02:42 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Majandus
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
3610

Teisipäeval toimus Brüsselis esimene Eesti juhitud EL-i rahandus- ja majandusküsimuste nõukogu (Ecofin) kohtumine, kus keskenduti finantssektori tugevdamisele

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Rahandusminister Toomas Tõniste andis kohtumisel ülevaate Eesti eesistumise prioriteetidest finants- ja maksupoliitika valdkonnas, teatas Rahandusministeerium. 

Lisaks jõudsid ministrid kohtumisel kokkuleppele tegevusplaanides, mis puudutavad kapitaliturgude liidu loomist, viisislaenude käsitlemist ning maksusüsteemi läbipaistvamaks muutmist. 

Eesti asub ELi rahandust juhtima >>

Tõniste ütles Ecofini kohtumise järgsel pressikonverentsil, et õhkkond oli kohtumisel konstruktiivne ja koostööle avatud. Tänu sellele suudeti edasi liikuda ka mitmete oluliste teemadega.

Brüssel
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Nõukogu leppis kokku 14 meedet viivislaenudega tegelemiseks. Viivislaenud on täna oluline probleem — neid on ELis hinnanguliselt ligi 900 miljardit ehk 6,4 protsenti ELi sisemajanduse kogutoodangust. Seni on neile lähenetud peamiselt riiklikul tasandil, kuid tegelikult vajab see küsimust kollektiivset lähenemist. Seda me püüamegi edaspidi saavutada," ütles Tõniste.

Ta lisas, et mitmetasandiline tegevuskava võimaldab muuta finantssüsteemi tugevamaks ja ennetada halbade laenudega seotud probleeme tulevikus. Tänasel Ecofini kohtumisel kokkulepitud meetmed hõlmavad tõhusamat pangandusjärelvalvet, selgemat maksejõuetuse ja võlgade tagasinõudmise raamistikku ning panganduse restruktureerimist. 

Eestil tuleb leida EL-i eelarvesse 10 miljardit >>

Veel arutasid ELi liikmesriikide rahandusministrid kapitaliturgude liidu loomist puudutavaid küsimusi ning ühiselt otsustati, et plaaniga liigutakse jõudsalt edasi. Tegemist on ühtlasi Eesti ühe eesistumise prioriteetse teemaga.

"Tugevad kapitaliturud tõmbavad ligi uusi investeeringuid, sealhulgas välisinvesteeringuid Euroopa ettevõtete ja infrastruktuuri projektide jaoks. Euroopale on tähtis, et ligipääs erinevatele rahastamisvõimalustele oleks lihtne. See on oluline, eriti Euroopa väikestele ja keskmistele ettevõtetele, idufirmadele ja innovatiivsetele tööstusharudele," kommenteeris Tõniste.

Ecofini kohtumisel arutati ka plaani muuta maksukonsultantide jaoks kohustuslikuks teabe jagamine oma maksualaste nõustamiste kohta ning töötada selles küsimuses välja riikidevaheline infovahetus. "Kuna see puudutab üht meie eesistumise prioriteeti, võitlust õiglasema maksukeskkonna eest ja agressiivse maksuplaneerimise vastu, alustame tehnilist tööd juba peagi," ütles Tõniste ja avaldas lootust, et ministrid tulevad selle teema juurde vajalike ettevalmistuste lõppedes tagasi.

Ida-Euroopa esimesed triibulised >> 

Uus rahandusminister astus ametisse skandaaliga
© Фото : Riigikantselei / Jürgen Randma

Rahandusminister tutvustas tänasel Ecofini kohtumisel ka Eesti eesistumise fookusteemasid. Eesti keskendub järgneval kuuel kuul algatustele, mis aitavad tugevdada ELi finantssektorit ning moderniseerida maksupoliitikat vastavalt digivaldkonna arengutele. Samuti on Eesti eesmärk jõuda aasta lõpuks kokkuleppele Euroopa Liidu 2018. aasta eelarves.

Uus rahandusminister astus ametisse skandaaliga >>

Uus rahandusminister astus ametisse skandaaliga, vahendas Sputnik Eesti juunikuus. Eesti uus rahandusminister Toomas Tõniste, andes 12. juunil Riigikogule ametivande, alustas oma uuel ametikohal päris ootamatult — prokuratuuri palvel arestis kohus kaks Tõnistele kuuluvat kinnistut.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
finantssektor, nõukogu, maksupoliitika, Ecofin, EL, rahandusministeerium, Toomas Tõniste, Eesti

Peamised teemad