16:42 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
4910

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad

TALLINN, 22. juuni — Sputnik. Üle 10-protsendilise suhkrusisaldusega jookidele kehtestatakse järgmise aasta algusest iga liitri kohta 30-sendine magusamaks, kirjutab Maaleht.

"Kui Põltsamaa Õunamahl maksab praegu poes 1,09, siis 30-sendise maksu kehtestamisel tõuseks väljamüügihind vähemalt 0,46 euro võrra tasemeni 1,55 eurot. Seda eeldusel, et kaubanduse marginaal ja käibemaks jäävad samale tasemele," ütles Põltsamaa Felixi turundusdirektor Marek Viilol ja lisas, et sarnane 40-protsendiline maksutõus tabab ka jogurteid, vahendas ERR.

Rahandusministeeriumi teatel ei soovita täismahlu ja magustatud piimatooteid magusamaksuga maksustada, kuid sellise erandi jaoks on vaja Euroopa Komisjonilt (EK) saada riigiabi andmise luba. Kuni seda pole, tuleb tööstustel nendelt toodetelt magusamaksu maksta.

Valitsuse alusetud lootused?

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et piimatooted, täismahlad ja jogurtid on maksu all seni, kuni Euroopa Komisjon riigiabi loa annab.

"Loodetavasti juhtub see enne aasta lõppu ja maksu jõustumist," lisas ta. "Aga kas nad seda ka teevad, seda ei tea."

Ossinovski möönis, et kindel ei saa olla ka selles, et Euroopa Komisjon üldse riigiabi loa annab.

Sirje Potisepp astus suhkrumaksu tõttu IRL-ist välja

Eesti Toiduliidu juht Sirje Potisepp, kes on IRL-i liige alates 2003. aastast, astus suhkrumaksu tõttu erakonnast välja.

"Minu otsus välja astuda sündis väga kindlal moel peale esmaspäevast kolmandat kobareelnõu lugemist ja selle peamiseks põhjuseks on diskrimineeriva, alandava maksu kehtestamine, mille nimi on suhkrumaks. Ma ei pea vajalikuks ega võimalikuks olla passiivne liige selles erakonnas, kes on oma heakskiidu andnud sellise maksu kehtestamisele Eestis, teinud seda eestlaste rahakoti arvelt ja läinud kaasa ühe poliitilise ambitsiooniga inimese ettepanekuga," põhjendas Potisepp ERR-ile.

Ettevõtjate palve presidentile

Toiduainetööstuse liit, põllumajandus-kaubanduskoda ja kaubandus-tööstuskoda saatsid eile õhtul vabariigi presidendile taotluse jätta välja kuulutamata magustatud jookide maksustamise seadus, sest see on põhiseadusvastane ja seaduse menetlemisel on eiratud hea õigusloome tava.

Valitsus kinnitas riigi eelarvestrateegia
© AFP 2019 / Credit RAIGO PAJULA

Samuti ei aita magusamaks nende hinnangul vähendada ülekaalulisust ega mõjutada piimatoodete suhkrusisaldust. Organisatsioonid tõid presidendile saadetud taotluses välja rea põhjuseid, miks tuleks möödunud esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide maksustamise seadus jätta välja kuulutamata.

President kuulutas täna välja 27 seadust, teatas presidenti kantselei, kuid "suhkrumaksu seadust" nende seas pol, teatas presidendi kantsekei.

Tagid:
suhkrumsks, seadus, toiduliit, valitsus, IRL, president, Sirje Potisepp, Jevgeni Ossinovski

Peamised teemad