07:56 20. November 2018
Kuula otse
 • USD1.1427
 • RUB75.2885
Õnnelik Buddha või Naerev Buddha - õnne, helduse, külluse ja rikkuse jumalus ning laste, vaeste ja nõrkade kaitsja

"Uue siiditee" tippkohtumisel osalejate hulgas Eestit pole

© Sputnik / Артур Александров
Majandus
lühendatud link
11362

Paistab, et Balti riikide liidrid on jõudnud ühisele seisukohale loobuda osalemisest 14.-15. maini Pekingis toimuval suurel majanduskohtumisel "Uus siiditee"

TALLINN, 21. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti ei ole teatanud osalemisest maikuus Pekingis toimuval rahvusvahelisel majandusfoorumil "Uus siiditee". Ei presidenti ega peaministrit selle kohtumise osavõtjate nimekirjas pole, kuigi varem on kinnitatud riigi huvi Aasiast Euroopasse suunduva uue transpordikoridori arendamise vastu. Esialgu pole selge, kas see võib tähendada pööret Eesti-Hiina suhetes. 

Osalemisest selle transkontinentaalse projekti Pekingi tippkohtumisel on teatanud 28 riigi riigipead ja valitsusjuhid, kes on uue Aasiast Euroopasse ja edasi Aafrikasse ja Ameerikasse kulgeva kaubatee hõlvamise vastu huvi ilmutanud. 

Teiste hulgas tulevad 14.-15. maini Pekingis toimuvale üritusele Venemaa, Valgevene, Tšehhi, Kasahstani, Šveitsi, Türgi, Tšiili, Indoneesia ja teiste riikide presidendid ning Kreeka, Ungari, Itaalia, Poola, Serbia, Hispaania ja mitmete teiste riikide peaministrid.

Torkab silma, et Balti riikide liidreid selles loetelus pole, mis peaks ilmselt ka midagi tähendama. Põhjuste loetelu võiks olla kaunikesti pikk, kuid majandushuvi puudumist ei peaks selles loetelus kindlasti olema.

Objektiivsuse huvides olgu märgitud, et president Kersti Kaljulaidi hiljutisel kohtumisel Tallinnas viibinud Hiina asepeaminister Zhang Gaoli'ga lubas ta külastada Hiinat esimesel võimalusel, kuid ei nimetanud visiidi võimalikku kuupäeva. Kavatsusest teha maikuus visiit Hiinasse pole teatanud ka peaminister Jüri Ratas. 

Otsustades Tallinnas Zhang Gaoli'ga toimunud kohtumise kajastusest Eesti meedias hoopis ulatuslikuma ülevaate põhjal, mille võib leida projekti "Vöö ja Tee", samuti tuntud kui "Uus siiditee", võrgulehelt, kinnitas Eesti juhtkond külalisele tookord riigi huvi nii kaubandus- ja majandussuhete arendamise vastu Hiinaga tervikuna, kui ka osalemise vastu projektis "Vöö ja Tee".

Aasia kaupade toimetamine raudteed mööda Balti riikide meresadamatesse võiks lahendada paljud Eesti majandusprobleemid.

Eesti juustud, illustratiivne foto
© Фото : Talumeiereide Liit

Hiina ei taha projekti politiseerida

Hiina välisminister Wang Yi ei pea õigeks pidada eelseisvat tippkohtumist poliitiliseks tähtsündmuseks, teatab portaal Sputnik ja seepärast ei politiseeriks ta ka tõsiasja, et mitmete riikide riigipead ja valitsusjuhid ei ole teatanud osalemisest eelseisval kohtumisel Pekingis.

"See on majanduslik initsiatiiv, mis on seotud majanduskoostööga, nii et me ei tahaks seda politiseerida," ütles Wang Yi hiljutisel briifingul Pekingis, vastates küsimusele, miks mõned lääneriikide liidrid ei ole teatanud oma osalemisest kohtumisel, seletades seda ebapiisava arusaamisega algatuse olemusest.

Berliin ja Pariis teatasid oma soovist osaleda Pekingi kohtumisel, kuid nende riikide liidritel pole eelseisvate valimiste tõttu võimalik isiklikult Hiina pealinna tulla. Ometi saadavad Ühendkuningriik, Saksamaa ja Prantsusmaa Pekingisse üsna kõrgetasemelise delegatsiooni, et "Uue siiditee" arendamise kasulikkust rõhutada.

Tasub märkida, et käesoleval ajal on Inglismaalt läbi Euroopa mandri Ida-Hiinasse teel esimene Briti rongikoosseis Ühendkuningriigis toodetud kaupadega. Samasugune rongikoosseis Hiinas toodetud kaupadega sõitis vastupidises suunas selle aasta jaanuaris.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
foorum, majandus, Uus siiditee, Peking, Hiina, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad

 • Stenbocki maja

  ÜRO ülemaailmse rändepakti allakirjutamis ümber puhkenud vaidluste ajendil tekkinud valitsuskriis näitab selgesti, et valijatele meelepäraseid ideid on poliitikutel ääretult vähe, leiab Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov.

  26
 • Putin ja Erdogan Turkish Streami esimese osa avamisel

  Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan andsid Istanbulis toimunud tseremoonial käsu Turkish Streami gaasijuhtme merelõigu viimase toru paigaldamiseks.

  21
 • Saksa tervishoiuminister Jens Spahn

  Saksa poliitikud ei ole mittesiduvat lepet, mis plaanitakse heaks kiita 11.-12. detsembril Marokos toimuval kohtumisel, piisavalt arutanud, ütles Saksa tervishoiuminister Jens Spahn.

  13