03:15 06. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
16 0 0

Rahandusminister Sven Sester on Brüsselis, kus osaleb euroala riikide ehk eurorühma ning majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (Ecofin) koosolekutel

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Lisaks on Sesteril kavas kohtumised Euroopa Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskisega ning Bulgaaria rahandusministri Vladislav Goranoviga, et arutada Eesti Euroopa Liidu eesistumisega seonduvat, teatab rahandusministeerium.

Täna kogunev eurorühm arutab Kreeka abiprogrammi teise ülevaatuse lõpuleviimiseks ja järgmiseks makseks vajalike eeltegevuste täitmist. Algselt 2016. aasta sügiseks planeeritud teise ülevaatuse lõpetamine on edasi lükkunud, kuna Euroopa institutsioonid ja Rahvusvaheline Valuutafond on vajanud aega jõudmaks üksmeelele Kreeka majandustulemuste ning sellest järelduvatele majandusväljavaadete tõlgendamises.

„Ülevaatuse venimisest hoolimata liigub Kreeka selgelt programmi lõpetamise suunas ning loodame, et kõik pooleliolev saab tehtud," ütles Sester. „Üldpilt annab lootust, et Kreeka majandus on tõusuteel. 2016. a esmane primaarne eelarveülejääk on rohkem kui 3% SKP-st, mis on programmi eesmärgist (0,5%) selgelt suurem ning positiivsed tulemused kanduvad ka käesolevasse aastasse. Eelkõige peab Kreeka edasi liikuma tööturu- ja pensionireformidega," lisas Sester.

Teiste teemadena on eurorühmas arutlusel Hispaania abiprogrammi järgne seitsmes ülevaatus ning inflatsioon euroalas. Samuti tutvustab Euroopa Komisjon kevadist majandusprognoosi.

Majandus- ja rahandusküsimuste nõukogus (Ecofin) arutatakse, kuidas muuta topeltmaksustamisega seotud vaidluste lahendamise mehhanism efektiivsemaks. Topeltmaksustamisega on tegemist juhul, kui ettevõtlustulu maksustatakse korraga kahe või enama liikmesriigi maksuseaduste alusel. Eesmärk on luua ettevõtete jaoks soodsam maksukeskkond, mis omakorda toetab investeeringuid ja hoogustab majanduskasvu.

Veel toimub Ecofinil mõttevahetus äriühingu tulumaksu ühtse maksubaasi direktiivi üle. Põhiküsimuseks on, kuivõrd tagab see liikmesriikidele piisava paindlikkuse selle rakendamisel ning aitab suurendada EL-i ja liikmesriikide maksusüsteemide konkurentsivõimet ning ligitõmbavust.

Samuti on Ecofinil kavas vastu võtta järeldused Euroopa poolaasta raames koostatud makromajandusliku tasakaalustamatuse analüüside kohta. Lisaks antakse ülevaade aprillis Washingtonis toimunud G20 rahandusministrite ja keskpankade juhtide ning Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapanga kevadkohtumistest.

Teisipäeval kohtub Sester Euroopa Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskisega, et tutvustada peagi algava Eesti Euroopa Liidu eesistumise prioriteete ning tegevusi. Täiendavalt on kahepoolne kohtumine kavas ka Eestilt eesistumise teatepulka üle võtva Bulgaaria rahandusministri Vladislav Goranoviga.

Tagid:
eesistumine, majandus, EL, Ecofin, rahandusministeerium, Sven Sester, Kreeka, Brüssel

Peamised teemad