01:51 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
8520

Leedu president Dalia Grybauskaitė teatas, et esimene tanker USA-st saabuva loodusliku vedelgaasiga (LNG) jõuabub Klaipeda sadamasse 2017. aasta augustis

TALLINN, 8. juuli — Sputnik. Loodusliku vedelgaasi tarned Ameerika Ühendriikidest Leedusse algavad käesoleva aasta augustis, teatas selle Balti Vabariigi president Dalia Grybauskaitė president Donald Trumpiga Varssavis toimunud kohtumise tulemusena, kirjutab Sputnik Lietuva

Samm "energiasõltumatuse" suunas

Tema sõnul jõuab esimene tanker LNG-ga USA-st Klaipeda sadamasse 2017. aasta augustis, millest saab oluline samm kogu Baltikumi "energiasõltumatuse". Venemaast, muidugi.

Energeetika — Eesti ja Leedu tüliõun >>

Neil päevil väljendas Leedu seimi spiiker Viktoras Pranckietis poolehoidu vedelgaasi tarnimisele USA-st. Tema hinnangul võivad juhul, kui saab allkirjastatud USA ja EL-i vahelise vabakaubanduse kokkulepe, vedelgaasi hinnad langeda.

"Lihtne objektiivne arvuline näitaja. Praegu on vedelgaas USA-s, kui maksud maha arvata, kolm korda odavam kui Leedus. Kui meil õnnestub tagada tarned Ameerikast ja kui saab allkirjastatud transatlantilise kaubanduse leping, siis maksud vähenevad ja Leedu gaas võib minna odavamaks," teatas spiiker intervjuus raadiojaamale Ziniu Radijas. 

Samas ei avalikustanud Pranckietis vähimaidki arvutusi vedelgaasi vedude maksumuse kohta USA-st üle ookeani.

Peaminister külastab Leedut arutamaks LNG terminaliga seonduvat
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ratas arutab Leedus LNG terminaliga seonduvat >>

Kelle gaas?

Gaasitarnete ja gaasikaubanduse ettevõte Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) allkirjastas lepingu USA ettevõttega Cheniere Marketing International j ostis temalt koguse vedelgaasi. Esimene 140 000 kuupmeetrine tarne on juba kinni makstud. Kuid selgus, et selle gaasi täpne päritolu on seni teadmata.

Hiljuti ostis Leedu vedelgaasi USA ettevõttelt Koch Supply & Trading, kuid kütus ei saabunud mitte USA-st, vaid Norrast. Seega sealt, kust vedelgaas jõuab Klaipeda terminali ka ilma ameeriklastest vahendajateta.

Leedul on ameeriklaste vedelgaasi suhtes suured plaanid. Seda enam, et viimasel ajal kuulutab ka USA ise aina sagedamini oma kavatsust saada LNG eksportimise valdkonnas ülemaailmse tähtsusega tegijaks. President Donald Trump tahab kasutada USA kiirelt kasvavaid vedelgaasi varusid poliitilise instrumendina, et vähendada mitmete Euroopa riikide sõltuvust Venemaast. 

MKM: Leedu LNG-terminalil pole praegu Paldiski ees eeliseid >> 

Napoleonlikud plaanid

Kuid Venemaa riikliku energeetikainstituudi asedirektori Aleksandr Frolovi hinnangul ei kujuta see projekt endast ohtu Venemaa kohalolekule Euroopas.

"Küsimus on: milliste USA resursside arvel kavatsetakse LNG-d Euroopasse tarnida? Oletame, et nad suurendavad väljapumpamist, kuid esiteks ei ole USA seniajani gaasi netoimportija, liiatigi on neil suured plaanid tarnete laiendamiseks Mehhikosse, kus on väga suur turg," sõnas ekspert intervjuus Sputnikule.

Ta märkis, et ameeriklaste LNG on Venemaa gaasist ligi 50 dollari võrra kallim (kui rääkida tuhande kuupmeetri hinnast) ja isegi kallim kui konkureeriv Katarist pärinev LNG.

Eksperdi sõnul on EL suuteline vastu võtma 220 miljardit kuupmeetrit LNG-d, aga võtab vastu neli korda vähem ning olukord on aastast aastasse püsinud muutumatu. Ta tuletas meelde, et 2009. aastal räägiti samuti odavast LNG-st ning kui Katar LNG-d Euroopasse vedas, siis hinnad hetkeks langesid. 

"Aga siis järsku selgus, et inimesed, kes LNG-d kohale veavad, tahavad miskipärast raha teenida – ja vedasidki selle sinna, kus oldi valmis palju maksma ja nõus sõlmima pikaajalisi lepinguid, seega mitte Euroopasse," selgitas Frolov.

Gaasitanker, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Ebarentaabel Eesti vedelgaasi projekt >>

Möödunud aastal tarnis Venemaa Euroopa tarbijatele 180 miljardit kuupmeetrit gaasi. USA-l aga on antud hetkel võimsusi vaid selleks, et suurendada tarneid aasta lõikes maksimaalselt 20 miljardi kuupmeetri võrra. Niiviisi tal igatahes Vene kütust välja tõrjuda ei õnnestu.

Eksperdi sõnul tuleb USA-l selleks, et "Euroopa Venemaa mõju alt vabastada" ja Mehhiko kasvavaid vajadusi rahuldada, tootmist vähemalt 200 miljardi kuupmeetri jagu suurendada. 2016. aasta tulemuste põhjal tootis USA gaasi kõige enam – umbes 750 miljardi dollari vääringus. Järelikult tuleb USA-l seda Venemaa tarnete kompenseerimiseks toota umbes 950 miljardi dollari eest. Kuid praegu ei ole Ameerika Ühendriikidel milleski sääraseks veel plaanegi.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
energeetika, vedelgaas, LNG terminal, gaas, majandus, Dalia Grybauskaitė, Klaipeda, Leedu, USA, Venemaa

Peamised teemad