, kuid seda tuuakse ettekäändeks, et paigutada Venemaa piiride äärde rohkem sõjatehnikat ja pataljone.

Tagid:
investor, sõjaline, pataljonid, intervjuu, konflikt, Bloomberg, NATO, Kersti Kaljulaid, Eesti, Venemaa

Peamised teemad