12:07 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0790
  • RUB68.8060
Majandus
lühendatud link
8845

Euroopa Liidu Venemaa-vastaste sanktsioonide mõttetus on ilmselge kõikidele, arvab kaubandussuhete spetsialist Sergio Russo, kuid poliitilised ambitsioonid segavad realistlikku arusaamist asjadest

TALLINN, 6. mai — Sputnik Eesti, Irina Tihhomirova. Itaalia kui Euroopa Liidu liikmesriik oli sunnitud alluma Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioonidele. Probleemidest, millega puutusid seetõttu kokku Euroopa ettevõtted, rääkis portaalile Sputnik Eesti Itaalia-Venemaa kaubanduskoja liige, Euraasia majandusühenduse tollidokumentide spetsialist Sergio Russo.

Введение санкций против России и ответные шаги
© РИА Новости, Инфографика

Tema sõnul Itaalia on äärmiselt huvitatud kaubandus- ja majandussuhete arendamisest Venemaaga, kuid Itaalia ettevõtteid takistavad selles Euroopa Liidu majandussanktsioonid, samuti Venemaa poolt Euroopa Liidu liikmesriikidele kehtestatud vastusanktsioonid.

Kuidas Itaalia ettevõtted reageerisid, kui nad said teada, et Venemaa kehtestas vastusanktsioonid?

Konflikt sai ju alguse juba president Barack Obama valitsemise ajal. Ta lohutas eurooplasi oma impordiasendusega, lubades avada Euroopa kaupadele Ameerika turu, kuid Obama pole enam võimul ja tema lubadused on põrmuks saanud.

Kuid peamine seisneb selles, et Ühendriigid kehtestasid kõikidele Euroopa riikide kaupadele niivõrd kõrged tollimaksud, et Ameerika turule tulek osutus Euroopa ettevõtetele mõttetuks. Itaalia ettevõtetel olid üsnagi helged lootused oma toodangu ekspordiks isegi Venemaa vastusanktsioonide tingimustes, kuid kaubavahetusest saadavad tulud hakkasid kiiresti vähenema ja Itaalia vaid kaotab Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest.

Kes kannatab sanktsioonide läbi rohkem — kas Itaalia või Venemaa ettevõtjad?

Sanktsioone tuleb käsitleda kahest aspektist, mille mõju on täiesti erinev. Esimene aspekt puudutab sanktsioone, mille Euroopa kehtestas Venemaale: eurooplased ei saa müüa oma kaupu Venemaale.

Teine moment seisneb Venemaa vastusaktsioonides, mille tulemusena EL-st Venemaale eksportida lubatud toodang ei ole Venemaal vastusanktsioonide tõttu aktsepteeritud. Need on kaks erinevat probleemi. Asi on selles, et Euroopa parlament ei arvestanud sanktsioonide kehtestamisel Euraasia majandusühenduse (EAMÜ) mõju.

Kui Venemaa ettevõtetel on näiteks vaja mingit toodangut, mida tal ei ole võimalik sisse osta EL-st, sest see on sanktsioonide nimekirjas, siis saavad nad seda sisse vedada Kasahstani või mõne muu EAMÜ riigi kaudu. Ja kõik on hästi, eesmärk saavutatakse ja jumalaga, sanktsioonid! Kui Venemaa kehtestas vastusanktsioonid, tundus eurooplastele, et nad võiksid kasutada samasugust trikki.

See tähendab, et saata kaubad näiteks Valgevenesse, märgistada need Valgevene kaupadena ja sealt edasi Venemaale vedada. Kuid mõne aja pärast sai Venemaa juhtkond asjadele jälile ja tõkestas sellise võimaluse.

Venemaa on suutnud muuta oma majanduspoliitikat ja hakanud arendama oma toodangut.
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kuidas Euroopa liidus kontrollitakse Euroopa ettevõtete poolt sanktsioonidest kinnipidamist, sest küllap nad püüavad nendest ikkagi mööda hiilida?

Võin rääkida, kuidas see toimub Itaalias: ettevõtted, kes soovivad müüa oma toodangut Venemaale, peavad saatma vastava taotluse väliskaubanduse ministeeriumisse. Kui toodang on sanktsioonide nimekirjas, ei saa nad ekspordiluba.

Millistes valdkondades on Itaalia kaubavahetusest Venemaaga huvitatud?

Itaalia, nagu märkis Vladimir Putin, on koos Hiina, Saksamaa, Hollandi (kuigi Holland tegutseb ka finantssektoris) ja Valgevenega üks viiest juhtivast Venemaa kaubanduspartnerist. Seepärast võib öelda, et kogu Itaalia tootmissektor on huvitatud koostööst või peab Venemaad tähtsaks kaubanduspartneriks.

Kahtlemata on venemaalased huvitatud 3F toodangust: food (toiduained), fashion (moekaubad) ja furniture (mööbel), kuid ka muust tööstustoodangust.

Milline on olukord Itaalia ja Venemaa kaubavahetuses praegu ja milliseid samme astuvad Itaalia ettevõtjad, kes on huvitatud Venemaa turu säilimisest?

Viimastel aastatel on majanduslik ja poliitiline kriis andnud kahe maa kaubandussuhetele tugeva hoobi. Itaalia on kaotamas olulist osa ekspordist Venemaale ja vaevalt, et ta suudab seda turuosa Venemaal tulevikus taastada.

Paljud Itaalia ettevõtted, mis on Venemaa vastusanktsioonidest kannatada saanud, eelistasid tootmise sellesse riiki viia. Tüüpiliseks näiteks on mõnede ettevõtete töölehakkamine paljudes Venemaa regioonides, kus Itaalia ja Venemaa partnerid on asutanud näiteks ettevõtteid juustu tootmiseks.

Mul isiklikult on kaks sõpra, kes avasid piimatööstused Moskvas ja Rostovis.

Kas lähitulevikus on oodata olukorra muutumist?

Mulle tundub, et Itaalia eksportijad on Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamiseks juba kõik võimalikud meetodid ära kasutanud. Lähitulevikus, konkreetselt 2017. aasta juulikuus ootame me Euroopa Nõukogu poolt sanktsioonide ülevaatamist ja see on praegu ainuke lootus paremusele.

Õiend

Itaalia ja Venemaa kaubavahetuse bilanss on aasta aastalt langenud. Käesoleval aastal see negatiivne tendents ilmselt säilib. Erinevalt üldisest tendentsist toimus juunis Venemaal võrreldes 2015. aasta sama perioodiga müügi suurenemine jookide (12,9%), värviliste metallide (2,2%), pooltoodete (3,5%), keemia ja farmaatsiatööstuse toodangu (15,5%) osas. Suurim tõus on olnud transpordisektoris (48,1%). (Allikas Itaalia-Venemaa kaubanduskoda)

Tagid:
ambitsioonid, mõttetus, poliitika, intervjuu, majandus, sanktsioonid, Itaalia-Venemaa kaubanduskoda, Sergio Russo, EL, Itaalia, Venemaa

Peamised teemad