00:51 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Majandus
lühendatud link
6710

Töötukassa analüüsiosakonna tehtud analüüs näitas, et kuue kuu jooksul pärast töötuna arvele tulekut asus tööle ligikaudu iga kolmas vähenenud töövõimega inimene

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Võrreldes teiste töötutega kulub vähenenud töövõimega inimestel töö leidmiseks küll rohkem aega, kuid — nagu teisedki töötud — leiavad nad tööd kõigil tegevusaladel ja väga suuri erinevusi tegevusalade jaotuses kahe grupi vahel ei esine.

Analüüsis võrreldi 2015. aasta II ja III kvartalis töötuna arvele tulnud vähenenud töövõimega töötute tööle rakendumise valdkondi ja palgastatistikat teiste, terviseprobleemideta töötute statistikaga, teatas töötukassa. Lisaks töötukassa enda andmetele kasutati analüüsis Maksu- ja Tolliameti töötamise registri ja töötasu andmeid.

Töövõimereform tõstab järgmisel aastal töötust veelgi
© Sputnik / Вадим Анцупов

Vähenenud töövõimega inimeste osakaal kõigist töötuna arvele tulnuist oli vaadeldud perioodil 14%. Töötuna arvele tulnuist alustas kuue kuu jooksul töötamist keskmiselt 47%, kusjuures vähenenud töövõimega inimeste seas oli tööle rakendunute osakaal 34% ja teiste töötute seas 50%.

Vähenenud töövõimega inimesed leiavad tööd kõigil tegevusaladel. Võrreldes teiste registreeritud töötutega rakendusid nad enam tervishoiu ja sotsiaalhoolekande ning haldus- ja abitegevuste valdkonda.

Kui vaadata palgastatistikat, siis teenisid 2015. aasta II ja III kvartalis end töötuks registreerinud vähenenud töövõimega inimesed kuue kuu jooksul pärast tööle rakendumist keskmiselt 510 eurot kuus. Teiste tööle rakendunud töötute puhul oli see näitaja 674 eurot.

Töötukassa kutsub osalema uudse oskuste hindamise testi katsetamises. Illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Töötasu suureneb kuust kuusse, olles esimesel kuul teiste kuudega võrreldes oluliselt madalam, mida põhjustab näiteks see, et töötamist alustatakse sageli alles kuu keskel ja esimene palkki tuleb vaid osaline. Kuuendal kuul sai vähenenud töövõimega tööle rakendunud töötu keskmiselt 634 eurot, teised töötusest tööle liikujad aga 840 eurot. Mediaantöötasu oli sihtrühmade lõikes samal ajal vastavalt 530 ja 689 eurot.

Vähenenud töövõimega inimeste keskmiselt üle viiendiku võrra madalamat palka võib osaliselt selgitada näiteks töötamine vähemtasuvatel tegevusaladel, suurem vanemaealiste osakaal, kehvem haridus ning töötamine lihtsamatel töödel enne töötuks jäämist. Samuti võib üheks mõjutajaks olla vähenenud töövõimega inimeste sagedasem töötamine osalise tööajaga.

Tagid:
töövõime, töötasu, töötaja, töökoht, vähenenud töövõimega inimene, Töötukassa

Peamised teemad