05:21 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Illustratiivne foto

Rahandusminister Toomas Tõniste huvide konflikt

© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus
lühendatud link
11412

Ministri kohustuseks on riigi huvide kaitsmine – kas tuleb sellega toime IRL-i liige, ettevõtja Toomas Tõniste, kes saab tulu alkoholi sisseveost?

TАLLINN, 8. juuni ˗ Sputnik. Erakonna IRL ettepanek nimetada rahandusministriks Toomas Tõniste, kelle pereäri on otseselt seotud alkoholi ja magustatud karastusjookide importimisega, põhjustab paratamatult huvide konflikti riigi vajaduste ja eraettevõtjast ministri kasumiteenimise vahel.

IRL-i väljapakutud kandidaat Eesti rahandusministri ametisse Toomas Tõniste, et 90-ndate aastate keskpaigast peale tegutseb ta koos vennaga ettevõttes AS LTT, mille põhitegevusalaks on alkoholitoodete ning mõningate karastusjookide, lastetoitude ja kosmeetikatoodete import. Põhjalikumat teavet selle ettevõtte tegevuse kohta saab firma ametlikult kodulehelt, kus on ühtlasi kirjas, et ettevõte on asutatud ministri poolt mainitud daatumist mõne aasta võrra varem.

Alkoholikaubandus ja „pöörased" üheksakümnendad

Ka riikliku äriregistri andmetel, kuid nähtavasti mingil põhjusel muutus 1995. aastal selle omanik ning veidi varem,1994. aasta jaanuaris muutus ettevõtte käibemaksukohustusalane registreerimisnumber. Kes oli ettevõtte omanikuks kuni 1995. aastani ja mis temast sai, seda on juba ülimalt raske välja uurida.

Aga kõik, kes on olnud kursis alkoholi ja tubakatoodete Eestisse importimise vallas „pöörastel" 90-ndatel toimunuga, nendivad selles ettevõtluse valdkonnas valitsenud ilmnenud kõrget krimonogeensustaset. Mõned need ajad üle elanud staažikad ärimehed ütlevad, et alkoholi vedamine ja kaubastamine oli neil aegadel mõeldamatu ilma aktiivse osaluseta niinimetatud „katusepakkumises" (kuritegelikud rühmitused, kes garanteerisid kaitset ja tuge teatud protsendi eest ettevõtte kasumist). Mõningatel juhtudel oli alkoholikaubandus ja salaviinaäri täielikult kuritegelike autoriteetide käpa all.

Sedasorti hinnanguid võib pidada subjektiivseteks ning need ei kajasta kogu üldpilti 90-ndate aastate ärikeskkonnast. Omaaegsed keerukused ja vägivaldsused ei heida mingil määral varju potentsiaalsele rahandusministrile Tõnu Tõnistele, kes ütleb, et alustas äritegevust 1995. aastal.

Ennekõike ettevõtja

Ent minister Tõniste seotus alkoholiäriga ja karastusjookide müügiga loob paratamatult huvide konflikti, mis ei või jääda valitsuskoalitsiooni partneritele silma torkamata. Rahandusministeeriumi uutest maksualgatustest üheks kõige „tulisemaks" kujunes alkoholiaktsiisi tõstmine ja magustatud karastusjookide maksustamine. Nii esimene kui teine kajastub kindlasti Tõnistete perekondliku ettevõtte ärihuvides. Üsna imelik on kuulda ja lugeda, et rahandusministri erattevõtlust esitletakse tema eelisena.

Toomas Tõniste on juba ajakirjanikele väitnud, et praegune valitsus on maksudega „üle pingutanud", nii et ta mõistab ettevõtjate poolset kriitikat. Tema ise eeldab „stabiilsemat maksukeskkonda" ja tahab taastada ettevõtjate usalduse. Tegelikult kõneleb Tõniste iseendast ja oma vennast, kinnitades, et asub ministrina tegutsema enda kui ärimehe huvides. Eesti on väike riik silmaähtava nappusega kogenud riigimeestest, kuid ta pole siiski sedavõrd väike, et ministrite mõtlematute ametissenimetamistega konfliktiolukordi tekitada.

Infoks:

Koos oma kaksikvenna Tõnuga purjetajana kuulsust kogunud värske rahandusminister Toomas Tõniste alustas äritegevust 90ndate esimeses pooles, ikka koos vennaga.

Praegu on Tõniste ettevõtlustegevuse üks alusambaid toiduainete ja jookide hulgimüügifirma LTT, mis asutati 1995. aastal. Ettevõtte käive ja kasum on viimastel aastatel stabiilselt kasvanud, ulatudes tunamullu vastavalt 13,2 ja 0,75 miljoni euroni.

Abikaasa Ingrid Tõnistega kahasse kuulub vastsele rahandusministrile ka OÜ Breting, mis tegutseb aastast 1996 ja on pakkunud selle aja jooksul reklaamiteenuseid, müünud riideid ja jalatseid ning tegelenud ka kinnisvaraäriga. 2015. aasta majandusaasta aruande järgi on firma põhitegevusalaks lastekaupade hulgimüük. Näiteks on Breting Soome lasterõivaste tootjafirma Reima ainuesindaja Baltikumis.

2015. aastal on muidu kasumlik ettevõte kahjumisse kukkunud, kuid selle põhjuseks on majandusaasta aruandes toodud lootusetu võla mahakandmine. Lasteriiete müük ongi rohkem abikaasa Ingridi pärusmaa, tema on ka ettevõtte tegevjuht.

Allikas: Postimees

Tagid:
pereäri, alkohol, IRL, Tõniste, Toomas Tõniste, minister

Peamised teemad